Novosti online

Библиотека града добила комору за чување старе грађе

У Библиотеци града Београда је свечано презентирана климатизована комора за смештај и чување старе и ретке библиотечке грађе у којој ће се до сада чувати рестауриране и конзервиране старе књиге, географске мапе, рукописи, гравире настали од 16. до средине 19. века.

Адекватан смештај старе и ретке библиотекчке грађе у Одељењу старе и ретке књиге у оквиру Завичајног одељења где се налазе посебни фондови обезбедило је Министраство културе и информисања Србије издвојивши 924.000 динара, а комору је израдила фирма са дугогодишњим искуством у овој области „Рационализација енергије” из Земуна.

Она је посао добила преко конкурса за јавне набавке расписаног у другој половини 2015. године, а документацију за овај конкурс припремило је Одељење за заштиту, конзервацију и рестаурацију Народне библиотеке Србије.

Климатизована комора подразумева контролисане услове температуре и релативне влажности према интернационланим стандардима за микроклиматске услове неопходне за чување конзервираних и рестаурираних драгоцености.

Комора функционише без флуида, ултразвучно се влажи ваздух хладном паром уз максималну заштиту од механичких оштећења, пожара, хемијских и микробиолошких утицаја и ултравиолетних зрачења.

Уколико нестане струја комора наставља да функционише најмање 24 сата.

Фирма која је израдила комору већ је произвела сличне уређаје за Народни музеј, Музеј Николе Тесле, а израђује и стаклене витрине у којима су обезбеђени исти микроклиматски услови као у овој комори. У таквим витринама се налази Београдска мумија, а поседује их и Народна библиотека Србије за потребе излагања своје библиотекчке грађе која припада категорији ретких и вредних експоната.

Пошто је Бибилиотека града почела да прикупља културна добра од изузетног значаја од свог оснивања 1929. године, данас поседује 187 географски мапа и око 600 рукописних књига и рукописа истакнутих личности из историје Београда, преноси Танјуг.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh