BEOGRAD – Ruski uticaj u Srbiji se širi i raste, dok je podrška evropskim integracijama opala na manje od 50 odsto, rečeno je danas na konferenciji o ruskom uticaju na stabilizaciju, demokratizaciju i evropske integracije Srbije, koji je organizovao Centar za evroatlantske studije (CEAS).
Konferencija je počela minutom ćutanja, kako bi se odala počast stradalim srpskim službenicima u američkim vazdušnim napadima u Libiji, kao i Ukrajincima koji su pre dve godine „krenuli u borbu za Ukrajinu“.
Pred početak konferencije, dvadesetak predstavnika NKPJ iz SKOJ protestovalo je protiv njenog održanja zbog, kako navode, predstavnika Ukrajine koji učestvuju na skupu i sporazuma koji je Srbija potpisala sa NATO.
Direktorka CEAS Jelena Milić ocenila je da je primarni cilj Rusije u regionu Zapadnog Balkana da se zaustavi proces stabilizacije i demokratizacije, što bi umanjilo značaj i privlačnost evropskih integracija.
„Klima u Srbiji je takva da njome hara ‘savršena bura’ ruskih interesa koji žele da spreče Srbiju u procesu demokratizacije, stabilizacije i evropskih integracija, a sa druge strane postoje interesi u vladajućoj strukturi koji ne žele da vide Srbiju u politički zahtevnoj Evropskoj uniji“, naglasila je Milić.
Ona je dodala da se ceo koncept sistema vrednosti zapadnih zemalja diskredituje, dok se Rusija, kako je navela, sprema da oteža primenu Briselskog sporazuma.
Milić je ocenila da „više niko ne može da ospori pad evropskih integracija Srbije“ do čega je dovelo, kako je objasnila, ne samo to što javnost vidi šta se dešava u EU, posebno kada je reč o izbeglicama, već i uticaj medija na javno mnjenje i kontradiktorne poruke državnog vrha kako nas EU ocenjuje i zahteva nove uslove.
„Novi faktor podrivanja podrške EU je sve vidljivija proputinovska opozicija u Srbiji“, rekla je ona i ukazala da takva opozcijia nikad ranije nije postojala.
Direktorka istraživanja javnog mnjenja „EU, Rusija, SAD: predstave i preferencije građana Srbije od 18 do 35“, koji je realizovao Ipsos, Svetlana Logar istakla je da su istraživanja te agencije u poslednje dve godine pokazala da raste broj građana u Srbiji koji imaju dobar utisak o Rusiji.
Ona je dodala da navedeno istraživanje koje je početkom februara sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 615 ispitanika, pokazalo da mladi preferiraju Zapad u odnosu na Rusiju kada su u pitanju kultura, zabava, školovanje, posao, zdravstveni sistem, model zemlje, životni standard i sloboda medija i govora…
Međutim, upitani o tome šta podrazumeva potencijalni savez sa Rusijom, 42 odsto ispitanika reklo je da on uključuje usvajanje ruskog zakonodavstva, a 74 odsto da to i podržava, što je, naglasila je Logar, 31 odsto mladih od 18 do 35 godina.
Ona je dodala i da 53 odsto mladih smatra da bi taj savez podrazumevao usvajanje ruskog političkog sistema, a 77 odsto njih to i podržava, dok broj onih koji smatraju da savez sa Rusijom znači prisustvo njihovih vojnih baza 72 odsto, što podržava njih 80 odsto.
Na protestu ispred hotela „Metropol“, gde je konferencija održana, demonstranti su nosili zastave i transparente sa natpisima „Smrt fašizmu – sloboda narodu“, „Jelena Milić podržava fašizam“, „Solidarnost sa KP Ukrajine“ i uzvikivali „NATO fašisti“ i „NATO ubice napolje iz Srbije“.
Prvi sekretar SKOJ Aleksandar Đenić rekao je da okupljeni smatraju da se tim skupom propagira fašizam u Srbiji i da Srbija mora da prekine diplomatske odnose sa Ukrajinom dok je tgamo na vlasti, kako je nazvao, „vojno fašistička hunta“.