Novosti online

Ambasador SAD: Izraelu verujemo, Palestinci još nisu dostojni poverenja

Ambasador SAD u Izraelu Dejvid Fridman izjavio je da je takozvani „Sporazum veka“ o rešenju Bele kuće za izraelsko palestinski sukob uveliko u korist Izraela, jer je to demokratska zemlja i može joj se verovati da će ispuniti svaki dogovor.

Palestinci medjutim moraju da predju dug put pre nego što postanu partneri dostojni poverenja, rekao je ambasador u intervjuu za izraelske medije.

Kritičari nedavno predstavljenog dugo očekivanog mirovnog plana predsednika SAD Donalda Trampa često se žale da Izraelu daje pravo da uskoro anektira delove Zapadne obale, a Palestinci će dobiti svoju državu posle četiri godine i to samo ako ispune dugu listu uslova.

Odgovarajući na pitanje zašto je jednoj strani dopušteno da odmah ima koristi dok druga mora da čeka četiri godine, ambasador je odgovorio da postoji potreba da se premosti asimetrija izmedju države Izrael, saveznika SAD na koga se moće računati i neuspele Palestinske uprave.

On je takodje rekao da Izrael nikada ne bi pristao da ne gradi nova naselja na područjima predvidjenim za buduću palestinsku državu da mu nije dozvoljeno da brzo anektira delove Zapadne obale planirane da budu deo jevrejske države.

„To je potpuno asimetričan odnos. Izrael je demokratija. Može se držati za reč. Ima ogromne odnose sa SAD na mnogim nivoima i ti odnosi su vrlo čvrsti. U poziciji je da danas da ispuni svoj deo dogovora“, rekao je Fridman.

Za razliku od Izraela, Palestinci „trenutno nisu u poziciji“ da ispune bilo kakav dogovor, dodao je američki ambasador, objasnivši da oni „nisu ujedinjeni, njihova vlada nije demokratska, njihove institucije su slabe, njihovo poštovanje svih vrsti normi, ne samo demokratije, već i ljudskih prava, slobode veroispovesti, slobode štampe ne postoji“.

Fridman je rekao da je Bela kuća osećala potrebu da „premosti tu asimetriju“.

„Ako je Izrael spreman danas, zašto oni ne bi dobili ono na šta danas pristanu? Ako će Palestinci biti spremni za četiri godine, onda oni mogu dobiti ono što mogu da dobiju za četiri godine“, objasnio je izaslanik SAD.

On smatra da Izrael nikada ne bi pristao da zamrzne izgradnju naselja na četiri godine samo zato što postoji mogućnost da Palestinci budu voljni da pregovaraju i postignu ono što se od njih zahteva na osnovu plana.

Administracija SAD nije tražila da Palestinci odmah odbace ili prihvate plan.

Oni su medjutim taj plan koji predvidja da imaju ograničenu samoupravu na raštrkanim delovima okupirane Zapadne obale i glavni grad u predgradju Jerusalima odmah u potpunosti odbacili.

Palestinci žele da osnuju svoju državu na čitavoj Zapadnoj obali, pojasu Gaze i u istočnom Jerusalimu, teritorijama koje je Izrael osvojio u ratu 1967. godine.

Na Zapadnoj obali i u istočnom Jerusalimu danas živi preko 700.000 Jevreja.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh