Novosti online

Бору треба свежих 50 милиона долара

Без обзира на то што државни званичници резултате „Мекинсијеве” студије о РТБ „Бору” држе у тајности, неки детаљи већ сада су јасни. По свему судећи у компанији ће, пре свих, уследити кадровске промене. И сам министар привреде Жељко Сертић истакао је јуче у изјави за Танјуг да су експерти ове америчке консултантске куће „потврдили нашу бојазан да је потребна промена у смислу руковођења предузећем и технолошким процесима”.

То је јуче за „Политику” потврдио и Љубиша Миљковић, председник Синдиката рудара Србије, који је имао увид у „Мекинсијеву” дијагностичку студију. Како каже, ова анализа указала је на неколико главних проблема: недостатак свежег капитала, лоше руковођење и вишак администрације.

– Када је о финансијама реч, експерти из ове консултантске куће истакли су да је неопходно упумпати 45 до 50 милиона долара свежег капитала у РТБ „Бор да би у овим околностима и под непромењеним тржишним условима могао да функционише – каже Миљковић.

За лошу ситуацију у којој се компанија налази није крива само ниска цена бакра, већ и лоше руковођење, тачније субјективни фактор, додаје наш саговорник.

Иначе, на челу компаније налази се Благоје Спасковски( 68), који је на позицији менаџера ангажован као пензионер. Али према тврдњама синдикалаца он није једини пензионер на управљачкој позицији у овој компанији.

Миљковић каже да су стручњаци из „Мекинсија” указали на то да нова топионица није искоришћена у довољној мери и да ствара губитке, упркос инвестицијама које превазилазе 300 милиона евра.

Наш саговорник истиче и да је дијагностичка студија показала и да РТБ „Бор” не поштује стандарде безбедности и заштите на раду и да су због тога честе тешке повреде раника, од којих су неке биле и са смртним исходом.

Према нашим незваничним сазнањима, у компанији има и вишка запослених, па се тако процењује да је у администрацији од 1.500 до 2.000 прекобројних. Према најавама генералног директора овог предузећа Благоја Спасковског, до краја овог месеца из компаније би требало да оде од 800 до 900 радника. Иначе у „Бору” је тренутно запослено око 5.000 радника.

Судбина борског гиганта треба да се реши до 31. маја, а премијер Александар Вучић је РТБ „Бор” означио као проблем број један српске економије. По договору са Међународним монетарним фондом за компаније у државном власништву предвиђена су такозвана „чиста“ решења: продаја или стечај. Председник владе је прексиноћ гостујући на ТВ Хепи истакао како нам је, када је о „Бору” реч, неопходна и подршка Светске банке. Поставља се питање да ли ће међународне финансијске институције да одобре поновно упумпавање свежег капитала у РТБ „Бор”, чији дугови премашују милијарду евра. Наши извори кажу да за ову компанију има заинтересованих и да потенцијални инвеститор долази из Кине. Међутим, питање је како ће Брисел, баш као и у случају „Железаре Смедерево”, гледати на инвеститора који долази из ове државе која у великој мери субвенционише своје произвођаче.

Према речима министра привреде Жељка Сертића „Мекинси” је након представљања студије о РТБ „Бору”, оценио да та фирма има озбиљну перспективу. У наредне две недеље требало би да буде дефинисан детаљан план уз који би РТБ „Бор” могао да се „утегне” и послује по тржишним принципима, рекао је Сертић за Танјуг.

Упркос томе што је цена бакра на светском тржишту ниска, са берзе из Лондона стижу позитивне вести, јер цена бакра последњих недеља расте и јуче је износила 5.079 долара по тони. Да је то добар помак констатовао је и министар Сертић. Он је рекао да у прилог иде то што се може очекивати благи пораст цене бакра на светском тржишту. Тако би, додао је, у периоду од годину до годину и по дана предузеће могло да послује по тржишним принципима.

Према његовим речима, „Мекинси” је потврдио да мора да дође и до промене у начину реализације технолошких процеса и уопште у везаним процесима – од набавке до продаје. И премијер Србије Александар Вучић изјавио је јуче да на основу „Мекинсијеве” студије може да каже да „Бор” има будућност.

„Сви треба да знају да ће РТБ да опстане, то је велико и важно предузеће за нашу земљу, од њега живи готово цео исток Србије и о томе ћемо водити рачуна и за то имамо могућност у складу са оним што сам видео и што сам могао да чујем од наших пријатеља, од ’Мекинсија’”, рекао је Вучић.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh