Novosti online

Ед Ширан добио још једну тужбу

Ни два месеца није прошло како је оптужен за музичку крађу, а популарни британски певач Ед Ширан поново је надрљао. Ових дана „попио” је још једну тужбу за плагијат, јер је, наводно, покрао Марвина Геја, тачније његову чувену песму „Let’s Get It On” за свој хит „Thinking Out Loud”.

Ауторски тандем Мартин Харингтон и Томас Леонард тужио је, подсетимо, у јуну Ширана јер се „послужио” њиховом песмом „Amazing” за свој сингл „Photograph”. Они траже чак 20 милиона долара! То је далеко више од, за сада, историјске суме од 7,4 милиона долара, колико су морали да плате Фарел Вилијамс и Робин Тик, који су у марту 2015. godine проглашени кривим за плагијат песме Марвина Геја „Got to Give It Up” за свој хит „Blurred Lines”.

За разлику од случаја из прошле године, када је троје деце Марвина Геја тужило Вилијамса и Тика, Ширану је тужба стигла од наследника коаутора нумере „Let’s Get It On” Еда Таунсенда, америчког певача, кантаутора и продуцента који је преминуо 2003. године.

У тужби, коју су поднели Кетрин и Черигејл Таунсенд и Хелен Мек Доналд, тврди се, како је известио Ројтерс, да је Ширан украо „срце песме Марвина Геја”, па да његов хит „Thinking Out Loud”, по мелодији, ритму и хармонији, неодољиво подсећа на „Let’s Get It On”. Траже да се заустави кршење ауторског права, продаја овог сингла, али и позамашну своту новца, на име штете.

Песма „Let’s Get It On” са истоименог албума, објављена у јуну 1973. године, и данас важи за класик Марвина Геја. Осим што је била две недеље на првом месту „Билбордове” поп листе, била је и један од најпродаванијих синглова те године.

Велики успех остварио је и Ширан за „прокаженим” хитом из 2014. године. Не само што је то једна од најпродаванијих песама у Великој Британији у 21. веку, већ је огроман тираж достигла и у САД (4,3 милиона примерака). Британски певач добио је и две „Греми” награде за поменути сингл – за песму године и најбољу поп соло изведбу.

Занимљиво је да су обе песме, због којих ће се Ширан наћи на суду, синглови са истог албума – „X”. Друго студијско издање енглеског певача и кантаутора из 2014. године уједно је и најуспешније у његовој каријери: продато је у тиражу од скоро осам милиона примерака, а прошле године овенчан је и „Брит” наградом за најбољи албум.

„Цепелини” без 800.000 долара

И док су старије Ширанове колеге – чланови састава „Лед цепелин” крајем јуна тријумфално окончали суђење у Лос Анђелесу, јер је порота одлучила да њихов хит „Stairway to Heaven” није плагијат песме „Таурус” Рендија Вулфа, они се нису тиме задовољили. Наиме, од губитничке стране у овом процесу тражили су да им, на име трошкова суђења, исплати чак 800.000 долара. Међутим, суд је одлучио пре неколико дана да је захтев „Цепелина” апсолутно неоправдан, док ће се о жалби коју су на пресуду поднели правни заступници наследника Рендија Вулфа тек већати.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh