Novosti online

​Суботичка Синагога добија стари изглед

Суботица – Крајем фебруара требао би да буде расписан јавни позив за уређење и реконструкцију ентеријера Синагоге, што је последњи корак у дугој и сложеној обнови једног од најлепшег здања у граду. Обнова ентеријера обухватаће извођење унутрашње инсталације, рестаурацију вредних зидних слика, камених, гипсаних и металних украса, као и предмета од дрвета. Посао би требао да буде завршен до краја септембра 2017. године, а онај ко га се прихвати мораће да обезбеди стручњаке рестаураторе различитих профила.

На примедбу да ће за рестаураторе и занатлије овај посао бити нека врста „доктората” , Мелинда Нађ Кишерош, руководилац Одсека за локални економски развој и председник Радне групе за обнову Синагоге, каже да очекује управо супротно.

– Надамо се да ће нам се јавити искусни рестауратори за које ће ово бити „основна школа” у односу на претходно искуство – каже Нађ Кишерош. Обнова Синагоге управо тражи искусну руку која ће је сигурно водити до изгледа какав је имала 1902. године када је изграђена.

Теракоте на лицитацији
Окрњене теракоте су замењене новима, али ове старе које сведоче о зубу времена биће понуђене на лицитацији заљубљеницима старина. Биће то још један начин да и грађани помогну обнову Синагоге.

Иако је формално обнова Синагоге почела још осамдесетих година прошлог века, тек од 2012. године она се одвија континуирано, ритмом и обимом какав пре није забележен. Почетни импулс била је донација кроз ИПА прекограничне пројекте када је обнова подржана са око 100.000 евра. Руководилац Радне групе и један од главних „криваца” што је конкурисано за овај новац код ЕУ објашњава да су успели да се уклопе у обнову једне стране спољног омотача захваљујући томе што су претходних година већ набављени украсни елементи из фабрике „Жолнаи”. Из године у годину уз помоћ домаћег и страног новца, (фондација Ворд моњумент вач, покрајински секретаријати за финансије и културу, као и републичко Министарство културе и град) обновљене су фасаде заједно са витражима. Последња фаза, реконструкције зграде споља је у току, а требало би да буде завршена до почетка јуна.

Паралелно са овим радовима текле су припреме и за очување изузетног ентеријера Синагоге, и у томе је преломна била посета мађарског премијера Виктора Орбана 2014. године. Од мађарског министарства спољних послова, а потом и већим делом из кабинета премијера Орбана, за обнову Синагоге је издвојено 500 милиона форинти, односно 1,6 милиона евра. Целокупан износ биће утрошен за обнову ентеријера, а осим финансијски, мађарска страна помогла је и стручним саветима кроз ангажовање Форстер центра који је заједно са нашим стручњацима из Републичког и Међуопштинског завода за заштиту споменика културе припремао даље пројекте. Истовремено, саветима је помогла и организација „Европа ностра”, а коришћени су и домаћи пројекти из 2006. године. Посао припреме документације добила је на тендеру београдска фирма Машинопројект „Копринг”, која се са обимним и захтевним задатком изборила након продужења рокова.

– Сва документација педантно је прегледана и сада смо пред расписивањем тендера за израду ентеријера. Доста проблема смо имали са начином како обезбедити константну температуру и вентилацију у објекту, али сада је то решено – објашњава Мелинда Нађ Кишерош.

С обзиром да је мађарска влада финансијер, посебним уговором град је управљање културним садржајима у наредном периоду поверио Мађарском националном савету, а формирана је и Фондација Синагога у којој равноправно одлучују представници Јеврејске општине, који имају неку врсту права вета на програме, град и Мађарски национални савет.

Према заједничком договору Синагога пре свега остаје верски објекат и увек ће бити на располагању Јеврејској заједници за молитвене потребе. Мелинда Нађ Кишерош објашњава да је један од основних циљева да се овај вредни објекат сачува, али и отвори грађанима Суботице и свим посетиоцима. У њему ће бити стална поставка о значајним Јеврејима ове средине, а због изузетне акустике простора користиће се и за камерне концерте и друге уметничке наступе.

– Нама је Синагога важна да је сачувамо, али и да њену лепоту достојну сваког дивљења отворимо и покажемо свима – каже Мелинда Нађ Кишерош.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh