Novosti online

„Агроживу” стечај, радницима отпремнине

Житиште – Чвор у коме су се нашли радници посрнуле фирме „Агрожив” почео је да се размотава понудом социјалног програма, који за њих представља отпремнине, одлазак на биро рада, здравствено и социјално осигурање. Радници, међутим, мисле да би било најбоље да се што пре покрене производња у некада највећем житиштанском колективу, без обзира на то ко би био инвеститор.

Од почетка ове недеље за социјални програм може да се пријави 375 радника, који су после скоро две године потпуне неизвесности у прилици да како-тако реше свој радноправни статус. Предраг Амижић, директор фирме која практично постоји само на папиру, каже да су дуги разговори с надлежним министарствима и синдикатима коначно уродили плодом.

– Били смо на ивици да останемо без ичега, а сада смо добили најповољнији социјални програм, који третира државна предузећа – рекао је Амижић новинарима. Спорост у решавању проблема објашњава јединственим правним статусом „Агрожива”, који је био у стопроцентном власништву ЈП „Србијагас”, а ту је доспео пошто му је јавно предузеће санирало дуговања.

Фирма није могла да се уклопи ни у један програм све док није пронађен модел по којем је „Србијагас” пренео акције живинара на државу. „Агрожив” је недавно постао државно предузеће, па су се створили услови за спровођење социјалног програма.

Социјалним програмом предвиђена је исплата 200 евра по години укупног стажа, а младим радницима исплата шест просечних плата. Свима ће бити повезан радни стаж. Поред 375 запослених који су скоро две године на улици, стаж ће моћи да повежу и радници „Агрожива” који су у међувремену напустили компанију, и то за период док су били ангажовани.

Након појединачног изјашњавања, које ће трајати до 10. априла, документација ће да буде прослеђена Министарству рада. Од његових стручних служби зависи када ће доћи до конкретне реализације програма.

– Увелико разговарамо са Филијалом НСЗ, која ће након исплате отпремнина и повезивања радног стажа бити надлежна за даље решавање статуса. Радници ће моћи да остварују заштиту по програмима службе запошљавања, а над „Агроживом” ће бити отворен стечај – тврди Амижић.

С обзиром на то да губици „Агрожива” износе око 3,5 милијарди динара, предузеће је практично без икакве имовине, па је јасно да стечај значи и банкрот и да повериоци неће добро проћи.

Због свега тога постоји велика вероватноћа да се потпуно угаси живинарска производња за коју се деценијама везало цело Житиште, што кроз кланицу, што кроз товљење пилића.

Раднички лидер Јовица Катић, који је две године водио протесте запослених, каже да они немају много избора и да морају прихватити понуђени програм. Наводи, такође, да је стално у контакту с челницима општине, који тврде да се веома озбиљно ради на тражењу инвеститора да покрену производњу на дуге стазе. То би, истиче, био спас за Житиште.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh