Novosti online

Да ли ће ЕУ подржати увођење виза Албанији

Значајно увећање криминалних активности албанске мафије у Холандији био је више него довољан разлог да холандски парламент покрене иницијативу за укидање безвизног режима који важи за албанске држављане у шенгенској зони. Иако је парламент пре неколико дана усвојио иницијативу коју су покренула четири посланика, овај предлог је поприлично хладно дочекан од стране холандске владе. Министар спољних послова Штеф Блок изјавио је да сматра да увођење виза Албанцима неће бити разматрано, нити да ће овај предлог подржати остале чланице ЕУ, пренео је Танјуг. Холандска влада и Европска комисија, како је наведено, сматрају да је поновно увођење виза бесмислено, јер Албанија испуњава све критеријуме за путовања без виза.

Сличног је става и Драган Ђукановић, председник Центра за спољну политику. „Не верујем да ће иницијатива холандског парламента бити прихваћена. Заправо, реч је о наставку својеврсног притиска на Албанију којим се захтева наставак реформи”, изјавио је Ђукановић за наш лист. Додаје да ЕУ жели указати на проблеме у Албанији и да то редовно ради осврћући се на борбу против организованог криминала и корупције у овој земљи.

Процедуру за укидање „шенгена” албанским држављанима покренули су посланици више странака, Хришћанско-демократске партије, Либерално-конзервативне странке, Социјалистичке странке и Хришћанске уније. Након што је њихов предлог усвојен, холандски парламент се обратио влади ове земље захтевајући да предложи Европској комисији покретање „ванредне кочнице” која подразумева суспензију безвизних путовања, пренео је сајт „Шенген виза”. На овом порталу је објашњено да је„ванредна кочница” предвиђена уредбом ЕК из 2013. године и да се њоме дозвољава суспензија безвизног режима за држављане трећих земаља у „ванредним ситуацијама”. Ова мера може да бити изгласана само већином гласова чланова Европске комисије.

На вест о иницијативи холандског парламента реаговао је и албански председник Иљир Мета, наводећи да би требало да ураде све што је у њиховој моћи како ова одлука не би изазвала домино-ефекат.

„Поступак холандског парламента је без преседана, јер колико је мени познато, до сада се није догодило да постоји такав захтев за западни Балкан и наше државе. Разуме се, то је аларм и ми треба да пошаљемо снажне поруке о организованом криминалу, који није забрињавајући само у Холандији већ и у другим државама попут Велике Британије”, истакао је Мета, пренела је агенција МИА. Он је упозорио да постоји могућност да се Албанија суочити са сличним одлукама других земаља чланица ЕУ, али да је битно да одговорно реагују.

„Албанија мора да има тешњу сарадњу са Европском комисијом да се не би догодила ситуација која би довела до негативне перцепције о нашој земљи” нагласио је Мета.

На сајту „Шенген виза” објављено је подсећање да је Француска, у јануару 2018. године, запретила да ће увести визни режим Албанцима након што је за годину дана примила 7.630 захтева за азил од држављана ове земље.

Иначе, Холандија, Француска и Данска, земље су које су суздржане и по питању почетка приступних преговора за улазак Албаније у ЕУ.

О пословима албанске мафије извештавали су бројни угледни новинари и листови из разних делова Европе. Крајем прошле године шпански новинар и редитељ Дејвид Беријаин објавио је документарни филм у којем је изнео доказе да албанска мафија храни Европу марихуаном, кокаином, хероином и оружјем. Британски „Дејли мирор” недавно је извештавао да је албанска мафија преузела контролу над нарко-тржиштем у Великој Британији, које је вредно чак 5,7 милијарди долара. „Индепендент” је отишао корак даље, тврдећи да је албански премијер Еди Рама умешан у шверц дроге.

На безвизни режим чекају и приштинске власти

Увођење безвизног режима, у последње време, најчешћа је тема којом се баве приштински званичници будући да је самопроглашено Косово једина земља у региону која није у шенгенској зони. Њихови захтеви су, срећом, и даље без резултата, иако је Европски парламент, крајем марта, још једном гласао у корист визне либерализације грађана „Косова”. Подсећамо да су посланици ЕП прошлог лета препоручили укидање виза, али је Аустрија је у децембру 2018. као председавајућа ЕУ, одбила да стави на дневни ред гласање о евентуалној визној либерализацији.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh