Novosti online

Где летује капитал српских тајкуна

Домаћи крупни капиталисти врло често знају да кажу како су страни инвеститори привилеговани у односу на њих.

Међутим, формално посматрано, већина овдашњих бизнисмена, заправо су инострани улагачи. Своје матичне компаније нису основали у Србији, већ у иностранству.

Готово невероватно звучи податак да је Компанија „Хемслејд”, коју је 1991. године Мирослав Мишковић основао на Кипру, власник чак 119 предузећа.

Највећи број њих регистрован је у нашој земљи, како је „Политика” већ известила читаоце у децембру 2012. године, непосредно након хапшења Мирослава Мишковића.

Иако је пословање преко офшор зона доживело бум деведесетих година, када су се многи привредници упутили на Кипар, наше истраживање показује да је српски родоначелник пословања у пореским рајевима Милан Јанковић Цептер.

Он је још далеке 1981. године са супругом Мадленом основао компанију „Мазара фајнанс”.

И то баш у Панами из које су ових дана процурела документа адвокатске канцеларије „Мосак Фонсека” која клијентима широм света пружа услуге оснивања и вођења офшор компанија.

У протеклих 35 година наши бизнисмени су инвестиционе заставице заболи у пореским рајевима широм света: од Британских Девичанских острва, преко Луксембурга, па до Кајманских острва.

Министарство финансија Србије објавило је листу од 51 правног система, које се сматрају офшор зонама, на којој се налази Панама, али и друге мање познате дестинације попут Острва Мен. (Оно се налази у Ирском мору, између Велике Британије и Ирске. Није део Уједињеног Краљевства али га заступа краљица Елизабета Друга.)

Зашто уопште крупни капиталисти у пореским уточиштима оснивају фирме? Једноставно – то је начин да плате мањи порез.

ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh