Ekonomija

Dug Srbije 24,9 milijardi evra, budžet u plusu

javni dug dugovanjaFoto: Guliver/Getty Images/Thinkstock

Državni dug je narastao na 73,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavilo je danas Ministarstvo finansija, to je daleko iznad zakonom dozvoljenih 45 odsto.

Ukupne direktne obaveze države su 22,50 milijarde, a indirektne 2,35 milijardi evra.

U januaru je javni dug Srbije bio 24,82 milijarde evra, a na kraju 2015. godine 24,80 milijardi evra, što je iznosilo 76 odsto BDP-a.

Februar tradicionalno „loš“

U februaru prihodi budžeta bili su 69,3 milijardi, a rashodi 92,1 milijarde dinara. Poreski prihodi iznosili su 58,9 milijardi dinara, a najveći deo od uplata PDV-a u iznosu od 33,5 milijardi dinara. „Februar je, uobičajeno, mesec sa veoma niskim prihodima, s obzirom na manju privrednu aktivnost na početku godine“, ocenilo je Ministarstvo finansija.

Javni dug Srbije je na kraju 2014. godine iznosio 22,76 milijardi evra, odnosno 70,4 odsto BDP-a, dok je na kraju 2013. godine bio 20,14 milijardi evra, sa učešćem od 59,6 odsto u BDP-u.

Krajem 2000. godine javni dug je bio 14,17 milijardi evra ili 201,2 odsto BDP-a, a najniži iznos javnog duga bio je 2008. godine kada je iznosio 8,78 milijardi evra ili 28,3 odsto BDP.

Za razliku od tmurnih vesti o kretanju javnog duga, sa pozicije punjenja i pražnjenja budžeta stižu veseliji izveštaji.

Suficit budžeta Srbije u prva dva meseca 2016. godine iznosio je 10,2 milijarde dinara, a kad se uračunaju rashodi za projektne zajmove 7,5 milijardi, objavilo je danas Ministarstvo finansija.

Posle PDV najveći prihod zabeležen je po osnovu akciza u iznosu od 14,6 milijardi dinara.

Kako je objašnjeno, pad tih prihoda u odnosu na januar posledica je formiranja zaliha akciznih proizvoda, što je karakteristično za period pre stupanja na snagu novih iznosa akciza.

Neporeski prihodi bili u iznosu od 10 milijardi dinara, od čega je uplata dividendi javnih preduzeća iznosila 1,5 milijardi dinara. Prihod po osnovu donacija iznosio je 450 miliona dinara. Najveće stavke na rashodnoj strani su bili troškovi za zaposlene, transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja (fond PIO, RFZO, NSZ, fond SOVO) i otplata kamata.

Na nivou opšte države u prva dva meseca je zabeležen suficit u iznosu od 8,6 milijardi dinara, pri čemu je suficit Vojvodine iznosio 1,1 milijardu dinara.

Na isplatu plata zaposlenima utrošeno je 18,9 milijardi dinara, dok su transferi OOSO iznosili 20,8 milijardi dinara, od čega je dotacija PIO fondu iznosila 18,6 milijardi dinara.

PIO fond je imao deficit u iznosu od 7,2 milijardi dinara.

Nacionalna služba za zapošljavanje i SOVO fond su trenutno u blagom suficitu, a RFZO je imao suficit u iznosu od 2,8 milijardi dinara, što je posledica dinamike isplata plata, pošto se u januaru u zdravstvu isplaćuje samo pola mesečne zarade.

Zbirni suficit lokalnih samouprava iznosio je 6,8 milijardi dinara što je u najvećoj meri rezultat visokih prihoda po osnovu poreza na imovinu, s obzirom da se u februaru plaćaju kvartalne obaveze po ovom osnovu.

Državna preduzeća nadležna za održavanje i izgradnju puteva, Putevi Srbije i Koridori Srbije, u najvećoj meri se finansiraju iz kredita, pa je njihov ukupan deficit iznosio 2,7 milijardi dinara.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh