Novosti online

Grčke opozicione vodje odbacuju predlog za novo ime Makedonije

Grčki opozicioni lideri odbacili su su novi predlog za rešenje višegodišnjeg spora Grčke i Makedonije oko imena, a očekuje se protivljenje i u okviru vladajuće Siriza partije, prenosi danas grčki list Ekatimerini na svom sajtu.

U telefonskom razgovoru sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom vodje Nove demokratije, Pokreta za promene, To Potamija i komunističke KKE partije odbili su predlog da se ime BJRM promeni u „Republika Ilindenska Makedonija“, koji je kako se prenosi, makedonski premijer Zoran Zaev predložio Ciprasu na razgovorima u Sofiji prošle nedelje.

Medjutim grčka vlada smatra da ovaj predlog predstavlja osnovu za razgovore i da bi mogao da dovede do održivog rešenja za višedecenijski dva suseda oko imena Makedonije, navodi grčki list.

Vodja Nove demokratije Kirijakos Micotakis, prema izveštajima, rekao je Ciprasu da je naziv Republika Ilindenska Makedonija „neprihvatljiv“ jer izražava iridentističke ambicije.

Vodja To Potamija Stavros Teodorakis, Dimitris Kucoumbas iz partije KKE i Vasilis Leventis iz Unije centrista rekli su takodje da se ne slažu s tim predlogom.

Ostaje još da se vidi stav ministra odbrane Panosa Kamenosa i partije Nezavisnih Grka (ANEL), manjeg partnera u vladi. Medjutim, kako navodi grčki list, ne očekuje se da će to pitanje ugroziti političku budućnost koalicije.

Ukoliko se postigne sporazum BJRM može da pokrene odgovarajuće procedure odobravanja pre novog samita EU u junu da bi dobila datum za početak pregovora o pristupanju Uniji kao i da mogući poziv za ulazak u NATO, navodi list.

Cipras je juče ujutro takodje obavestio predsednika zemlje Prokopisa Pavlopulosa o najnovijem razvoju dogadjaja oko tekućih pregovora o imenu, prenosi Ekatimerini.

„Mi želimo dugoročna rešenja“, rekao je Cipras i dodao da vlada insistira na tome da BJRM izmeni svoj ustav. On je dodao da su pregovori s Skopljem u kritičnoj fazi. Pavlopulos se založio za najveći mogući konsenzus medju grčkim strankama.

Kako prenose makedonski mediji premijer Makedonije Zoran Zaev zatražio je juče opštu podršku za promenu imena države u „Republika Ilindenska Makedonija“ o kojem je, kao o obostrano prihvatljivom rešenju, razgovarao sa grčkim kolegom Aleksisom Ciprasom.

Nakon sastanka sa predstavnicima državno-političkog vrha Makedonije, Zaev je rekao da je to rešenje istorijska šansa za rešavanje dvoipodecenijskog spora sa Grčkom oko imena Makedonije.

Zaev je rekao da će Makedonija mogućim sporazumom prihvatiti da novo složeno ime bude za opštu upotrebu, a da će se za unutrašnju upotrebu sprovoditi u fazama i najavio referendum po tom pitanju, dodajući da je grčka strana to prihvatila.
Vlada Makedonije ne odustaje od imena Ilindenska Makedonija
Vlada Makedonije saopštila je danas da je „Republika Ilindenska Makedonija“ ime sa vremenskom odrednicom koje zadovoljava obe strane i da očekuje da će taj predlog dobiti širu podršku Atine.

Vlada premijera Zorana Zaeva istakla je da će nastaviti pregovore sa Grčkom do pronalaženja definitivnog rešenja dvoipodecenijskog spora.

„Nikada nismo bili bliže rešenju, a prijateljstvo dve zemlje i dva naroda nikada nije bilo veće. Uložićemo sve napore da izvučemo maksimum od ovog pozitivnog istorijskog trenutka za dve države“, navodi se u saopštenju makedonske vlade.

Kako se ističe, ponudjeno rešenje „Republika Ilindenska Makedonija“ je ime sa vremenskom odrednicom koje se poziva na konkretne datume iz prošlosti i realna je mogućnost za kompromis koji zadovoljava obe strane.

„Tim imenom pravimo potpuno razgraničenje sa regionom Makedonija u Grčkoj. Razganičenje po svakom aspektu“, navodi Vlada Makedonije.

Dodaje se da je Ilindenski ustanak zajednička borba multietničkog naroda Makedonije za socijalna prava i slobode i da nema nikakve teritorijalne aspiracije ni prema jednoj susednoj zemlji, uključujući i Grčku. „To je ista borba i 1903. i 1944. godine“, navodi se u saopštenju makedonske vlade.

Grčka vlada je sinoć, kako je prenela makedonska agencija MIA, na indirektan način odbacila predlog makedonske strane da rešenje spora bude „Ilindenska Makedonija“, preko stava da saglasno predlozima medijatora UN Metjuja Nimica treba da se nadje ime koje će imati geografsku odrednicu.

„Pozdravljamo stav BJRM da rešenje spora oko imena ne može da postoji bez usvajnja erga omnes, odnosno imena za opštu upotrebu. Ipak ohrabrujemo naše susede da produžimo zajedno da radimo na pronalaženju uzajamno prihvatljivog rešenja sa geografskom ili vremenskom odrednicom, kako predvidja paket predloga medijatora UN“, navela je grčka vlada.

Vlada Makedonije se nada da bi posle dogovora o imenu mogla da dobije datum za početak pregovora o prijemu u EU, dok se u julu, na samitu NATO, nada pozivu za stupanje u tu vojnu alijansu.

Maratonski spor Grčke s Makedonijom oko njenog prava na naziv koji nosi i severna grčka pokrajina, blokira evroatlantsku integraciju Makedonije. Grčka smatra da ustavni naziv Makedonije implicira teritorijalne pretenzije.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh