Novosti online

Епархија ваљевска настоји да задржи младе на селу

Министар задужен за регионални развој Србије Милан Кркобабић посетио је данас Епархију ваљевску Српске православне цркве где је са епископом Милутином разговарао како да се та епархија укључи у очување и оживљавање села и да што већи број младих остане да живи и покрене пољопривредну производњу у ваљевским селима.

Састанку су присуствовали и владика аустралијско-новозеландски Силуан, вршилац дужности директора Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Милета Радојевић, амбасадор Белорусије у Србији Валериј Бриљов и председник Задружног савеза Србије Никола Михаиловић.

„Хоћемо да препознатљиво воће из овог дела Србије, пре свега свежа и сушена шљива, стигне до трпеза Србије али и Белорусије. Држава је већ у оквиру пројекта равномерног регионалног развоја „500 задруга у 500 села” показала спремност да улаже у сличне пројекте, али ту је и Управа за сарадњу са црквама и верским заједницама, а очекујемо да се укључи и локална самоуправа у Ваљеву”, казао је Кркобабић.

Он је посетио савремени објекат за прераду воћа и поврћа од 2.000 квадрата и хладњачу капацитета 2.700 тона коју гради Епархија ваљевска.

Указао је да је императив времена да се сачува српски домаћин који „мора да ради и живи на селу и да обрађује своје земљиште”.

„Они који на земљу гледају само као на робу нека забораве на такав став. Јер, у Србији данас у око 560.000 пољопривредних газдинстава од пољопривреде живи око 1,4 милиона људи”, рекао је Кркобабић, преноси Бета.

(Фото Бета / Милош Мишков)

Епископ ваљевски Милутин је казао да су министар Кркобабић и он на истом задатку – да задрже младе на селу.

Амбасадор Белорусије Валериј Бриљов је казао да би при сваком манастиру требало да постоји пољопривредна задруга и да би Белорусија могла да купује веће количине пољопривредних производа из Србије.

Он је казао да би Србија требало да унапред верски туризам и оценио да би то довело пет до десет хиљада белоруских туриста у Србију.

Агроекономски аналитичар Бранислав Гулан је рекао да је Српској православној цркви од 70.000 хектара одузетог земљишта, већ враћено 58.000 хектара, што је велики пољопривредни потенцијал.

Кркобабић је данас посетио и манастир Пустиња из 13. века и истоимену задругу у којој ће се производити ракија ораховача и прерађивати воће са оближњих имања.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh