Novosti online

Да ли СПС „поцрвени” само у борби за гласове

Предизборно боцкање потпредседника СПС-а Предрага Марковића, који је казао да је тешко рећи шта је идеологија СНС-а, није остало без одговора напредњака. Тиме је отворен нови спор у владајућој коалицији око идеологије, чији недостатак аналитичари замерају обема странкама.

На Марковићево запажање како је идеологија СНС-а десничарска, али да је то „практично странка коју носи на плећима један човек”, због чега је „тешко рећи шта је њихова идеологија, сем поверење у једног лидера”, оштро је реаговао посланик СНС-а Александар Мартиновић:

„Они су 2008. направили пакт о пријатељству с Демократском странком, која је спровела пљачкашку приватизацију и омогућила да се неколико тајкуна енормно обогати, што све нема везе с идејом социјалне правде, за коју се СПС наводно залаже”, навео је Мартиновић.

Марковићева изјава, додаје Мартиновић, на трагу је онога што су о СНС-у раније говорили „људи попут Бранка Ружића или Милутина Мркоњића” и представља „још један доказ да је СПС спреман да после избора направи коалицију с ДС-ом и његовим сателитима само ако добију један једини глас више”.

Предраг Марковић: Идеологија СНС-а је десничарска, али практично то је странка коју носи на плећима један човек, тако да је тешко рећи шта је њихова идеологија, сем поверење у једног лидера

Филозоф Владимир Милутиновић, уредник портала „Двоглед”, подсећа да би Марковић, када већ прозива СНС, „морао да се сети да ни СПС нема идеологију јер је са тим истим напредњацима у коалицији, и то беспотребној”.

„Свим нашим странкама недостаје идеологија из простог разлога што им недостају идеје. Ако ипак гледамо ’немушту’ идеологију, СНС јесте нека популистичко-народњачка, али пре свега неолиберална странка. А са таквим СНС-ом, социјалисти су у коалицији, па самим тим могу само да деле њихову идеологију”, каже Милутиновић.

Са њим је сагласан и социолог Јово Бакић, који наглашава да напредњаке, у спровођењу „изразито неолибералне практичне политике”, подржава и СПС, које назива „кампањским социјалистима”.

„Код СПС-а, осим социјалне демагогије у време предизборне кампање, нема ничег социјалистичког. Да су они прави социјалисти, не би могли ни секунд провести у влади Александра Вучића”, наводи Бакић.

Одавно је у јавности присутна та теза да СПС напрасно поцрвени само у току борбе за гласове. У кампањи за парламентарне изборе 2014. њихов лидер Ивица Дачић изјавио је да „до данас није смишљена хуманија идеологија од комунизма”. Две године раније, кад је био председнички кандидат, своје такмаце у трци за шефа државе назвао је десницом (Томислав Николић) и „лажном левицом” (Борис Тадић). А ове године, на изборну листу СПС-а ставио је Титовог унука Јошку Броза, образлажући да је то учињено „у знак сећања на некадашње време и председника СФРЈ (Тита)”. Упитан да прокоментарише тврдње да се само у кампањи сети левичарских идеја, Дачић се за „Вечерње новости” 2014. године позвао на резултате остварене на месту премијера.

Александар Мартиновић: Они су 2008. направили пакт о пријатељству с Демократском странком, која је спровела пљачкашку приватизацију и омогућила да се неколико тајкуна енормно обогати, што све нема везе с идејом социјалне правде, за коју се СПС наводно залаже

„Да ли је неко други радио на побољшању односа са суседима, био против замрзавања пензија и за договоре са синдикатима, за поштовање сопствене историје, што се најбоље видело на случају Јованке Броз? Ако јесте, онда су ти који ми замерају апсолутно у праву. На њихову жалост, чињенице говоре другачије”, казао је тада Дачић.

Ипак, и поред свег труда, СПС није у Социјалистичкој интернационали, за разлику од напредњака, који су 2013. на заседању Парламентарне скупштине Савета Европе примљени у политичку групу Европске народне партије, која окупља хришћанско-демократске и либерално-конзервативне странке. Александар Мартиновић каже да је СНС странка десног центра која је државотворна и залаже се за очување територијалног интегритета Србије на Косову и Метохији, прикључење ЕУ и најбоље могуће односе с Руском Федерацијом. Насупрот томе, Јово Бакић сматра да у иступима лидера напредњака има „свега и свачега”, због чега је Предраг Марковић „генерално у праву”.

„У СНС-у један човек гради свој култ, а странка му у томе представља средство. Кад неко слуша шта СНС прича првенствено кроз Александра Вучића, ту има и пренемагања, и национализма, и критике национализма, и удварања бирачима, и истовремено упозоравања да нас чекају тешки дани”, наводи Бакић, закључујући да и садашње и некадашње владајуће странке у Србији (СНС, СПС, ДС) „апсолутно нису идеолошки профилисане” и да је њихова политика, док су на власти, била (и остала) „мешавина”.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh