Južna Srbija

Dok je Vlada Srbije u Nišu okupljanja nisu dozvoljena

Nezadovoljne organizacije i građani uglavnom su se odlučili za direktne razgovore sa premijerom, koji su najavljeni kao jedna od njegovih ključnih aktivnosti

Načelnik Policijske uprave Niš Ninoslav Mitić negirao je juče da policija ne dozvoljava protestna okupljanja građana za vreme radnog boravka članova Vlade Srbije u tom gradu od 13. do 19. oktobra.

Prema dostupnim informacijama, u tom periodu, ipak, neće biti protestnih skupova, a otkazani su i oni koje su organizatori prethodno prijavili policiji, jer im je, kako kažu, u PU nezvanično rečeno da „dok je Vlada u Nišu, okupljanja nisu dozvoljena iz bezbednosnih razloga“.

– Nije tačno da policija nije dozvolila ili ne dozvoljava bilo kome da se okuplja dok su članovi Vlade u radnom boravku u Nišu. Ako neko želi da organizuje okupljanje, može to da uradi, naravno u skladu sa zakonom. Uostalom, upravo ispred Policijske uprave u ovom trenutku protestuje novinar, zbog situacije u Narodnim novinama, sa kojim smo pokušali da razgovaramo kako bi videli u čemu je problem, ali mu svakako nismo rekli da mora da prekine protest. Tačno je jedino da sam razgovarao sa predstavnicima bivših radnika propalih društvenih firmi oko prijave njihovog skupa, a da su oni sami odustali od protestnih okupljanja, pošto im prevashodni cilj nije protest, već susret sa premijerom Aleksandrom Vučićem u kojem bi rešili svoj problem – rekao je Mitić za Danas.

Molba iz bezbednosnih razloga

Radiša Spasić, član pregovaračkog tima za ostvarivanje prava radnika propalih društvenih preduzeća, potvrđuje da su razgovarali sa načelnikom Mitićem, ali da ih je on, uz tvrdnju da „policija ne želi da se meša“ u način rešavanja problema tih radnika, „zamolio da ne protestuju, iz bezbednosnih razloga“. Spasić za naš list kaže da su prethodno uredno prijavili okupljanja ispred Gradske kuće – u kojoj je kabinet gradonačelnika, sve dok Vlada radno boravi u Nišu, nakon čega su im u PU usmeno kazali da su ona odobrena, a dan kasnije ih, takođe usmeno, „obavestili da su zabranjena“. Zbog toga su nezadovoljni radnici održali protest dan pred dolazak Vlade u Niš, a od ostalih okupljanja odustali. Na tom protestu su još jednom zatražili da se svim bivšim radnicima preduzeća koja su bila u restrukturiranju, ili su bila u stečaju, isplate zaostale zarade i sredstva iz socijalnog programa, te poveže radni staž.

Nezvanično – nije dozvoljeno

Saša Kostić, predsednik Udruženog pokreta slobodnih stanara, kaže da taj pokret, koji je skoro dve godine periodično „izvodio“ na ulicu građane koji su nezadovoljni komunalnom i ostalom politikom gradske vlasti, nije ni imao nameru da ovih dana organizuje proteste. Protestna okupljanja će se nastaviti tek po Vladinom odlasku iz Niša. „Pripadnici PU, sa kojima smo kontaktirali, nezvanično su nam rekli da okupljanja nisu dozvoljena u vreme dok Vlada radi u našem gradu“, kaže on za Danas.

Umesto za protest, mnogi nezadovoljni građani, grupe ili organizacije odlučile su se za „apliciranje“ za razgovor sa Vučićem, koji je pre više od mesec dana u Vladi najavljen kao jedna od njegovih najvažnijih aktivnosti u Nišu. Razgovori sa građanima, međutim, do juče pre podne nisu potvrđeni, a mnogi od zainteresovanih tvrde da im „nisu određeni termini za susret sa premijerom“. Radiša Spasić kaže da su predstavnici radnika propalih društvenih firmi uputili zahtev za razgovor, ali da „još očekuju odgovor“ iz Vučićevog kabineta. Veruje da će u Nišu sa Vučićem ipak biti potpisan sporazum koji „garantuje“ da će zahtevi ovih radnika biti realizovani.

Čekanje na odgovor

I nezadovoljni učesnici rata na Kosovu i Metohiji 1999. godine, koji su pred domaćim sudovima, kao i pred Međunarodnim sudom za ljudska prava u Strazburu, tužili državu Srbiju zbog neisplaćenih ratnih dnevnica, a u Nišu i drugim mestima organizovali niz protesta, „još čekaju“ odgovor da li će biti u prilici da razgovaraju sa Vučićem. Rodoljub Vuković, predsednik Saveza udruženja boraca rata od 1990. do 1999. godine, u čijem je sastavu 15 udruženja iz svih većih gradova u Srbiji, kaže da su uredno zatražili prijem kod premijera, ali da „ne znaju da li će ga biti“. Vlada će u Nišu zasedati pet dana, a pojedini ministri već su počeli aktivnosti u Niškom okrugu.

Jedini demonstrant – novinar

Novinar niških Narodnih novina Jovica Vasić od ponedeljka štrajkuje glađu ispred Policijske uprave i Gradske kuće, nezadovoljan „katastrofalnim položajem novinara u ovoj kući“, koji je drastično pogoršan pre desetak godina, kada su one privatizovane, a njihov vlasnik postao jedan od članova porodice Radomirović. On kaže da su novinari od tada mizerno plaćeni, mnogi rade na crno, uslovi rada su krajnje nezadovoljavajući, a sindikat je „razjuren“. Za to vreme, naglašava, vlasnik Narodnih dobija milione budžetskog novca na medijskim tenderima. Vidosav Radomirović, generalni direktor i glodur Narodnih, negirao je ovakve tvrdnje.

U vlasništvu članova porodice Radomirović su osim Narodnih novina i Belle amie televizija, Belle amie radio i Belle amie internet portal. Radomirovićeve Narodne novine su kao član konzorcijum prošle godine kupile i Nišku televiziju, čiji je osnivač bila Skupština grada. Prema dostupnim podacima, ova porodica poseduje i Televiziju Sokobanja, zaječarski dnevnik Timok, pirotski nedeljnik Sloboda i Televiziju Blace. Pojedini mediji su Vidosava Radomirovića, zbog sve dužeg spiska medija u vlasništvu njegove porodice, nazvali „niški Mardok“, a Savet za borbu protiv korupcije je niške medije u vlasništvu Radomirovića označio kao medije koji su finansijski i uređivački bliski vlastima.

Izvor: Danas

Piše: Z. Miladinović

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh