Portret nesrećne žene, koja je izgubila jednu cipelu i sedi na stolici u grčevitom položaju, izbezumljenog i ukočenog pogleda, dok druga žena pored nje uspaničeno telefonira, za samo nekoliko sati obišla je svet, a objavljena je i na naslovnoj strani „Njujork tajmsa“.
„Dužnost mi je bila da, kao novinarka, napravim fotografije i pokažem svetu šta se dešavalo. Znala sam da sam jedina na tom mestu“, kaže Kardava.
Gruzijska novinarka, koja se uputila u Ženevu da izveštava o pregovorima između Rusije i Gruzije kada je izbila prva eksplozija, američkom „Tajmu“ opisuje kako su vrata i prozori leteli na sve strane.
„Sve je bilo u prašini i dimu. Oko mene su u krvi ležale desetine ljudi bez nogu. Odmah sam opipala svoje noge i nisam mogla da verujem da ih i dalje imam. Bila sam u šoku“, prepričava ona stravične scene.
Manje od minut kasnije, navodi ona, odjeknula je i druga eksplozija, nakon koje su svi počeli da beže glavom bez obzira.
„I ja sam krenula u potragu za bezbednim mestom, ali sam istovremeno želela i da fotografišem“, objašnjava Kardava.
Najpre je, kaže, fotografisala ženu u žutoj jakni koja je, prema njenim rečima, „bila bez glasa, nije plakala, samo je sa strahom gledala unaokolo“.
Kardava je potom napravila i fotografiju bivšeg belgijskog košarkaša Sebastijana Belina, pre nego što je morala da napusti aerodrom.
„Ostavila sam ih i otišla na sigurnije mesto. Nadam se da su dobro. Iskreno se nadam da će savladati sve poteškoće“, kaže gruzijska novinarka.
Ona će, kako dodaje, ostati u Briselu neko vreme da izveštava o situaciji, ali je svesna da će na kraju morati da se ponovo nađe na aerodromu Zaventem.
„To ne mogu ni da zamislim. To će biti za mene veoma teško“, zaključuje Kardava.
U trima eksplozijama juče u Briselu, na aerodromu i stanici metroa, prema zvaničnim podacima je poginula najmanje 31 osoba, a 260 povređeno.