Novosti online

Чека се одговор о тајнама Тутанкамонове гробнице

Полазна тачка у новом испитивању Тутанкамонове гробнице треба да буде откривање истине, а не да ли она садржи или не скривене одаје – изјавио је почетком месеца на конференцији за новинаре у Луксору министар за старине Египта Калед ел Анани, који је функцију од Мамдуха ел Даматија преузео у марту ове године.

Ел Анани је најавио још једну етапу скенирања, која ће крајем месеца бити обављена у брдима изнад гробнице. Биће употребљен радар који „продире” до 40 метара испод земље, па ће се на тај начин открити да ли одаје уопште постоје.

Министар је додао да ће на међународној конференцији у мају у Египатском музеју у Каиру бити саопштени резултати досадашњих истрага и дискутоваће се о томе да ли просторије постоје и, ако се испостави да постоје, који је најбољи начин да им се приступи, а да се не оштети 3.300 година стар маузолеј фараона – дечака.

Британски египтолог др Николас Ривс је у јулу прошле године објавио теорију према којој у Тутанкамоновој гробници постоје двоја скривена врата, од којих једна воде у гробницу велике краљице Нефертити. Полазна тачка су му, наиме, биле фотографије високе резолуције мадридске компаније Фактум Арте израђене уз помоћ 3Д скенера у току прављења реплике гробнице с циљем њеног очувања, јер је у оригиналној, због промена у температури и влажности ваздуха, дошло до љуштења гипса са зидова.

Британски египтолог др Николас Ривс објавио је у јулу 2015. теорију према којој у Тутанкамоновој гробници постоје двоја скривена врата, од којих једна воде у гробницу велике краљице Нефертити

Неколико месеци их је детаљно проучавао откривши низ линеарних пукотина испод слојева боја, који су украшавали зидове погребне просторије младог фараона. Фотографије су др Ривсу пружиле више него интригантне индикације да, иза њених зидова, постоје две, до сада, непознате и, како се чини, нетакнуте просторије.

Теорија је убрзо постала сензационална вест и муњевито обишла свет, а египатско министарство за старине му је допустило да спроведе истрагу користећи се опремом која ни на који начин не би оштетила зидове и слике маузолеја у Долини краљева на југу Египта.

Средином марта у Луксору сазвана је конференција за новинаре на којој је бивши министар Мамдух ел Дамати изјавио да су прелиминарни резултати добијени скенирањем показали да се иза њених зидова налазе две скривене одаје.

На Даматијеву изјаву први је одреаговао др Захи Хавас (египатски Индијана Џонс), египатски египтолог, генерални секретар египатског Високог савета за старине у периоду од 2002. до 2011. године и први министар за старине током неколико месеци 2011. године. Он је захтевао да се резултати не узимају „здраво за готово”, јер, како је навео, геологија Долине краљева може „навести” радар на погрешан траг – радар може да укаже на постојање гробнице, које, заправо, нема, већ је реч о природној шупљини.

Већина стручњака у области примене радара је поближе објаснила коментар др Хаваса, истичући да земљани слојеви у Долини, у којој се налази гробница фараона – дечака, садрже природне шупљине, тако да би радар тешко могао да разликује археолошки артефакт од природног феномена.

Крајем марта урађено је ново скенирање северног и западног зида, а почетком месеца је у Луксору сазвана конференција за новинаре, на којој је нови министар замолио да се не брза са закључцима док се не обаве све могуће анализе.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh