Gradovi

Ambasadori u UN različito o situaciji 10 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova

 

 

Ambasadori članica Saveta bezbednosti UN danas su na sednici posvećenoj Kosovu pozvali Beograd i Prištinu da nastave razgovore, ali su izneli oprečne stavove o situaciji na Kosovu 10 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti.

Oni su na sednici u sedištu UN u Njujorku, na kojoj je predstavljen redovan tromesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša bili saglasni u osudi ubistva lidera Gradjanske inicijative SDP Olivera Ivanovića, ali i o značaju sprovodjenja dosadašnjih dogovora Beograda i Prištine radi mira i stabilnosti u regionu.

Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da 10 godina nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti „sponzori tog projekta“ treba da razmisle o posledicama te mere, ocenivši da „danas nema jasne perspektive“ Kosova, a da su kosovski zahtevi za članstvo u nekoliko medjunarodnih institucija odbijeni.

„Postoje veliki problemi u pokrajini i medjunarodna zajednica mora da ih blisko nadgleda“, rekao je Nebenzja, upozorivši na probleme s korupcijom i organizovanim kriminalom, „katastrofalnu“ ekonomsku situaciju i nizak nivo bezbednosti.

On je rekao da je očekivanje da će broj država koje priznaju nezavisnost Kosova rasti „bez temelja“, a da su pojedine zemlje čak i povukle priznanje.

Predstavnik Rusije je podsetio da Priština ne poštuje dogovor o stvaranju Zajednice srpskih opština (ZSO), ističući da su zvaničnici EU „tolerantni na tu stagnaciju“, da još nema jasnih naznaka kada će Specijalni sud za zločine OVK početi da radi, a da istovremeno Beograd pokazuje spremnost za nastavak dijaloga i kompromis.

Upozorio je na opasnost koju predstavlja povratak radikalnih islamista iz Sirije i Iraka, navodeći da to predstavlja veliki rizik za Balkan, ali i za celu Evropu.

Američka ambasadorka pri UN Niki Hejli ocenila je da je situacija na Kosovu u poslednjih deset godina poboljšana, da „multietnička demokratija na Kosovu“ jača, ali da uvek ima mesta za napredak, dodajući da SAD žele „pravi mir“.

Ona je rekla da Beograd i Priština treba „što pre“ da postignu sporazum o normalizaciji odnosa, dodajući da je to „dobitak za obe strane“.

„Naredni meseci su ključni, a benefiti jasni“, kazala je Niki Hejli.

Ona je rekla i da SAD osudjuju ubistvo Olivera Ivanovića, da su ponudile pomoć kosovskim insititucijama, ali i da veruju da je Kosovo sposobno da reši taj slučaj.

Predstavnik Kine Vu Haitao je istakao da Rezolucija 1244 treba da bude „pravna baza“ i dodao da Kina poštuje suverenitet Srbije.

On je rekao i da Kina pozdravlja dijalog na visokom nivou i da se nada da će Beograd i Priština primeniti dogovore i doći do medjusobnog pomirenja i trajnog rešenja koji bi bio u interesu obe strane.

Predstavnik Kine je rekao da je interes naroda na prvom mestu i dodao da Kina podržava rad Misije UN na Kosovu i Metohiji.

Predstavnica Francuske Ana Gegen je pozvala kosovske vlasti da počinioce ubistva Olivera Ivanovića što pre privedu pravdi.

Ona je kazala da je 10 godina od proglašenja nezavisnosti Kosova „Francuska na strani Kosova i izgradnji institucija“.

„Ovo je priča o uspehu, ali veliki deo tek treba uraditi. Kosovo može računati na našu podršku“, rekla je Ana Gegen.

Britanski ambasador pri UN Majkl Rajkroft rekao je povodom 10 godina od proglašenja nezavisnosti Kosova da je ostvaren napredak i da Kosovo ima ekonomski rast.

„To nije ista zemlja kao pre 10 godina kada je uspostavljen Unmik“, rekao je predstavnik Velike Britanije, dodajući da izgradnja demokratije zahteva vreme.

