Vesti

Dijalog žena hrabar i koristan

 

Slide

Sastanak: Inicijativa Pratite nas – dijalog istaknutih žena iz Beograda i Prištine

 

 

Slide

Vukomanović: Još uvek žene nemaju moć donošenja odluka koju imaju muškarci

 

 

Dijalog žena iz Beograda i Prištine veoma je hrabar i koristan, jer je doprineo približavanju i poboljšanju odnosa u korist budućih generacija, ocenjeno je večeras na Šestom Beogradskom bezbednosnom forumu (BSF).

BEOGRAD – Dijalog žena iz Beograda i Prištine veoma je hrabar i koristan, jer je doprineo približavanju i poboljšanju odnosa u korist budućih generacija, ocenjeno je večeras na Šestom Beogradskom bezbednosnom forumu (BSF).

Poslanica u koskovskoj skupštini Emilija Redžepi kazala je, na sesiji „Nastavak inicijative – dijalog uglednih žena iz Beograda i Prištine“, da je delegaciji žena iz Prištine dolazak na ovaj skup bio težak zbog pogoršanja odnosa Beograda i Prištine.

„Danas je za nas jedna od najtežih konferencija iz razloga što smo kao delegacija koja je došla sa Kosova na svoju odgovornost preuzeli korak iz razloga što su poslednjih dana zategnuti odnosi Beograda i Prištine zato što imamo različita mišljenja po pitanju Trepče našeg prirodnog bogatstva, ali smo došle da pružimo ruku saradnje i pomirenja“, proučila je ona.

Takođe je osudila slučaj hapšenje komandanta policije Mitrovice Nehata Tačija, što ksoovski naš parlament juče osudio.

„I pored svega što su odlučili poslanici i kolege iz vlade da ne uzmu učešće na ovogodišnjem BSF smatram da na Kosovu ima ljudi koji drugačije misle i zato smo ovde“, naglasila je ona.

Svi koji veruju u budućnost, mir, napredak, prosperitet u regionu, ekonomsku otvorenost svih zemalja, povezanost, poštujući i uvažavajući sve narode su se okupili i pored toga što će biti osuđeni od velikoj broja građana na Kosovu.

„Smatramo da samo razgovorom, dijalogom, normalizacijom odnosa svih nas u regionu naša ekonomska budućnost i stabilnost može biti postignuta, a ne putem rata i konflikta“, uverena je Redžepi.

Ona je ocenila da bi se, ako predstavnice sa Kosova nisu došle na ovaj skup, unazadio proces, tokom kojeg je mnogo postignuto.

Pre pet godina žene Beograda i Prištine na prvom susretu nisu ni razgovarale, a onda su ih povezale teme svakodnevnice, te se došlo i do krupnih tema.

„Kada su žene razgovrali pre pet godina muškari nisu sedele zajedno niti razgovarali“, podsetila je Redžepi.

Poslanica Narodne skupštine Srbije Dijana Vukomanović, u vezi inicijative „Sledite nas“, koaj je pokrenuta pre pet godina, kazala je da žene treba da uzmu reč zbog budućnosti.

„Ovo nije ni politički, ni tehnički rzagovor, a ni žensko ženski, već ljudski, obraćamo se kao građani i društveno odgovrne žene. Žene su većinsko stanovništva, ali tiha većina. Krajnje je vreme da progovorimo“, uverena je ona.

Predstavnica Kosovskog demokratskog instituta Jeta Krasnići ukazala je da, iako odnosi nisu optmilani, i postoje različiti pogledi na stvari, neophodno je da je, zbog izazova pred nama, neophodno razgovarati.

Prema njenim rečima samo kroz dijalog se mogu pronaći rešenja.

Istovreneno je ocenila da poslednja „negativna dešavanja“ utiču negativno na porces pomirenja, ali i da veruje da žene u Srbiji i na Kosovu znaju da imaju odgovornost za generacije i budućnost.

Poslanica Dubravka Filipovski ukazala je da su žene započele dijalog još mnogo pre potpisivanja Briselskog sporazuma, i da je na početku bilo teško razgovarati zbog tereta prošlosti.

Ona je, kako je objasnila, prihvatila poziv OEBS da učestvuje u inicijativi, jer veruje u zajedničku budućnost bez obzira na ožiljke prošlosti.

„Nastavak procesa pomirenja je naša obaveza zbog mladih ljudi. Smatram da ne smemo ostaviti nerasčišćene račune, i naša obaveza je da se pomirimo i omogućimo sigurnu budućnost“, poručila je ona.

Filipovski, ističući da su žene odlučile da menjaju život građana kroz dijalog, ocenila da u tome uspevaju korak po korak.

 

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh