Novosti online

Грујовићу 10 година затвора због разбојништва

Виши суд у Београду јуче је осудио Ненада Грујовића, познатијег као Црни Груја, на 10 година затвора због разбојништва, односно пљачке поште на Новом Београду у марту 2006. године. Грујовић, међутим, није осуђен за убиство радника обезбеђења Веска Бабовића, који је приликом поменуте пљачке убијен и то због недостатка доказа. Оптужби за убиство Бабовића јуче су ослобођени Владимир Станић и Бранислав Андрић, којима се на терет такође стављало ово дело.

Грујовићу је одузета имовинска корист од извршења дела, па му је наложено да по правоснажности пресуде у буџет Србије уплати четири милиона динара. На основу ДНК трага утврђено је да је он неспорно био на месту злочина али, с обзиром на то да ниједан пројектил није пронађен и да није утврђено чији метак је усмртио Бабовића, због недостатка доказа изостала је пресуда за убиство. Грујовићу је мера кућног притвора замењена мером забране напуштања боравишта, и наложено му је да се сваког понедељка јавља полицији. Владимиру Станићу и Браниславу Андрићу укинут је притвор.

Јуче је изречена друга првостепена пресуда у овом предмету јер је прву, којом је Грујовић осуђен на 20, Станић на 18 и Андрић на 15 година затвора због разбојништва и убиства, у децембру 2014. године укинуо Апелациони суд и наложио да се суђење понови. Коментаришући пресуду, Грујовићев адвокат Зора Добричанин Никодиновић подсетила је на одлуку Европског суда за људска права у Стразбуру којом је у јулу прошле године утврђено да је дужином трајања притвора (више од девет година) њеном брањенику повређено право на суђење у разумном року, као и право на слободу.

– После толико година притвора ниједан суд никога не ослобађа, па је то начин како се притвор претвара у казну. Међутим, ми смо задовољни самом чињеницом да се суд уверио да Грујовић није убица, посебно имајући у виду опис извршења кривичног дела како то стоји у оптужници и како је преношено у медијима – рекла је Добричанин Никодиновић.

Грујовић због породичних проблема није присуствовао изрицању пресуде.

Одлуком суда за Европска права из јула прошле године Србија је, подсетимо, обавезана да му на име нематеријалне штете исплати 4.500 евра и 1.500 евра за трошкове поступка. Ову одштету је држава исплатила Грујовићу.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh