Novosti online

Бронзане бисте украдене са Новог гробља

У последња два месеца лопови су са Новог гробља украли три бронзанe бисте и то из дела гробља окренутог према Улици светог Николе. Вредност украдених попрсја начињених у природној величини је између 50.000 и 100.000 динара. Полиција је, како незванично сазнајемо, урадила увиђај, али се за починиоцима и даље трага. „Кривца” за ову врсту лоповлука, како кажу у „Погребним услугама”, треба тражити у неадекватној огради око гробља, али и благој казненој политици.

Припрема се гробница за Димитрија Туцовића
Ових дана на Новом гробљу су при крају завршни послови на пројекту изградње гробнице у којој би требало да буду похрањени земни остаци Димитрија Туцовића, теоретичара социјалистичког покрета у Србији. Одлука о измештању вође Српске социјалдемократске партије са Славије, после 69 година, донесена је на последњој седници Скупштине града.

– Тренутно припремамо пренос и сахрањивање посмртних остатака Димитрија Туцовића. У сарадњи са надлежнима из града, биће одређено тачно место, као и надгробно обележје у Алеји великана– каже Драган Балтовски.

– Око целог Новог гробља постоји ограда, али није одговарајућа, посебно према Улици светог Николе. Како бисмо заштитили овај део гробља, поставили смо око 600 метара жичане ограде и пресвукли је платном. То није коначно решење. Имамо пројекат обнове зида са стране Улице светог Николе, обезбедили смо и средства, али се чека мишљење Завода за заштиту споменика културе, јер је Ново гробље 1983. године проглашено културним добром од изузетног значаја за Републику Србију – каже Драган Балтовски, директор ЈКП „Погребне услуге”.

Ново гробље има шест капија, четири пешачке и две за узлаз моторним возилима.

– Ми смо, како бисмо спречили крађе, три капије покрили камерама и после последњих Задушница једино смо њих и отварали. Суграђани који живе у близини гробља, посетиоци, па и понеки медији су се жалили на ту нашу одлуку због чега смо поново отворили свих шест капија – каже Балтовски и напомиње да „Погребне услуге” имају целодневну службу обезбеђења.

– Ван званичног радног времена гробља, мобилни тимови у аутомобилима контролишу гробље. Наши радници су у последње време ухватили петнаестак крадљиваца и предали су их полицији, а они потом тужилаштву. Колико знам, сви су врло брзо после истрага пуштени. Та блага казнена политика им буквално даје ветар у леђа да се поново врате крађи – истиче Балтовски.

Штету коју корисници гробних места претрпе у случају крађа не надокнађују „Погребне услуге”.

– За оно што се налази на гробним местима одговорни су искључиво власници. На десет гробаља има око 275.000 гробних јединица. То значи да би морала да буде ангажована армија радника који би бринули само о њима – додаје он.

Ново гробље се простире на више од 30 хектара и има 120 парцела што, како каже Балтовски, представља значајан изазов за било коју службу обезбеђења. За разлику од нас, у свету се поједина гробља обезбеђују и чувају високим оградама.

– Париско гробље „Пер Ласез” простире се на 43 хектара, али је цело окружено бетонском оградом високом три, а широком метар. На врху ограде је бодљикава жица. Надам се да ћемо ускоро и ми добити одобрење да што пре почнемо изградњу адекватне ограде на Новом гробљу – рекао је Балтовски.

—————————————————————————————


(Фото А. Васиљевић)

Две алеје на гробљу

Алеја великана подигнута је 1927. године по пројектима Пере Поповића и Михаила Михаиловича Андросова. Налази се у близини Цркве Светог Николе. Алеју данас чине 23 гробнице, три капеле са 118 сахрањених. Међу сахрањеним у Алеји великана су: књижевник Петар Кочић, академик Јован Цвијић, композитор Корнелије Станковић, хероина Милунка Савић…

Ову алеју суграђани често мешају са Алејом заслужних грађана која се налази у једном од централних делова Новог гробља и подигнута је 1965. године. У Алеји заслужних грађана до сада су сахрањене 683 особе, а има још нешто више од хиљаду гробних места.

У овој алеји сахрањени су: бивши градоначелник Ненад Богдановић, премијер Зоран Ђинђић, књижевници Иво Андрић, Меша Селимовић, Милош Црњански, Оскар Давичо, сликари Петар Лубарда и Оља Ивањицки, глумци Стево Жигон, Рахела Ферари, Раде и Оливера Марковић, Петар Краљ, Радмила Савићевић…

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh