Društvo

Dobra dela za udaljena sela

Povodom završetka projekta ’’Dobra dela za udaljena sela’’ koji se realizuje kroz Program ’’Podrška Evropske unije inkluzivnom društvu’’ a koji sprovodi Delegacija Evropske unije u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, opština Bela Palanka organizovala je završnu konferenciju na kojoj su prezentovani rezultati projekta.

Projekat je trajao dve godine od decembra 2015. do decembra ove godine.

Evropska unija donirala je opštini grant u visini od preko 162 hiljade evra za podršku merama u oblasti socijalne inkluzije i za razvoj kvaliteta socijalne usluge, pomoć u kući za stara lica, ugrožene grupe u teškom položaju, uključujući i Rome.

’’Uveren sam da smo učinili pravu stvar realizacijom ovog projekta zahvaljujući kome smo uspeli da pomognemo velikom broju staračkih domaćinstava na teritoriji opštine Bela Palanka.

Angažovano je 8 geronto domaćica koje su obilazile svakodnevno 32 korisnika u selima naše opštine.

Želeo bih da se zahvalim Evropskoj uniji koja je prepoznala značaj projekta za Belu Palanku,svima koji su radili na njegovoj realizaciji a naročito gerontodomaćicama koje su pomogle onima kojima je pomoć bila najpotrebnija što je i bio cilj projekta’’, istakao je na završnoj konferenciji, predsednik opštine Goran Miljković.

Partner na projektu bio je Centar za socijalni rad ’’Branko Milovanović Ciga’’ u Beloj Palanci.

U okviru projekta sprovedena je detaljna analiza potreba starih osoba, izabrani su korisnici i izrađeni su planovi podrške za korisnike a 18 osoba je prošlo obuku za pružanje usluge pomoć u kući.

Tokom konferencije medijima su se obratili i stariji sugrađani, odnosno korisnici projekta, koji su istakli značaj pomoći geronto domaćica koje ih obilaze u njihovim domovima.

Usluga socijalne zaštite Pomoć u kući je jedna od najznačajnijih usluga koja se pruža na teritoriji opštine, postoji već 10 godina i danas broji oko 250 korisnika sa kojima rade 35 gerontodomaćica.

Zavaljujući projektu „Dobra dela za udaljena sela“,  stanovnici opštine Bela Palanka kojima je neophodna pomoć su dve godine imali potpunu negu jer su ih svakoga dana obilazile gerento domaćice.

One su starijim stanovnicima Bele Palanke pomagale  završavajući neophodan posao u kući i doneseći im lekove.

Posto se cesto radi o usamljenim ljudima, njima je puno znacilo i prisustvo, drustvo i razgovor.

Najcesce je reč o usamljenim ljudima čiji su mlađi potomci otišli iz Bele Palanke u potrazi za poslom i  za boljim životim.

Na završnoj konferenciji Ivana Stanković, većnik za socijalnu zaštitu je istakla da je lokalna samouprava shvatajući značaj dnevnih usluga u sistemu socijalne zaštite pokrenula izradu Strategije razvoja socijalne zaštite koja predstavlja osnovu za unapređenje i bolje planiranje socijalne politike na teritoriji opštine.

Osnovni cilj strateškog dokumenta je unapređenje postojećih i uvođenje novih usluga socijalne zaštite.

LJ.P.

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh