Дарушафака победила Звезду за први тријумф у Топ 16 фази

ИСТАНБУЛ – Кошаркаши Црвене звезде претрпели су вечерас трећи пораз у Топ 16 фази Евролиге, пошто су у Истанбулу изгубили од Дарушафаке са 66:69 (19:21, 18:20, 17:14, 12:14), у утакмици шестог кола Групе Е.

Звезду је предводио Таренс Кинси са 16 поена, док је Владимир Штимац остварио „дабл-дабл” учинак од 11 поена и 10 скокова.

У екипи Дарушафаке истакао се Семих Ердерн са 14 поена, а Ендер Арслан и Мехмет Јагмур додали су по 10.

Дарушфака је у шестом колу стигла тек до прве победе у Топ 16 фази Евролиге, па су тако теоретски остали у борби за пласман у наредну фазу Евролиге, док је Звезда претрпела трећи пораз, па сада заузима четврто место у Групи Е.

У веома нервозној и неизвесној утакмици, с великим бројем грешака, Звезда је на центарским позицијама рано ушла у проблем с фауловима. Маик Цирбес и Квинси Милер су већ на почетку треће четвртине имали по четири фаула, па је тренер црвено-белих био принуђен да промени петорку на паркету.

Тим Дејана Радоњића није успео у завршници меч да одигра на препознатљивом нивоу из ове сезоне, те је тако београдски тим претрпео трећи пораз Топ 16 фази Евролиге.

Црвено-бели добро су почели утакмицу, чврстом одбраном затворили су прилазе кошу, па домаћин је тек до првих поена из игре стигао после два и по минута. На другој страни, напад је добро функционисао, па је Звезда од почетка дуела до финиша прве четвртине била у предности.

Београдски клуб је на истеку седмог минута после тројке Квинсија Милера стигао до шест поена предности (19:13), али након тога Звезда је била пет минута без поена, а Дарушафака се уздигла, тако да је у финишу прве четвртине и на почетку друге серијом 10:0 стигла до преокрета.

Након лошег почетка друге четвртине, Звезда се уздигла и веома брзо вратила вођство. Плејмејкер Василије Мицић је добро разигравао своје саиграче, пре свега Владимира Штимца и Марка Симоновића, а и игра у одбрани је била на вишем нивоу.

Уследило је неколико добрих напада на обе стране, играло се кош за кош, али је Звезда поново пала у завршници четвртине, ређала је грешке у нападу, што је домаћин искористио и поенима Семиха Ердена, Милка Бјелице и Џамона Гордона на полувремену отишла с четири поена предности (41:37).

Екипе су конфузно почеле друго полувреме, грешило се на обе стране, да би Цирбес после минут игре у наставку смањио на 39:41.

Дарушафака је у наредном нападу имала много среће, Немања Дангубић је постигао аутокош, а притом је направио и фаул, после којег је Ерден био прецизан са линије за слободна бацања, те је домаћин стигао до највеће предности на мечу (44:39).

Још једном Звезда није дозволила Дарушафаки да стекне већу предност, па је веома брзо дошла до изједначења поенима Јовића и тројком Кинсија.

Управо су амерички бек и Штимац у том периоду носили црвено-беле, међутим, поново Црвена звезда није успела да стекне осетнију предност.

Све до краја меча екипе су се често смењивале у вођству. Радоњић је пет и по минута пре краја вратио Црибеса на паркет, а Маркус Слотер је у покушају да изнуди Немчеву пету личну грешку симулирао фаул у нападу, па му је судија досудио техничку грешку.

Кинси је био прецизан са линије за слободна бацања, а онда је потом после асистенције Јовића Цирбес поентирао за два поена.

Звезда је повела са 66:64 четири и по минута пре краја сусрета, међутим, то је било све што су црвено-бели успели да ураде у Истанбулу.

Дарушафака је веома добро одиграла у одбрани у финишу сусрета, чак су и два пута онемогућили Звезду да упути шут ка кошу.

На другој страни, то су искористили, два и по минута пре краја сусрета изједначили су преко Слотера, а одлучујуће поене, тек из трећег узастопног покушаја за три поена постигао је Ендер Арслан 64 секунде пре краја.

Звезда је потом организовала сјајан напад, али Бранко Лазић није био прецизан на полагању, да би у контри на другој страни погрешио Гордон.

Црвено-бели су имали напад за изједначење, али Лазић и Јовић нису били прецизни са дистанце. (Бета)