Novosti online

​Разбојници траже жртве преко игре за смартфон

Полиција у Мисурију упозорила је грађане на банде које бирају жртве помоћу игре за смартфоне „Покемон гоу”. Залуђеници који јуре виртуелна мала чудовишта добијају посебне бонусе на одређеним локацијама, што криминалци користе тако што им праве заседу, пренео је Би-Би-Си.

Симпатична створења давно су освојила свет у цртаном филму и видео-игри, а сада се враћају на нов начин – искачу у реалном окружењу кроз екран смартфона. Игра у којој се мешају права и виртуелна реалност за сада је доступна у САД, Аустралији и Новом Зеланду. У Америци је одмах постала најпопуларнија бесплатна апликација, а на дан лансирања прошле среде сервери су отказали. Играчи се дневно задржавају 43 минута, више него на „Инстаграму” или „Снепчету”. Процене су да ће до краја ове седмице дневно имати активних корисника колико и „Твитер”, око 100 милиона. Сама игра је бесплатна, а зарада је на додацима које најзагриженији играчи опсесивно купују.

Процене су да ће до краја ове седмице „Покемон гоу” дневно имати активних корисника колико и „Твитер”, око 100 милиона

Створена је у фирми „Нијантик” која послује у оквиру „Алфабета”, односно „Гугла”, а „Нинтендо” има трећински удео у компанији „Покемон”, која је власник франшизе. „Нинтендо” је растом акција од 36 одсто за два дана од лансирања игрице оборио рекорд Токијске берзе из 1983. године.

Створења искачу у реалном окружењу кроз екран смартфона

(Фото: Ројтерс/К. Хелгрин)

Када се апликација инсталира на смартфон, он пројектује стварну околину на уређај и приказује покемоне као да су у комшилуку. Играч има задатак да их све пронађе тако што мора физички да дође до места у свом окружењу на ком се покемон приказао, на пример у парку поред љуљашке. Када стигне на место где се налази и усмери телефон ка њему, фигурица ће се појавити у реалном окружењу, а играч мора да је ухвати бацајући лопту. Циљ је да се скупе сва створења.

„У Америци је лудница за овим, ја и мој син од 22 године смо ловили Пикачуа по кући, био ми је на сред кухиње”, пише један наш исељеник у коментарима на интернету. Други се јавља из Аустралије и истиче као позитивно то што сада „по граду јурцају многи којима је било тешко да оду до суседне канцеларије”.

У односу на класичне игрице добра страна је то што корисници не могу да играју из фотеље. Неки се чак жале да су добили упалу мишића јер игра подразумева доста ходања. Али то је донело и невоље. Људи тумарају градовима као зомбији и праве проблеме на сваком кораку. Један играч је изазвао судар на аутопуту у САД када је нагло закочио да би ухватио фигурицу коју је спазио. Срећом нико није повређен.

У Аустралији је игра показивала да је једна од тражених локација полицијска станица, па су сви играчи нагрнули тамо.

Пошто апликација пројектује стварну околину на уређај и приказује покемоне за којима се јури, један играч изазвао је судар на аутопуту у САД када је нагло закочио да би ухватио фигурицу коју је спазио

Иначе, разбојници у Мисурију користили су геолокацијске могућности у игри да предвиде где је најбоље да нападну потенцијалне жртве када се осаме да би их лакше опљачкали. Полиција је у понедељак саопштила да је 11 тинејџера опљачкано протеклих дана.

У САД је једна девојка наишла на леш у реци у држави Вајоминг. Полиција је саопштила да овај смртни случај нема никакве везе са игром, осим што је девојка у игри имала задатак да пронађе покемона „у природном воденом току”.

О овим случајевима извештавају угледни медији попут Би-Би-Сија и „Гардијана”, али приче о „покемон криминалу” у начелу треба узети с резервом, јер је било и доста измишљених да би се повећала посета. Тако је један сајт објавио да је амерички тинејџер убио брата због покемона, а да је у несрећи у Масачусетсу много људи погинуло када се један двадесет шестогодишњак зауставио насред пута да ухвати Пикачуа. На истом сајту се могло прочитати да је за највећи проблем загрижених играча, пад сервера, одговорна Исламска држава.

Лов у Београду и Новом Саду

У Србији игра још није доступна, мада на неким домаћим сајтовима пише да постоји начин да се са интернета скине и инсталира као АПК фајл. За суботу је у Београду заказан лов на покемоне код Храма Светог Саве, а за 23. јул и у Новом Саду.

Да би преузели игру на овај начин, играчи морају да скидају апликације са непроверених извора чиме се излажу ризику. Неки у свету су се већ заразили вирусом преко покемона, преносе страни медији.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh