Novosti online

Брегзит, шта сада?

ЛОНДОН – Британија ће 29. марта напустити ЕУ, али ни после гласања о амандманима у парламенту није јасно како, наводи данас Би-Би-Си (ББЦ), док Дојче веле оцењује да с одласком Терезе Меј у Брисел на додатне преговоре почиње игра нерава у којој обе стране имају адуте.

ББЦ пише да док премијерка Тереза Меј очајнички покушава да задобије подршку за договор који је постигла са ЕУ, посланици су јуче били у прилици да поднесу сопствене предлоге о томе како би споразум требало да изгледа.

Већина предлога није добила подршку, али два кључна јесу.

Први је амандман који предвиђа да се Тереза Меј врати у ЕУ и покуша да испреговара нови споразум како би се разрешило каква ће бити граница према Ирској, али проблем је у томе што ЕУ каже да је договор већ постигнут и неће поново да преговара, наводи Би-Би-Си.

Договор који је Тереза Меј постигла у Бриселу предвиђа да између Ирске и Северне Ирске не постоји „тврда граница”, што се назива „бекстоп” и значи да би роба и даље могла да прелази преко те границе без провера. Изгледе за то међутим умањују утицајне присталице Брегзита из редова конзервативаца Терезе Меј који желе јасан раскид с Европом.

У уторак је већина посланика рекла да се сада залаже за нови договор са изменама везано за „бекстоп” али је то лакше рећи него урадити, додаје Би-Би-Си.

Други усвојени амандман односи се на избегавање Брегзита без договора.

Већина посланика подржала је амандман који одбацује излазак Британије из ЕУ без договора, али се тиме ништа не решева јер нису рекли како то мисле да остваре, нити је амандман правнообавезујући па је Брегзит без договора и даље могућ.

Шта даље, нико не зна. Теоретски, Тереза Меј има мандат да позове ЕУ на нове разговоре о „бекстопу”, али је проблем што ЕУ то не жели нити види разлога за то тврдећи да је све већ договорено а никакве промене ранијег договора о „бекстопу” не жели ни Ирска, чланица ЕУ.

Дакле, ако ЕУ не жели нове преговоре, а британски парламент не може да дође до компромиса, шта онда? Суочићемо се са тврдим Брегзитом и Британија ће напустити ЕУ без договора 29. марта, одједном и без прелазног периода што може изазвати знатну штету, укључујући застој у допремању хране и поскупљење појединих роба, наводи Би-Би-Си, а преноси Бета.

Дојче веле такође оцењује да се после јучерашњег гласања у британском парламенту зна само да посланици не желе Брегзит без претходног договора са Бриселом, али не кажу како мисле да дођу до тога и додаје да су пре само две седмице одбили уговор који је премијерка Тереза Меј постигла са Бриселом.

Једино око чега се тамо могла окупити већина јесте бизарни предлог да премијерка и њена влада у наредне две седмице додатно преговарају о уговору са ЕУ и постигну нешто, пише Дојче веле додајући да се тражи се да се из уговора избаци „проказани ‘бекстоп’“ али да је то практично немогуће.

Сада почиње игра нерава. Ко ће први трепнути? Много зависи од ирске владе која по сваку цену жели да спречи тврду границу ка Северној Ирској како се сукоб католика и протестаната не би распламсао. Али ако званични Даблин и Брисел остану непопустљиви, на крају ће доћи да Брегзита без уговора и тиме аутоматски до тврде ирско-ирске границе, наводи Дојче веле.

У тој осетљивој ситуацији Тереза Меј може да шпекулише да ће у последњој секунди Даблин ипак попустити и ублажити „бекстоп” јер она нема више шта да изгуби и у том покеру би могла да одигра све на ту једну карту.

ЕУ са друге стране има свој адут: верује се да ће Британци, када дођу до ивице понора и суоче се са хаотичним Брегзитом тражити продужетак преговора на још неколико седмица или месеци. Предност тога би била да најпре нема материјалне штете, а Британци имају нешто више времена да размотре неки разборити план Б.

У Бриселу још постоји нада да ће прича имати условни хепи енд, али та нада је све тања. Ипак, мало је оних који би се опкладили да ће Велика Британија збиља 29. марта напустити ЕУ. Одуговлачење и куповина времена то је тренутно једина тактика ЕУ, наводи Дојче веле.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh