Novosti online

Десет најбогатијих људи света сиромашнији за 70 милијарди

Нестабилне берзе, пад цена нафте и јак долар довели су до динамичних промена у имовинским картама најбогатијих људи на планети. Први пут од 2009. смањио се број оних чији се иметак мери десетоцифреним бројем. Тридесета по реду „Форбсова” листа побројала је 1.810 милијардера, 16 мање од рекорда забележног прошле године, када их је било 1.826. Први пут од 2010. опала је и просечна нето вредност милијардера – сада износи 3,6 милијарди долара, 300 милиона мање него 2015.

Четвртина без факултета, петина са Харварда
За последње 22 године Бил Гејтс је чак 17 пута био на врху „Форбсове” листе најбогатијих људи. За 30 година колико се листа саставља само пет особа се појавило на месту број један. Тројица су и даље у првој четворци (уз Гејтса, Ворен Бафет и Карлос Слим).Гејтс припада групи оних који нису завршили факултет, а њих је према најновијем поређењу четвртина од сто најбогатијих. Познати несвршени студент је и оснивач „Фејсбука” Марк Закерберг. Диплому нема ни индијски тајкун Фаутам Адани, тежак четири милијарде, ни амерички инвеститори Карл Ајкан, несуђени лекар, са имовином од 18 милијарди долара..Од оних с факултетом, највише их има диплому техничких, економских и факултета природних наука. Петина од сто најбогатијих са последњих 20 листа завршили су Харвард. Следећи по заступљености је Московски државни институт.

Најбогатијих 20 људи на свету сиромашније је за 72 милијарде долара, показало је рангирање америчког магазина. Њихово укупно богатство опало је са прошлогодишњих 899 милијарди на 827 милијарди долара. На листи и даље доминирају мушкарци. Жена је само 190, седам мање у односу на 2015. годину, пише „Форбс”.

С прошлогодишње листе отпало је 221 име, а новајлија је 198. Од људи који су на њој и ове и прошле године, 892 особе су сиромашније. Највећи губитник је мексички тајкун Карлос Слим, чије је богатство стечено у области телекомуникација у последњих годину дана смањено за 27,1 милијарду долара.

Оснивач „Мајкрософта” Бил Гејтс је трећу годину заредом најбогатији на планети, али има 4,2 милијарде мање него 2015. – 75 милијарди долара.

Ово је била најбоља година за Марка Закерберга. Оснивач друштвене мреже „Фејсбук” увећао је богатство за 11,2 милијарде долара, па сада има укупно 44,6. Успео се за десет позиција на шесто место и то му је, као и извршном директору „Амазона” Џефу Безосу, први пут да је међу топ десет. Другопласирани је власник ланца модних продавница „Зара” Амансио Ортега.

Једине жене међу првих 20 милијардера су богате наследнице Лилијан Бетанкур, власница козметичке куће „Л’Ореал”, и Алис Волтон, ћерка Сема Волтона, оснивача „Волмарта”. Од свих милијардера, 1.186 њих су сами стекли своје богатство, а 228 је наследило део, али то богатство увећава.

„Форбс” наводи да су САД и даље дом највише милијардера. На листи се налази 540 америчких држављана, четири више него прошле године. У Европи има 489 милијардера, а њихово богатство је повећано са 1,19 милијарди на 1,83 милијарде долара. Број и богатство милијардера у азијско-пацифичком региону такође расте, док су Блиски исток, Африка и остатак оба америчка континента погођени наглим падом цене нафте и друге робе, пренела је Бета.

Најмлађе на листи су норвешке наследнице породичне фирме Александра (19) и Катарина (20) Андерсен, са иметком од по 1,2 милијарде долара.

Прва петорка

Бил Гејтс, 75 милијарди долара

Амансио Ортега, 67 милијарди долара

Ворен Бафет, 60,8 милијарди долара

Карлос Слим, 50 милијарди долара

Џеф Безос,45,2 милијарде долара

Земље са највише милијардера

САД540

Кина 251

Немачка120

Индија84

Русија77

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh