BEOGRAD – Pokret Dveri zatražio je danas sednicu Skupštine Srbije na kojoj bi se raspravljalo o nastavku puta ka Evropskoj uniji i vraćanje teme statusa Kosova i Metohije u Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Odlučivanje o tako važnoj temi ne sme ostati samo u rukama vlade, ocenili su u tom pokretu, i dodali da o tome mora da se razgovara na sednici Narodne skupštine.
„Jedino rešenje nalazi se u prekidu pogubnog puta Srbije u EU, poništavanju antiustavnih briselskih sporazuma i vraćanju te teme statusa Kosova i Metohije u Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija“, stoji u saopštenju Dveri.
U Pokretu navode da je najnovija politička kriza u odnosima sa Briselom „isterala je na čistac dve veoma važne stvari“ – EU je „najobičniji ucenjivač“ koji Srbiju neprestano stavlja pred nove i nove pritiske.
„Ako ih prihvatimo, radimo direktno na štetu srpskih nacionalnih i državnih interesa“, navodi se u saopštenju i dodaje da sve što se sada od Srbije traži šef diplomatije Ivica Dačić i premijer Aleksandar Vučić „već su prihvatili antiustavnim Briselskim sporazumom i sad samo traže način kako narodu da objasne da su se odrekli Kosova i Metohije zarad ulaska Srbije u EU“.
Ovde je pre svega u pitanju ogromno prirodno i privredno bogatstvo Srbije koje se nalazi na KiM, stoji u saopštenju.
Dveri pitaju „kako narodu objasniti da se zarad pogubnog puta u EU mora odreći više stotina milijardi dolara koje na KiM postoje u rudnim, vodnim i drugim bogatstvima“.
„Tu političku predstavu već smo videli kada je (Al4eksandar) Vulin svojevremeno glumio podnošenje ostavke zbog pritisaka iz Brisela. Sada je novi glumac Marko Đurić. Ideja ove predstave je, kao i prošli put, da dok zapravo predaju Kosovo i Metohiju glume kako brane interese Srbije na KiM kojih su se upravo odrekli“, tvrde Dveri.
Oni podsećaju da godinama unazad traže da se prekinu, kako smatraju, pogubni pregovori o KiM u Briselu i da se tema statusa Kosova i Metohije vrati u SB UN, gde Srbija ima saveznike u Rusiji i Kini i ističu da se ti pregovori uvek završe na štetu Srbije, jer je „Brisel otvoreno na strani šiptarskog terorističkog i separatističkog režima u Prištini“.
Foto Tanjug/ S.Ilić, ilustracija