On je pozdravio izjavu kosovskog predsednika Hašima Tačija koji je kazao da se neće ukinuti Specijalni sud za zločine OVK, ali i pozvao vlasti da reše slučaj ubistva Olivera Ivanovića.

Dačić pozvao članice SB UN da se fokusiraju na pronalaženje kompromisa za Kosovo

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić apelovao je danas na sednici u Njujorku da se sve članice Saveta bezbednosti UN fokusiraju na nalaženje kompromisnog i održivog rešenja za višedecenijski problem Kosova, a da do tada pruže punu podršku misiji UN (Unmik).

Na sednici u UN na kojoj je razmatran tromesečni izveštaj o radu Unmika, Dačić je rekao da je prisustvo Unmik „od ključnog značaja za izgradnju trajnog mira, stabilnosti i bezbednosti i izgradnju poverenja izmedju zajednica i rešavanje problema sa kojima se suočavaju pripadnici srpske i drugih nealbanskih zajednica“.

Dačić je ocenio da su problemi na Kosovu brojni, abezbednosna situacija krhka i dodao da su neophodni posvećenost, strpljenje i naporan rad kako bi se to promenilo.

On jerekao da će Srbija nastaviti da „preduzima aktivnosti u cilju zaštite svojih nacionalnih i državnih interesa, poštujući osnovne postulate medjunarodnog prava, a prevashodno principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta, kao univerzalnih vrednosti kojima se potvrdjuju sloboda i jednakost medju državama i narodima“.

Dačić je državama koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova zahvalio zbog dosledne podrške i principijelnog poštovanja Povelje UN i rezolucije SB UN 1244, i pozvao one koje su Kosovo priznale, da tu odluku preispitaju i time daju podstrek obema stranama za nalaženje uzajamno prihvatljivog rešenja kroz dijalog.

Govoreći o situaciji na Kosovu Dačić je ukazao da, iako je još u avgustu 2013. potpisan Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa kojim je predvidjeno uspostavljanje Zajednice srpskih opština, to još nije ostvareno.

On je rekao da je Srbija „konstruktivno, posvećeno i odgovorno“ učestvovala u dijalogu Beograda i Prištine i „dosledno i u dobroj veri implementirala preuzete obaveze“.

Istakao je da je Srbija spremna da nastavi dijalog, ali da se postavlja pitanje hoće li bilo kakav novi dogovor imati smisla, ako posle četiri i po godine od potpisivanja Briselskog sporazuma, nema ni naznaka o primeni dela koji se odnosi na formiranje ZSO.

Dačić je podsetio i na nedavno ubistvo lidera Gradjanske inicijative SDP Olivera Ivanovića, rekavši da je taj dogadjaj „dramatično ugrozio sigurnost na Kosovu i Metohiji i potvrdio nužnost prisustva medjanarodne zajednice“.

Dodao je da tri nedelje od tog ubistva nema nikakvih informacija, osim izjava pojedinih predstavnika Prištine da se radi o „mafijaško-kriminalnom obračunu“ i da ubistvo sigurno nije etnički motivisano što je, dodao je, „samo pokušaj zamagljivanja nesposobnosti ili nespremnosti Prištine da sprovede istragu o ovom gnusnom zločinu“.

Dačić je u govoru podsetio da su kosovske vlasti pokušale da donesu odluku o ukidanju zakona o osnivanju Specijalnog suda za zločine OVK što je izazvalo osudu u medjunarodnoj zajednici.

Uz podsećanje na moralnu odgovornost prema žrtvama i njihovim porodicama, Dačić je naglasio da je „utvrdjivanje krivične odgovornosti i kažnjavanje zločinaca imati nemerljivu vrednost u borbi protiv nekažnjivosti i pokazati da je pravda dostižna za sve žrtve i ponovio spremnost Srbije da pruži sve dokaze kojima raspolaže“.

Dodao je da pozicije koje pojedinci „zauzimaju u privremenim institucijama samouprave na Kosovu i Metohiji, ne mogu i ne smeju da budu prepreka ostvarivanju pravde i svakako ih ne oslobadjaju krivične odgovornosti za izvršena nedela“.

U tom kontekstu, Dačić je izrazio zabrinutost zbog nedavne odluke Interpola o brisanju medjunarodnih poternica za odredjenim brojem osoba sa Kosova, medu kojima su i Hašim Tači i Ramuš Haradinaj.

Dačić je rekao da je Srbija „u iskrenom uverenju da je u odnosima sa Prištinom neophodan odgovoran, realan i racionalan pristup, okrenut ka budućnosti nastavila sa unutrašnjim dijalogom na koji je gradjane pozvao predsednik Aleksandar Vučić“.

Takodje je rekao da se „Srbija nedvosmisleno protivi nastojanjima Prištine da formira Vojsku Kosova“ i upozorio da su taj i slični pokušaji vrlo riskantni i potencijalno mogu ozbiljno ugroziti ne samo bezbednost Kosova i dijalog Beograda i Prištine, već i stabilnost čitavog regiona.

Na početku govora u UN, Dačić je rekao da su pred današnju sednicu „stigle sugestije da se govorenici drže teme sastanka i da zadrže miran ton, uz izbegavanje konfrontacija“.

„Ja ću se fokusirati na aktuelnu situaciju i izveštaj generalnog sekretara UN, a nadam se da će i predstavnica Prištine uvažiti te preporuke i da neće iznositi neistine“, rekao je ministar.

Šef Unmika: 2018. može dati novi impuls dijalogu Beograda i Prištine

 

Šef Unmika Zahir Tanin pozdravio je danas na sednici Saveta bezbednosti UN u Njujorku usvajanje Strategije EU za proširenje na Zapadni Balkan, rekavši da to omogućava put pomirenja, i ocenio dijalog Beograda i Prištine „može biti pozitivno zaključen“.

Tanin je rekao da je Strategija EU o Zapadnom Balkanu izazvala različita reagovanja u Prištini, ali je istaknuta važnost evropske perspektive Kosova u EU, i ocenio da to omogućava politički put društvenih reformi, pomirenja i rešenja sporova.

Šef Misije UN na Kosovu je na predstavljanju novog tromesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o Kosovu ukazao i na značaj dijaloga i normalizacije odnosa Beograda i Prištine, ali je ocenio da je u poslednjih godinu dana „ostvaren mali napredak“ u formalnim i neformalnim kontaktima dve strane.

„Godina 2018. može dati novi impuls dijalogu. Dijalog može biti pozitivno zaključen“, rekao je Tanin, istakavši značaj sprovodjenja dogovora, medju kojima je i formiranje Zajednice srpskih opština.

Rekao je da je ubistvo lidera Gradjanske inicijative SDP Olivera Ivanovića izazvalo zabrinutost za stabilnost i na Kosovu, i širom regiona, i da su svi predstavnici medjunarodne zajednice ujedinjeni u osudi tog čina.

„Značajno je što su Beograd i Priština reagovali odgovorno i dele informacije u vezi s ubistvom“, rekao je šef Unmika.

Tanin je pozvao političare da prevazidju razlike i da rade za dobrobit naroda, rekavši da „ostaju mnogi izazovi u vladavini prava“, i da je potrebno unaprediti svakodnevni život, rešiti problem nezaposlenosti, korupcije i organizovanog kriminala.

Čitaku u UN: Priština će učiniti sve da reši ubistvo Olivera Ivanovića
Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku izjavila je danas na sednici Saveta bezbednosti UN u Njujorku da će prištinske vlasti „prevrnuti svaki kamen“ da bi se ubice lidera Gradjanske inicijative SDP Olivera Ivanovića privele pravdi.

Na predstavljanju novog tromesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o Kosovu, Vljora Čitaku je ponovo zatražila okočanje Misije UN na Kosovu (Unmik) ili promenu njegovog mandata, navodeći da je „nezavisnost Kosova nepovratan proces“

Govoreći o Strategiji UN o proširenju na Zapadni Balkan koja je usvojena juče, kosovska ambasadorka je ocenila da je trebalo jasnije govoriti o Kosovu.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh