Novosti online

Danas prvi sastanak nove francuske vlade

Nova francuska vlada danas će održati prvi sastanak posle dve nedelje neizvesnosti oko imenovanja ministra unutrašnjih poslova posle ostavke Žerara Kolomba.

Novi ministar je Kristof Kastaner dosadašnji državni sekretar zadužen za odnose s parlamentom, koji je pre te funkcije bio portparol vlade. Pre skoro godinu dana izabran je za generalnog sekretara Republike u pokretu, ali je najavio ostavku na to mesto posle ministarskog imenovanja.

Kastanera, koji ima 52 godine, opisuju kao veoma ozbiljnog, lojalnog, pažiljivog i „naoružanog samokontrolom“. Nekada je bio u Socijalističkoj partiji i gradonačelnik Forkalkijea, gradića na Azurnoj obali, na jugu Francuske. Političar se 2016. godine pridružio sada vladajućoj centrističkoj Republici u pokretu predsednika Emanuela Makrona.

Kastaneru će na funkciji ministra unutrašnjih poslova pomagati Loran Ninjez, aktuelni direktor službe za unutrašnju bezbednost (DGSI), preneo je list Figaro.

U okviru rekonstrukcije vlade imenovani su novi ministri za kulturu Frank Rijester i Didije Gijom za poljoprivredu.

Makron je rekonstruisao vladu da bi obnovio tim, ali njen „politički mandat ostaje isti“, saopštila je Jelisejska palata.

Opozicija je odmah kritikovala imenovanje Kastanera navodeći da ne iznenadjuje da je on imenovan jer je lojalan Makronu i da rekonstrukcija vlade, kako ocenjuje desnica predstavlja „epilog jednog patetičnog feljtona“.

„Očekivali smo rekonstrukciju i na kraju su mesta dobili oni koji su bliski Makronu i (premijeru Eduaru) Filipu“, ocenila je desnica dodajući da je su u vladu ušli „drugoplasirani političari“.

Desnica i levica koje su se smenjivale na vlasti u Francuskoj do dolaska centriste Makrona zameraju vladajućoj stranci nedostatak iskusnih političara.

Ostavka Kolomba koji se odlučio na taj korak kako bi se pripremio za lokalne izbore naredne godine na kojim želi da se kandiduje za gradonačlenika Liona, izazvala je jednu od sada najvećih kriza od Makronovog dolaska na vlast u maju 2017. godine.

Kriza je još nastala prošlog leta zbog afere Aleksandra Benale, bivšeg saradnika francuskog predsednika jer je snimljen kako prebija demonstranta na prvomajskom skupu.

Makronova vlada posle toga je preživela dva glasanja o nepoverenju, nakon izliva nezadovoljstva političara i javnosti posle objavljivanja snimka.

Iako se pretpostavljalo da vlada neće pasti jer vladajuća centristička Republika u pokretu poseduje većinu u parlamentu, mnogi smatraju da je to bilo upozorenje Makronu kojeg optužuju za razne propuste.

Makron je sinoć rekao posle rekonstrukcije vlade da ne menja politiku i da je otvoren za kritike i dijalog.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh