Novosti online

Алхемија ковања мачева

Смедерево – Док се у Смедеревској тврђави одвија „Битка нација”, истовремено, само стотинак метара од места где витезови из 40 земаља света битке бију средњовековним оружјем, у Музеју у Смедереву отворена је изложба мачева под називом „Алхемија ковања”. Аутор је Жељко Пантић, једини смедеревски, а највероватније и српски ковач, чија је мисија да оживи и брендира српски мач искован у 14. веку.

Директорка Музеја Татјана Гачпар подсетила је посетиоце да је некада свако село имало свог ковача, те да се данас тај занат свео на љубав појединаца.

– Ову изложбу, између осталог, приређујемо како бисмо подстакли развој ковачког, па и других старих заната – рекла је Гачпар.

Аутор је поручио да се његов рад заснива управо на љубави и ентузијазму.

–Овде смо представили целокупан процес производње од пре неколико векова, мех, ковачку ватру и наковањ. Све се то користи и данас. Наковањ сам направио и на њему исковао већину ових мачева, а сваки има неки део мене, неку своју причу и надам се да ћете моћи да их прочитате – рекао је Жељко Пантић.

Ковањем се бави од 2001. године. Свој први мач направио је од отпадног гвожђа из смедеревске железаре. У међувремену, Жељковом алхемијом настало је више десетина примерака овог оружја. Прави реплике келтских, српских средњовековних мачева. Осим мачевалаца, користе их и колекционари, а неретко их ради и за глумце, наменски за неки филм, позоришну представу… Од прошле године смедеревски ковач има и сертификат Министарства привреде, који је гаранција да су његови мачеви ручни рад.

Жељко Пантић своју „Алхемију ковања” до сада је представио два пута у престоници, СКЦ (2010) и КЦ Раковица (2011), а ово му је други пут да излаже у Музеју у Смедереву.

Пре седам година сарађивао је са Музејом Војводине на пројекту Господари глине и жита, учествовао је на Данима европске баштине (2015), био је гостујући предавач у Научном центру Петница (2016).

Актуелна изложба у смедеревском музеју отворена је до 31. маја.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh