Novosti online

Црна Гора изручила српског генерала Хрватској

Борислав Ђукић (67) генерал Српске војске Крајине у пензији, који је од 17. јула прошле године у екстрадиционом притвору у затвору Спуж, надомак Подгорице, данас је изручен Хрватској. Ову информацију за „Политику” потврдио је Милорад Ивановић, Ђукићев адвокат.

Зоран Пажин, министар правде Црне Горе, одбио је молбу Србије да јој се изручи генерал Ђукића, како би му се, као српском држављанину, судило пред српским судом за злочине које је наводно починио током рата у Хрватској, деведесетих година прошлог века.

„Министар правде Црне Горе је 23. фебруара донео решење о изручењу Ђукића Хрватској које је генерал примио у притвору недељу дана касније. Према мојим информацијама Ђукић је већ изручен Хрватској. Случај ће преузети Жупанијски суд у Сплиту”, каже Ивановић за наш лист.

Заштитити Ђукића од политичког прогона
Клуб генерала и адмирала Србије најоштрије протестује због одлуке црногорских власти да држављанина Србије, генерала у пензији Борислава Ђукића, изручи Хрватској и то, како наводе у свом саопштењу, без права жалбе. У протесту достављеном медијима, Клуб генерала и адмирала Србије затражио је од државних органа да предузму све што могу да заштите генерала Ђукића и друге грађане Србије од неоправданог и политички мотивисаног прогона.

Писмо са тим захтевом генерали и адмирали су упутили председнику Србије, председнику Владе Србије, министру одбране, министру правде, министру спољних послова, начелнику Генералштаба Војске Србије и амбасадору Републике Црне Горе у Београду.

Он сматра да је генерал могао бити изручен и Србији без штете по поступак, али да је Зоран Пажин одлучио другачије.

„Није ми позната ни јавна, а ни тајна активност државних органа Србије у вези са изручењем Ђукића”, наводи Ивановић.

Министарство правде Србије, подсећамо, упутило je Црној Гори захтев за екстрадицију, због кривичног поступка који се против Ђукића води пред српским правосудним органима.

Република Србија и Министарство правде учинили су све што је у њиховој могућности да генерал Ђукић буде изручен Србији, тврде у Министарству правде Србије.

„Одмах након хапшења генерала Ђукића, Србија је Црној Гори упутила захтев за екстрадицију у нади да ће црногорски правосудни органи одлучити о изручењу генерала Ђукића у корист Србије и тиме омогућити да му се суди пред српским правосудним органима, a нарочито имајући у виду да генерал Ђукић неће имати фер и правично суђење пред правосуђем Хрватске”, речено је за „Политику” у Министарству правде.

Хрватска је у септембру прошле године проширила оптужницу против српског генерала. Жупанијско тужилаштво у Сплиту покренуло је истрагу против осморице некадашњих заповедника војске и полиције самопроглашене Републике Српске Крајине, осумњичених за убиства 117 цивила и друге злочине, а један од њих је и генерал Ђукић.

Борислав Ђукић је ухапшен 17. јула прошле године док је са супругом чекао лет из Тивта за Београд. Полицијски и царински службеници нашли су његово име на потерници хрватског Интерпола, старој више од 20 година. Одмах му је одређен екстрадициони притвор и од тада је био у затвору у Спужу, надомак Подгорице.

Генерал Ђукић био је заменик команданта Главног штаба Српске Војске Крајине и сведок одбране на суђењу бившем председнику Србије и СР Југославије Слободану Милошевићу и председнику Републике Српске Крајине Милану Мартићу.

По документацији „Веритаса”, Ђукић је као командант 221. моторизоване бригаде Деветог книнског корпуса ЈНА, тада у чину пуковника, оптужен за рушење бране на Перучи. Том оптужницом су обухваћени и генерал Ратко Младић, тадашњи командант Деветог книнског корпуса ЈНА, покојни генерал Миле Новаковић, тадашњи командант Српске војске Крајине и мајор Милан Корица, ондашњи командант свих пограничних јединица Милиције Републике Српске Крајине.

Хрватска оптужница из 1995. године Младића и остале терети за ратни злочин против цивилног становништва, почињен у јануару 1993. године. По тој оптужници, генерали Младић и Новаковић издали су 28. јануара 1993. године налог Ђукићу и Корици, а они својим потчињенима, да се постави велика количина експлозива и тако брана на Перучи припреми за рушење. Постављено је 30 тона експлозива, након чега су, како се наводи у оптужници, налогодавци повукли своју војску с тог подручја, а експлозив је активиран.

По документацији „Веритаса”, од експлозије се срушио део бране, а штета је процењена на 25,55 милиона тадашњих немачких марака.

Генерал Борислав Ђукић је педесети Србин изручен Хрватској због оптужби за наводне ратне злочине.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh