Novosti online

Еф-Би-Ај грешком блокирао телефон терористе

Да истражитељи америчког Федералног истражног бироа, који важе за једне од најцењенијих у свету, нису направили грешку покушавајући да провале у телефон терористе који је у Сан Бернардину убио 14 људи, можда им помоћ компаније „Епл“ сада не би ни била потребна. Док јавност широм САД прати случај чији би исход могао да одреди будуће границе између заштите приватности и очувања националне безбедности, директор Еф-Би-Аја је признао да су у првих 24 сата после напада погрешили јер су ресетовали шифру за „ајклауд“ („Еплов“ сервис за чување садржаја у дигиталном облаку) мислећи да ће им то омогућити приступ подацима на телефону. Ефекат је био супротан. Уређај је био блокиран, а други начини за хаковање онемогућени.

Немачки суд подржао Фејсбукову политику правог имена
Низ од неколико по Фејсбук неповољних одлука европских држава прекинут је пресудом немачког суда који је дозволио друштвеној мрежи да од корисника захтева да се представе правим именом. Претходно је повереник за заштиту података из Хамбурга, поступајући по тужби једне Немице, донео супротно мишљење, односно оценио да Фејсбук нема право да гаси налог онима који користе псеудоним и не пријављују се под правим именом, нити може да од њих захтева да се идентификују неким документом.

После признања савезне полиције (мада ово није усамљени случај да су истражни органи збуњени безбедносном заштитом ајфона), идеја Џона Мекафија, творца првог комерцијалног антивирус програма, да би Еф-Би-Ај требало да запосли најбоље светске хакере делује као добар предлог. Мекафију, додуше, остаје још неколико дана да испуни једно од два обећања: да ће откључати спорни ајфон терористе, или, ако му то не пође за руком – појешће своју ципелу.

„Ајфон“ и технологија шифровања података, иначе, задају проблеме истражитељима у многим земљама. Медији су недавно објавили да су британски полицајци, у жељи да се за потребе истраге домогну информација са телефона, грешком закључали више од сто „ајфона“.

После одлуке суда у Њујорку да одбаци захтев државних органа којим се тражи да „Епл“ откључа телефон повезан са трговином дроге, и ово признање грешке Еф-Би-Аја могло би да увери калифорнијске судије да прихвате жалбу „Епла“ и одбаце захтев тужилаца.

А док се правна битка још није распламсала, обе стране не пропуштају прилику да убеде јавност да су у праву и да, истовремено, придобију што већи број савезника. Група од двадесетак најзначајнијих америчких компанија чије је пословање повезано са компјутерским технологијама и интернетом, обратила се суду писмом у којем подржава „Епл“. Они објашњавају да захтев за откључавање телефона нападача из Сан Бернардина може да угрози безбедност милиона корисника мобилних уређаја широм света. Да овај случај није важан само за грађане САД-а, показује и то што се за њега заинтересовао и високи комесар Уједињених нација за људска права који упозорава да би слабљење енкрипције ишло у корист ауторитарним режимима и хакерима. С друге стране, захетв Еф-Би-Аја подржавају породице жртава које инсистирају на томе да се не може штитити приватност злочинаца.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh