Novosti online

Баланс намирница важан током поста

Савремену исхрану карактеришу неправилни и недовољно избалансирани оброци. У њима има превише масноћа, меса, хлеба, а мало млечних производа, воћа и поврћа. Због тога је пост више од препоруке. Здрав је и за вернике и за оне који то нису, уколико особа која се одлучи на овај режим у своју исхрану за тај временски период укључи велики број намирница.

И пре него што се доносе одлука да се пости требало би имати на уму да правилна исхрана у току поста не значи да треба да се једнолично хранимо кромпиром, пиринчем, џемом, хлебом…

Ко не треба да пости
Особе у развоју, деца и адолесценти не би требало да посте, као ни стари и болесни, јер може да дође до дефицита узрокованог неуношењем млека и млечних производа. Код нас се слабо користи риба, па би млад организам брзо осетио недостатак беланчевина. Особама које имају неку хроничну болест строги пост може да угрози здравље, посебно оне које имају проблема са ослабљеним имунитетом. Последице неуношења млека и млечних производа ће осетити и особе, жене, које имају проблема са остеопорозом, јер је то превише дуг процес неуношења калцијума што доводи до губитка коштане масе.

Уколико људи без размишљања уносе угљене хидрате може да им се деси да после 40 дана поста осећају вртоглавицу, да постану деконцентрисани и депресивни, да се јави анемија. Да не би упали у ову замку требало би да користе намирнице из традиционалне исхране попут целог зрна разних житарица: пшенице, хељде, овса, ража, зоби, проса. Такође, у исхрану би требало убацити што више махунарки као што су: пасуљ, боб, сочиво, као и сојино зрно.

Соја је изузетно нутритивно вредна и може да се конзумира у разним облицима као јогурт, сир, љуспице, шницле… Комбинација житарица и махунарки је одлична замена за месо. Све ове комбинације махунарки и житарица садрже ону довољну количину аминокиселина које су неопходне нашем организму, што је у току поста веома важно јер нема уноса протеина из меса, јаја и млечних производа.

Важно је и да се користи сезонско поврће: купус, кељ, келераба, лук, прокељ, празилук, карфиол, шаргарепа, ротква, броколи и цвекла. Пожељно је конзумирати и маслиново уље, али у малим количинама у облику прелива за салате.

У току поста у исхрану могу да се уведу уљарице због богатства витамином Е и лецитином. То су ораси, лешници, бадеми, кикирики, семенке, сусам, голица, бундева… Али при њиховој конзумацији мора се бити на опрезу јер су ово висококалоричне намирнице.

Риба је добар избор јер садржи беланчевине, градивне материје и фосфор који је важан за мождане ћелије. Пожељно је јести рибу два пута недељно.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh