BG

Aдаптивно физичко вежбање

НА УНИВЕРЗИТЕТУ У НИШУ УСПЕШНО ОДРЖАН ЈОШ ЈЕДАН СЕМИНАР ИЗ АДАПТИВНОГ ФИЗИЧКОГ ВЕЖБАЊА

Асоцијација адаптивног пливања Србије (АДАПТС) уз помоћ Факултета спорта и физичког васпитања Универзитета у Нишу (ФСФВ) и Градске општине Пантелеј – Ниш (ГО Пантелеј) и у сарадњи са Савезом слепих Србије (ССС), Националним спортским савезом слепих и слабовидих (НСССС), Параолимпијским комитетом Србије (ПОКС), Пливачким савезом Србије (ПСС) и Српским пливачким савезом за особе са инвалидитетом (СПСОСИ), по шести пут је организовао семинар из адаптивног пливања и адаптивног физичког вежбања уопште. Овога пута су садржаји семинара бити намењени пливачким тренерима, наставницима физичког васпитања, специјалним едукаторима и рехабилитаторима и физиотерапеутима,како би усвојили нова знања из обуке физичког вежбања и пливања деце са оштећењем вида. Једнодневни семинар се састоји из теоретских предавања и интерактивне трибине. Предавачи и учесници дебате су били ауторитети из физичког вежбања и пливања особа са оштећењем вида, као и усшешни спортисти и тренери: Данијел Дејли (Белгија), Александра Грбовић, Иван Поповић, Петар Врањковић, Милош Грлица, Милан Петровић, Стефан Стевановић и Марија Милановић (сви из Србије). Семинар који је одржан у великој сали Универзитета у Нишу је окупио више од 100 учесника из целе Србије, али и из: Белгије, Хрватске, Турске, Босне и Херцеговине, Македоније, Бугарске и Малте.

На свечаном отварању се учесницима најпре обратио доц. др Бојан Јоргић, председник Скупштине АДАПТС-а, иначе кординатор Програма овогодишњег семинара. Похвале на рачун семинара су стизале и од следећа два говорника: проф. др Милована Братића, декана ФСФВ-а и проф. др Весне Лопичић, проректорице за међународну сарадњу Универзитета у Нишу. Поздравне говоре уз неизоставне честитке, из редова популације слепих су дали: Петар Врањковић, председник НСССС-а, и Ненад Раденковић, члан УО ССС-а. Директор компаније Нифон из Ниша, Веселин Јаковљевић, која запошљава особе са инвалидитетом, најавио је запошљавање једног успешног слепог спортисте. Традиционално, већ шести пут, овај семинар отвара председник ГО Пантелеј, што је као и прошле године учинио Братимир Васиљевић, иначе актуелни председник ове јединице локалне самоуправе. Уз наглашавање да ће ГО Пантелеј и надаље подржавати овакве семинаре, али и у пракси уклањати баријере за све припаднике популације са инвалидитетом, председник поменуте градске општине је отворио семинар.

Прво предавање на тему „Оштећење вида – узроци, подела и класификација у спорту“ је одржала проф. др Александра Грбовић, ванредни професор на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду ,члан је Тифлолошке секције Друштва дефектолога Србије и контакт особа за Србију у оквиру ICEVI-Europe – Међународног савета за образовање и рехабилитацију особа са оштећеним видом (International Council for Education and Rehabilitation of People with Visual Impairment – ICEVI).

Главни предавач на семинару је био проф. др Данијел Дејли, професор емеритус на Факултету за кинезиологију и рехабилитационе науке Католичког универзита у Лувену, Лувен, Белгија. Он је држао предавање на тему: „Пливање особа са оштећеним видом – од инструкције до тренинга и такмичења“. Проф. Дејли се сматра једним од најјачих светских експерата из области адаптивног пливања, био је саветник Међународног параолимпијског комитета по питањима класификације, а дуги низ година се налазио на месту координатора у оквиру акадесмке мреже EMMAPA (Erasmus Mundus Master Program in Adapted Physical Activity).

Предлоге решења за укључивање деце са оштећењем вида у час физичког васпитања су дали доц. др Бојан Јоргић, по многима највећи стручњак у области адаптивног физичког вежбања у земљи, и Иван Поповић, тренер актуелног државног шампиона у голбалу – голбал клуба „Наис“.

Посебно занимљива и за учеснике корисна је била трибина под називом „Инклузија или специјално одељење – осврт на наставу физичког васпитања деце са оштећењим видом“, којом се и завршио семинар. Уводничар трибине је била проф. др Александра Грбовић, а њени учесници успешни слепе и слабоде особе које су прошле све врсте школовања (од инклузивног до специјалног) – Петар Врањковић, Милош Грлица, Милан Петровић, Стефан Стевановић и Марија Милановић. На тај начин, полазници семинара су могли да створе „слику из другог угла“ о организацији физичког вежбања деце са оштећеним видом.

„Заједно са дугогодишњим поузданим партнерима смо и овога пута организовали успешан семинар који је био веома посећен. Општи је утисак да је семинар превазишао сва очекивања и да је Ниш и даље „престоница адаптивног физичког вежбања“ Наставићемо са праксом да на семинар доводимо највећа светска имена из ове области. Традиција нас на то обавезује.“ – закључио је проф. др Марко Александровић, председник УО АДАПТС-а.

М.А.

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh