Novosti online

Драга стара дама

Слећемо у Пизу на Аеродром „Галилео Галилеј” који је добио име по чувеном астроному, математичару и филозофу, рођеном у овом граду.

По лепом, сунчаном дану разгледање почињемо од Трга чуда, најпознатије знаменитости. Кад смо стигли провукли смо се између мноштва тезги, киоска и продавница са разном робом и сувенирима које туристи купују. Пролазимо кроз једну капију и стижемо до чувених романских знаменитости, као што су Катедрала, Крстионица и на јужној страни – чувени криви торањ, један од најпосећенијих културних споменика у Италији. Све потиче из 12. века када је Пиза била на врхунцу моћи, као самостална држава и поморска сила на Средоземном мору.

Криви торањ, по којем је град најпознатији, заправо је звоник за који се раније сматрало и веровало да је тако пројектован, да буде нагнут, али сада знамо да је грађен да буде усправан, а почео је да се криви још за време изградње. Сваком посетиоцу пада у очи да сви спратови нису подједнако нагнути, већ је нарочито уочљив последњи, осми спрат који је готово паралелан са основицом на површини земље.

Пењање на торањ је било могуће до пре неколико година, али је тад забрањено због могућности урушавања, па је данас поново дозвољено али само до четвртог спрата.

Градњу торња од мермера започео је Бонано из Пизе, а када је грађевина достигла висину од један и по метар почела је да се криви због нестабилног и мочварног тла и близине реке Арно, али и превелике тежине самог торња – износила је четрнаест и по тона. Градња се одвијала у две фазе, а време између прве и друге се користило за ублажавање кривљења торња. Претпоставља се да је друга фаза градње почела 1273. године. Кула је завршена 1350. под надзором Бонана и Ђулијана Д’истрикта – и тада је било видљиво да се торањ нагиње ка јужној страни. За протеклих осам векова многи су се питали када ће се срушити, али становници овог града су веровали да ће торањ вечно остати да стоји нагнут на десну страну.

„Драга стара дама”, како кулу становници града Пизе називају, стоји овако накривљена пуних 800 година, међутим сваке године се нагиње све више, а мерења која се врше сваког 19. јуна у години од 1911. показују одступања од вертикале мермерне грађевине високе 55 метара. Тако је установљено да се сваке године торањ помера 1,2 милиметра. Од изградње па до данас се померио на десну страну 5,3 метра од централне осовине и установљено је да се кривљење не може зауставити.

Зато су 1989. урађени пројекти са циљем да се нађе решење. Предузете су све заштитне мере да би се торањ сачувао. Једини могући начин за то је санирање земљишта, и оно у последње време даје извесне резултате.

У Пизи се налази више од двадесет цркава од којих је најпознатија Санта Марија де ла Спена. Украси овог лепог града су и бројни мостови на реци Арно и тргови – сваки особен и специфичан на свој начин. Најдубљи утисак на посетиоца оставља Трг витезова.

У овом граду са 55.000 хиљада становника налази се велики број музеја, продавница, кафетерија са изврсним слаткишима, пицерија и ресторана са баштама. У старом центру су улице калдрмисане, и он је најпривлачнији за туристе који воле да се туда шетају или да купују.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh