PODGORICA – Na Četvrtom regionalnom kongresu o povoljnom poslovnom okruženju u jugoistočnoj Evropi u Podgorici danas je potpisan Memorandum o razumevanju čime je ozvaničeno pristupanje Crne Gore Programu sertifikacije opština po meri privrede u Jugistočnoj Evropi (BFC SEE).
Memorandum su potpisali generalni direkor Direktorata za finansijski sistem I unapređenje poslovnog ambijenta u Ministarstvu finansija Crne Gore Bojana Bošković, Menadžer GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga Kristof Di Marko i predsednik Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje Saša Drezgić.
Crna Gora je tako postala peta država koja je prisupila programu, a osim nje još ranije su to ucinile Srbija, Hrvatska, BiH, Makedonija.
Cetvrti regionalni BFC SEE kongres organizovali su Ministarstvo finansija Crne Gore I NALED uz podršku GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga.
Bošković je na skupu rekla da je važna efikasnost rada lokalne administracije budući da se investitori uvek obraćaju lokalnim salterima kako bi dobili relevantne informacije I usluge.
Sve zemlja I gradovi su jedni drugima u tome konkurencija te da je zato važno raditi na tome da se smanje troškovi poslovanja, kao I pojednostave administrativne procedure.
„Bez investicija nema prihoda I zapošljavanja, a reforme koje se sprovode u tom cilju moraju biti efikasnije I sa vidljivijim rezultatima,“, rekla je Bošković.
Ona je dodala da je važno da postoje modernizovani servisi I partnerstvo s privredom.
Ministarka lokalne samouprave Makedonije Širet Elezi ukazala je da Vlada Makedonije akcenat stavlja na razvoj opština I spovodi politiku ravnomernog razvoja.
Kako je istakla, veoma je važno da se obezbede lokalni održiv rast I razvoj.
Ona je važnim ocenila realizaciju četiri prioriteta-dobro upravljanje I razvoj institucionalnih okvira, rast zasnovan na znanju, podsticanje inkluzivnog rasta, I posticanje održivog razvoja preko lokalnog razvoja.
Ministarka uprave I lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić podsetila je da su se opštine u BiH još od 2012. Uključile u proceš sertifikacije opština sa povoljnim poslovnim okruženjem.
Te godine se, dodala je, uključilo nekoliko lokalnih zajednica, a sertifikat su napre dobili Prijedor I Sanski Most .
„Od tada je interes lokalnih samouprava za to rastao, iako jedan ovakav postupak nije lak I košta. To je važno, jer na taj način pokazujemo da smo okrenuti ka investitorima“, rekla je Rešić.
Državni sekretar Ministarstva državne uprave I lokalne samouprave Srbije Željko Ožegović rekao je da je važan zajednički pristup u pogledu promocije samog regiona .
„Takođe je važno da postoji politička podrška, ne samo da kreiramo drugačije ekonomsko okruženje, već I da radimo na političkoj stabilnosti“, rekao je Ožegović.
Kako je naveo, veoma je važno raditi na jačanju kapaciteta lokalnih samuprava I strateških planova, kao I standardizaciji usluga.
Ožegović je važnim ocenio to što je kroz proces standardizacije I sertfikacije do sada u Srbiji prošao 31 grad I opština navodeći da su oni privukli gotovo dve milijarde evra investicija do 2012. Godine.
Trenutno više od 60 lokalnih samouprava u regionu unapređuje poslovno okruženje kroz BFC program što je značajan broj, rekao je Ožegović.
On je dodao I da je veoma važna edukacija samih službenika u ovom procesu.
Predsednik Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje Saša Drezgić važnim je ocenio to što sve više opština u ovom regionu pokazuje interesovanje za pristup ovoj mreži.
„Ono što je važno je da podstaknemo I utičemo da nam se pridružuju i lošiji gradovi I opštine I da ih uključimo u to jer nam se one nikad neće same javiti“, rekao je Drezgić I istakao da je Srbija napravila veliki napredak u segmentu privlačenja investicija.
Menadžer GIZ Regionalnog otvorenog fonda Kristof Di Marko rekao je da je važno što će danas još 15 opština dobiti sertifikate ističući da je važno što su odlučile da apliciraju za Program sertifikacije.
„Pridruživanje našoj mreži I grupi opština znači da se pridružujete nečemu što možemo nazvati ligom najboljih „, rekao je Di Marko .
On je naglasio da će Otvoreni fond GIZ-a opštinama I dalje pružati podršku I da je važno što će se uskoro pored Crne Gore mreži priključiti I Albanija.
Sertifikovani gradovi i opštine nalaze se među najatraktivnijim destinacijama za ulagače što potvrđuje njihov visok plasman na poslednje tri liste „Evropski gradovi i regioni budućnosti“ Financial Times-a, receno je na kongresu.
U prestižnom rangiranju koje obuhvata 481 lokaciju širom Evrope, mesto među najboljima za 2016/2017 našlo je 12 lokalnih samouprava iz BFC SEE država.
Regionu mrežu za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Evropi čini 20 institucija i organizacija iz Hrvatske, Makedonije, BiH, Crne Gore i Srbije među kojima su nadležna ministarstva, privredne komore, udruženja opština, razvojne agencije, organizacije civilnog društva i univerziteti. BFC SEE program podržale su vlade Nemačke i Švajcarske preko GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga.