Gradovi

Bez održivog rasta na duži rok, stabilnost je iluzija

BEOGRAD – Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić izjavio je danas da bi ekonomski program nove vlade trebalo podjednako da posveti pažnju kratkoročnim ciljevima i zadacima, ali i stvaranju održivih stopa privrednog rasta na duži period, jer će bez toga slika makroekonomske stabilnosti, ističe on, biti samo iluzija.

„Čini se da sva pažnja treba da bude usmerena ka tome, jer ako ne postignemo taj osnovni zadatak, slika makroekonomske stabilnosti će biti iluzija“, rekao je Grubišić u izjavi Tanjugu.

Za postizanje tog zadatka, navodi on, potrebno je da nekoliko stvari bude istanknuto u programu – jaka invesiticiona aktivnost na infrastrukturnim projektima, gde je multiplikator investicija jako visok, podizanje agregatne tražnje i potrošnje koja bi trebalo da čini održivom stopu privrednog rasta, da se pojavi veći optimizam i zamajac i da se podigne nivo privredne aktivnosti.

Da bi to bilo dugoročno održivo, kako dodaje Grubišić, potrebne su infrastrukturne refome, za šta je važna doslednost.

„Tempo smanjenja zaposlenih u javnom sekturu je vrlo bitan deo, prati ga i mogućnost njihovog povećanja u privatnom sektoru, a tu jako bitnu ulogu igraju sektorske politike, orijentisanost ka poljoprivredi, kao jednoj od vrlo bitnih delatnosti. To sve treba da doprinese povećanju privrednog rasta i pominju se stope, a mi se nalazimo na pozitivnom ciklusu po pitanju očekivanja, ali koja tek treba da se potvrde na terenu“, rekao je on.

Grubišić je skrenuo pažnju da sve vodeće međunarodne institucije i analitičari u poslednje vreme koriguju prognoze na više, za razliku od ranije, kad su korekcije bile na niže.

U proteklom periodu, od 2014, navodi on, Srbija je zabeležila najpre pad BDP-a od 1,89 odsto, da bi u sledećoj godini odstvarila rast od 0,8 odsto, a sada su procene bolje.

„Više stvari je na to uticalo. I privatizacija Žleezare Smederevo i najavljeni infrastrukturni projekti i investicije, realni projekti… Ali potrebno je to sad na terenu uz jake strukturne reforme, podršku i dosledenost i investicje, nekako opravdati“, rekao je Grubišić i podsetio da je juče i NBS izašla sa svojom korekcijom prognoze rasta sa 1,8 do između 2,3 i 2.5 odsto.

„Jako je bitno da to bude dinamika, odnosno da tempo raste, da do 2017. ta stopa rasta bude još veća u odnosu na onu koju ćemo ostvariti ove godine“, rekao je on i istakao da se pojavljuju korekcije sa 2,5 na 3,5 do maksimalnih 3,8 za narednu godinu, što je nedavno objavila EBRD u svom izveštaju.

Grubišić je rekao da je na planu uspostavljanja održive makroekonomske stabilnosti, već imamo značajne rezultate u postignutom budžetkom deficitu u internoj makroekonomskoj stabilnosti, navodi on, dodajući tom spisku i stopu inflacije koja je ispod cilja.

Foto Tanjug Video

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh