Novosti online

Амерички војници стижу у Европу

Током ове недеље у Берлин ће стићи 1.500 америчких војника који ће потом продужити у Пољску, на полигон за војне вежбе са војском ове државе. Иако пољски предлог о оснивању сталне америчке војне базе „Форт Трамп” још није усвојен, САД су почеле да примењују нову стратегију брзог реаговања, чији је циљ јачање присуства НАТО-а у источној Европи у случају руске агресије или неке друге потребе.

У уторак је из базе „Форт Блис” у Тексасу у Немачку стигло првих 350 војника, а Команда америчке војске за Европу саопштила је да долазак америчких војника није одговор на било какву реалну ситуацију, него вежба за подршку НАТО-у у брзом реаговању.

Концепт који је развио бивши амерички министар одбране Џим Матис подразумева војне акције брзог реаговања како би се показала војна спремност противницима, али и „стратешка предвидљивост НАТО савезницима и партнерима”.

За потребе обуке и вежби у околини Дравско Поморскја, које ће трајати неколико недеља, из Холандије ће бити допремљено 700 оклопних и других јединица војне технике. У балтичким земљама Литванији, Летонији и Естонији, као и у Пољској, већ се на ротационој основи налазе војници из САД, Канаде, Немачке и Велике Британије.

Пребацивање америчких војника у Пољску уследило је само неколико дана после разговора америчко-пољског војног врха у Варшави. Прошле недеље заменик министра одбране Џон Руд састао се у Варшави са пољским војним званичницима и разговарали су о сталном присуству америчких војника у Пољској.

Одмах после распада Варшавског пакта, а нарочито по пријему у НАТО, Пољска је тражила изградњу неке врсте америчког војног објекта. Када је 2014. године дошло до промене власти, рата на југоистоку Украјине и присаједињења Крима, идеје о изградњи америчке војне базе су обновљене. Конгрес је проследио Пентагону да размотри могућности и сачини извештај. Пољска идеја није добила значајну подршку у Вашингтону. „Пробој” је направио пољски председник Анджеј Дуда, када је приликом сусрета са америчким председником Доналдом Трампом у Вашингтону прошле године понудио улагање две милијарде долара за инфраструктуру и објекте да се направи база „Форт Трамп”. Трампу се више допао назив него идеја, али се разговори о некој врсти сталног америчког присуства непрекидно одвијају на релацији Вашингтон–Москва. Прошле недеље заменица помоћника шефа Пентагона за међународну безбедност Кејти Вилбергер је рекла да је дошло до веома озбиљног помака у понуди и да се ради на дефинисању техничких детаља.

Иако је Вилбергерова понуду од две милијарде долара оценила као великодушну, неки аналитичари кажу да је то далеко мање од укупних трошкова. Пољска је једна од неколико држава које већ издвајају два одсто БДП-а за војни буџет, што Трамп сматра „условим свих услова” да Американци бране Европу од потенцијалних непријатеља.

Тренутно, број америчких војника у Пољској варира од месеца до месеца, али годишњи просек износи око 4.500 војника. Они припадају двема групама: америчкој бригади на ротационој основи у близини границе са Немачком и мултинационалној групи од 1.000 војника коју предводе САД у близини моста између Пољске и балтичких држава, који се сматра стратешки значајним.

Заменица је рекла да ће, уколико Пољска прихвати Рудову понуду, Стејт департмент предузети преговоре о „актуелном техничком споразуму”, за шта би вероватно требало шест месеци до годину дана.

Вилбергерова није изнела било какве детаље о понуди САД, да ли она подразумева излазак у сусрет пољским захтевима за сталну војну базу или неки вид сталног присуства америчких војника.

Аналитичари ипак упућују да је мала вероватноћа да се спрема договор о „Форт Трампу”, него да је реч о „врсти присуства америчких војника која већ постоји у Пољској”. Део америчких власти сматра да би инсталирање сталне војне базе готово на самој граници са Русијом изазвало додатно заоштравање у односима са Москвом.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh