BG

Хапшења због корупције спроведена на територији Београда, Алексинца, Пирота, Ниша, Чачка, Крагујевца, Кикинде, Лесковца, Панчева, Пожаревца, Сремске Митровице и Суботице

 

    Припадници Министарства унутрашњих послова у сарадњи са надлежним тужилаштвима и Пореском полицијом, у више одвојених акција ухапсили су 27 особа и поднели кривичне пријаве у редовном поступку против 102 лица, због постојања основа сумње да су коруптивним кривичним делима и делима из области финансијског криминала оштетили буџет Републике Србије и других привредних и физичких лица за више од 1,2 милиона евра.

Акције усмерене на сузбијање финансијског криминала и корупције спроведене су на територији Београда, Алексинца, Пирота, Ниша, Чачка, Крагујевца, Кикинде, Лесковца, Панчева, Пожаревца, Сремске Митровице и Суботице.

Осумњиченима се ставља на терет да су од 2008. године до данас починили више кривичних дела: злоупотреба службеног положаја, злоупотреба положаја одговорног лица, превара, прање новца, фалсификовање новца, неовлашћено организовање игара на срећу, недозвољена трговина, проузроковање лажног стечаја, пореска утаја и недозвољен промет акцизних производа.

 Међу ухапшенима су запослени у општој болници у Алексинцу, бивше одговорно лице ЈКП „Градска топлана“ Пирот, надзорни орган Дирекције за изградњу града Пирота, одговорно лице Шумарског газдинства „Северни Кучај“ Кучево, одговорно лице Центра за социјални рад у Бабушници, одговорно лице  туристичке агенције „ММ ТУРС“ из Ниша, одговорно лице туристичке агенције „VIP tours&service“ из Ниша, одговорно лице Скупштине предузећа „Београђевинар“ као и оснивачи, власници и одговорна лица више приватних фирми.

Кривичним пријавама обухваћено је и осам полицијских службеника, међу којима је и један начелник регионалног центра, одговорно лице Друштва за церебралну парализу, дечију парализу и плегије у општини Пожега, запослени у дечјем одељењу Здравственог центра Књажевац, вршилац дужности одговорног лица Завода за трансфузију крви у Нишу, бивши вршилац дужности одговорног лица јавног предузећа „Ресавица“, запослени у „Србијагасу“,бивше одговорно лице  „Електрокосмета“ са седиштем у Београду, бивше одговорно лице хидроелектране Газиводе из Зубиног потока, власници и одговорна лица у више привредних друштава и друга физичка лица.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције нишког Вишег јавног тужилаштва ухапсили су одговорно лице туристичке агенције „VIP tours&service“ А.Л. (1978), због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба у вези са јавном набавком.

Осумњичени се терети да је од 2015. до 2017. године, у поступку јавних набaвки, чији предмет је било прибављање услуга организације екскурзија средњих школа у Нишу на порталу јавних набавки, подносио понуде засноване на лажним подацима о осигурању ученика од последица несрећног случаја, које осигуравајућа кућа никада није издала.

На основу тако достављених лажних података, сумња се да је А.Л.  закључио оквирне споразуме о реализацији екскурзија, чиме је туристичкој агенцији „VIP tours&service“ прибавио противправну имовинску корист од 10.213.734 динара.

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције нишког Вишег јавног тужилаштва, ухапсили су лекара специјалисту у Општој болници у Алексинцу А.П. (1973) и одговорно лице радње за израду и оправку ортопедских помагала „Ортосан“  Р.Ђ. (1959), због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Сумња се да је А.П. искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем границе својих овлашћења, по претходном договору са Р.Ђ., током јула 2017. године сачињавао документацију о фиктивном ремонту ортопедских помагала.

На основу те документације осумњичени Р.Ђ., чија је радња имала закључен уговор о снабдевању осигураних лица Републичког фонда за здравствено  осигурање одређеним врстама медицинско – техничких помагала, која се обезбеђују из средстава обавезног здравственог осигурања, наплатио је неосновано од РФЗО, Филијале нишавског округа 87.600 динара.

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведени надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције нишког Вишег јавног тужилаштва, ухапсили су три особе због постојања основа сумње злоупотребивши службени положај оштетили јавно предузеће „Градска топлана“ Пирот за 1.183.029 динара.

Због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја у саизвршилаштву ухапшени су надзорни орган дирекције за изградњу града Пирота Н.З. (1957), одговорно лице једног пиротског предузећа З.Ј. (1957) и бивше одговорно лице јавно комуналног предузећа „Градска топлана“  Пирот Р.Н. (1956).

Осумњичени се терете да су по претходном договору, приликом надоградње управне зграде ЈКП „Градска топлана“ Пирот, без претходних одлука и писаних сагласности и икаквог оправданог основа, мимо пројекта и понуде, извршили битне измене планираних и пројектованих радова.

Сумња се да су уместо планираних 42 прозора уградили 33 прозора других димензија по вишој цени од уговорене, као и да су уместо пројектоване уградње керамичких плочица по цени од 2.100 динара по метру квадратном  уградили 306 метара квадратних линолеума по цени од 3.400 динара по метру квадратном.

Такође, постоје основи сумње да су уместо уговорене цене од 16.000 динара по метру кубном бетона са урачунатом арматуром, уговорили нову цену од 20.000 динара по метру кубном бетона без арматуре за израду бетонских стубова и греда уз признавање додатних 120 динара по килограму армираног гвожђа које је првобитно било урачунато у цену бетона.

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведени надлежном тужилаштву.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Пожаревцу, у сарадњи са  Посебним одељењем за борбу против корупције Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, ухапсили су три особе због постојања основа сумње да су починиле кривично дело злоупотреба службеног положаја.

 

Ухапшени су одговорно лице шумског газдинства „Северни Кучај“ уз Кучева Н.Ж. (1972), као и Д.М. (1979) и О.С. (1970), коме се на терет ставља и кривично дело фалсификовање службене исправе.

 

Осумњичени се терете да су коришћењем свог стварног утицаја и прокорачењем  границе својих овлашћења, приликом уговарања продаје дрвне масе јавног предузећа „Србија шуме“ на подручју шумског газдинства „Северни Кучај“ ставили у повољнији положај два купца, чиме су им омогућили да имају приоритет при испоруци дрвне масе са приступачних локација.

 

Они се терете и да су коришћењем свог службеног положаја и стварног утицаја посредовали код трећеосумњиченог О.С., запосленог у шумском газдинству „Северни Кучај“, да искористи свој службени положај и сачини документацију са неистинитим садржајем о количини дрвне масе.

 

На тај начин осумњичени су за себе и још два привредна друштва остварили протиправну имовинску корист од око 10 милона динара.

 

Кривична пријава у редовном поступку поднета је и против четворо запослених у шумарском газдинству „Северни Кучај“, због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотребе  службеног положаја и фалсификовања службене исправе.

 

Они се терете да су сачињавали службене исправе – пропратнице за просторно дрво у које су уносили неистинити садржај о пореклу дрвне масе, чиме су омогућили присвајање противправне имовинске користи већем броју  физичких лица од 327.247 динара, за колико су оштетили јавно предузеће „Србија шуме“ и „Северни Кучај“.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције нишког Вишег јавног тужилаштва, ухапсили су три особе осумњичене да су оштетиле градску општину Палилула у Нишу за 1.280.192 динара.

 

Због постојања основа сумње да су починили кривична дела злоупотреба службеног положаја и фалсификовање службене исправе ухапшени су службено лице градске општине Палилула у Нишу  Н.Б. (1985), одговорно лице агенција за консалтинг „Prva Consalting“  Ј.Д. (1976) и стварног власника туристичке агенције „ММ турс“ М.А. (1979).

 

Сумња се да се Н.Б., током 2013. и 2014. године, као службено лице градске општине Палилула у Нишу у оквиру пројекта прекограничне сарадње Бугарска – Србија 2007 – 2013  „Living green“ финансираног од стране Европске уније,  није старао о реализацији уговора закљученим између градске општине Палилула и туристичке агенције „ММ турс“, као и да се није старао о реализацији уговора закљученим  са Агенцијом за консалтинг „Prva Consalting“.

 

Наиме, осумњичени Н.Б. је омогућио да се у целости консалтинг предузећу и туристичкој организацији исплати 662.900 динара по основу закључених  уговора и испостављених фактура, иако уговорене обавезе нису биле испуњене у целости.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведени надлежном тужилаштву.

 

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције београдског Вишег јавног тужилаштва, ухапсили су одговорно лице Скупштине предузећа „Београђевинар“ В.П. (1965) због постојања основа сумње да је починио кривично дело проузроковање лажног стечаја.

 

Сумња се да је В.П. у намери да привредно друштво „Београђевинар“ избегне плаћање обавеза повериоцима умањио имовину предузећа.

 

Осумњичени се терети да је најпре донео одлуку о оснивању друштва „Карго монтажа“ чији је оснивач „Београђевинар“ са 100 одсто улога и у коју је Београђевинар  унео као оснивачки улог своју имовину.

 

 

Потом је, како се сумња, В.П. донео одлуку да се потпише Уговор о уступању оснивачког улога „Београђевинара“ у „Карго мантажи“ са „Large transportom“ , на основу које је „Београђевинар“ „Large transportу“ уступио без накнаде 100 одсто оснивачког капитала у „Карго монтажи“.

 

Након тих радњи отворен је стечај над предузећем „Београђевинар“.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Чачку, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, ухапсили су одговорно лице чачанског предузећа „Суперсоник“ М.К. (1948), због постојања основа сумње да је починио кривична дела злоупотреба положаја одговорног лица  и прање новца.

 

Осумњичени се терети да је од октобра 2015. до маја 2017. године са предузећима чија су седишта у Србији, Мађарској и Босни и Херцеговини закључио уговор о изради машина, иако је знао да до израде и испоруке  машина неће доћи.

 

Оштећена предузећа осумњиченом су на име аванса исплатила 2.866.574 динара, које је М.К. потрошио за личне потребе.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крагујевцу, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у том граду, ухапсили су Н.Т. (1983) због постојања основа сумње да је починио кривично дело неовлашћено организовање игара на срећу.

 

Осумњичени се терети да је од априла 2017. до марта ове године, на више локација организовао посебне игре на срећу без решења надлежног органа Министарства финансија – Пореске управе.

 

На тај начин осумњичени је неуплаћивањем јавних прихода причинио штету Министарству финансија за 3.772.249 динара, за колико је остварио противправну имовинску корист.

 

Кривична пријава у редовном поступку поднета је против још једне особе, због постојања основа сумње да је починила кривично дело неовлашћено организовање игара на срећу у помагању.

 

Осумњичени Н.Т. ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Лесковцу, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у том граду, ухапсили су две особе због постојања основа сумње да су починиле кривично дело превара.

 

Осумњичени Н.Р. (1984) и М.В. (1981) терете се да су у намери да себи прибаве противправну имовинску корист, лажним приказивањем да је првоосумњичени власник и продавац трособног стана у Лесковцу, довели у заблуду оштећену, која им је на име капаре за куповину стана предала 10.000 евра.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведени надлежном тужилаштву.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву, по налогу основног јавног тужилаштва у том граду, ухапсили су М.Н. (1973), због постојања основа сумње да је починио кривично дело превара.

 

Сумња се да је М.Н. током 2017. године оштећене довео у заблуду да ће им помоћи да смање парничне трошкове у поступку за добијање туђе неге који се води пред надлежним судом, иако је знао да то не може да учини.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Пожаревцу, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у  Петровцу на Млави, ухапсили су М.Ј. (1980), због постојања основа сумње да је починио три кривична дела фалсификовање исправе.

 

Сумња се да је М.Ј. од јануара 2015. до децембра 2017. године сачинио и за 2.000 евра продао три фалсификоване дипломе неистините садржине средње медицинске школе, које су купци користили приликом запослења.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у том граду, ухапсили су Е.К. (1978), због постојања основа сумње да je починила кривично дело недозвољено складиштење робе.

 

Сумња се да је Е.К. у намери прибављања противправне имовинске користи, складиштила робу широке потрошње у вредности од око 150.000 динара, намењену за даљу продају.

 

Осумњичена за ту робу није поседовала прописану документацију о пореклу.

 

Е.К. ће уз кривичну пријаву бити приведена надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у том граду, ухапсили су Г.В. (1976), због постојања основа сумње да је починио кривично дело недозвољена трговина.

 

Сумња се да је Г.В. робу широке потрошње вредности око пола милиона динара, пореклом из Мађарске, за коју није имао овлашћење за трговину и пратећу документацију ставио у промет у импровизованој продавници.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Пироту, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу, ухапсили су одговорно лице Центра за социјални рад у Бабушници А.Ј. (1973) и руководиоца у том Центру И.Т. (1978), због постојања основа сумње да су починиле кривично дело злоупотреба службеног положаја.

 

Сумња се да је А.Ј. током 2016. године закључила пет уговора са једним мобилним оператером, на основу којих је за потребе Центра за социјални рад преузела шест мобилних телефона које је дала на коришћење својим ћеркама и другим лицима која нису радници Центра за социјални рад.

 

Такође, А.Ј. се терети и да је са рачуна Центра за социјални рад извршила плаћање рачуна за шест мобилних телефона, за лица која нису запослена у Центру за социјални рад у Бабушници.

 

Сумња се да је А.Ј. у томе помогла другоосумњичена И.Т.

 

Осумњичене се терете да су на тај начин нанеле штету Центру за социјални рад у Бабушници од 390.737 динара и прибавиле противправни имовинску корист другим лицима од 560.694 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу у сарадњи са Сектором пореске полиције и Основним јавним тужилаштвом у том граду ухапсили су одговорно лице привредног друштва „Драгауто“ Л.С. (1972) и поднели кривичну пријаву у редовном поступку против још једне особе, због постојања основа сумње да су починиле кривично дело пореска утаја.

 

Осумњичени се терете да су од јануара до марта ове године, преко привредног друштва “Драгауто“, продали већи број половних аутомобила, при чему су за већи део промета сачињавали фактуре и осталу пратећу документацију, а наплату обављали у готовом новцу на руке.

 

Новац добијен на руке, у износу од 37.709.545 динара, како се сумња, нису уплатили на текући рачун предузећа „Драгауто“, већ су га потрошили за сопствене потребе.

 

Такође, осумњичени се терет да нису обрачунали и уплатили 6.654.622 динара на име пореза на приходе од капитала, као и да 8.397.331 динар од  промета половних аутомобила, нису евидентирали у пословним књигама и на њега нису обрачунали ПДВ од 1.399.555динара.

 

Осумњичени се терете да су на тај начин оштетили буџет Републике Србије за 8.054.177 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Сремској Митровици, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у Руми, ухапсили су  Р.П. (1994), због постојања основа сумње да је починио кривично дело фалсификовање новца.

 

Р.П. се терети да је покушао да међународном аутобуском линијом, транспортује 4.000 евра, за које се сумња да су фалсификоване.

 

Полиција је приликом претреса стана и других просторија осумњичених  пронашла и одузела још 1.200 евра за које се, такође, сумња да су фалсификоване.

 

Осумњичени ће уз кривичну пријаву бити приведен надлежном тужилаштву.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у Сенти, ухапсили су Г.Г. (1952), због постојања основа сумње да је починио кривично дело недозвољена трговина.

 

Сумња се да је Г.Г. набавила мешовиту робу, у вредности од око 200.000 динара, пореклом из Мађарске, коју је складиштила у својој породичној кући и продавала другим физичким лицима.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у Сенти, ухапсили су Е.Б. (1955), због постојања основа сумње да је починила кривично дело недозвољена трговина.

 

Сумња се да је Е.Б. без овлашћења за трговину, мешовиту робу, вредности од око 300.000 динара, пореклом из Мађарске, складиштила у својој породичној кући и продавала другим физичким лицима.

 

 

ИЗДВОЈЕНЕ КРИВИЧНЕ ПРИЈАВЕ У РЕДОВНОМ ПОСТУПКУ

 

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, по налогу надлежног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против једне особе због постојања основа сумње да је починила кривично дело превара.

 

Осумњичени, који је одговорно лице једне трговинске радње, терети се да је са још једном особом за којом је расписана потрага, довео у заблуду више добављача и навео их да му испоруче робу вредности од 1.516.487 динара, коју је даље продавао на црно.

 

Након истека валуте плаћања, менице које су достављене као средство обезбеђења плаћања испоручене робе, како се сумња, биле би ненаплативе због недостатка новчаних средстава на рачуну трговинске радње која је у власништву осумњиченог, због чега је рачун те радње био у непрекидној блокади од јануара 2017. године.

 

Осумњичени је, онемогућивши наплате са свог рачуна, оштетио више правних лица.

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова Сектора унутрашње контроле, по налогу надлежног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против четири полицијска службеника због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

 

Кривична пријава поднета је против руководиоца Регионалног центра према Бугарској, помоћника руководиоца Дежурне службе и два полицијског службеника у центру.

 

Осумњичени се терете да су, поводом догађаја у коме је термовизијском камером забележено кријумчарење возилом 13 илегалних миграната, сачинили службене акте неистините садржине и на тај начин догађај представили као проналазак напуштеног возила а не као извршење кривичног дела.

 

На тај начин, како се сумња, полицијски службеници  НН извршиоцима омогућили су да избегну кривичну санкцију.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова Сектора унутрашње контроле, по налогу надлежног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против три саобраћајна полицијска службеника због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

 

Осумњичени се терете да су у више наврата, приликом обављања саобраћајне контроле на Смедеревском путу, искоришћавајући своја службена овлашћења и невршењем службене дужности, учесницима у саобраћају, који су били у прекршају јер су имали возила са затамњеним стаклима а нису поседовали уверење о испуњености услова које издаје Агенција за безбедност саобраћаја возилу које је преправљено, омогућили даље кретање.

 

На тај начин осумњичени су возачима омогућили да избегну прекршајну одговорност, чиме су оштетили буџет Републике Србије.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова, Службе за борбу против организованог криминала, по налогу Тужилаштва за организовани криминал,  поднели су кривичну пријаву против две особе због постојања основа сумње да су починили кривично дело прање новца у помагању.

 

Осумњичене се терете да су окривљенима за трговину наркотицима омогућиле да обаве конверзију и пренос новца, иако су знале да новац потиче  од кривичног дела и за тај новац на своје име, како би прикриле стварне власнике, купиле стан и аутомобил.

 

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против корупције у Ужицу, по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица „Друштва за церебралну парализу, дечију парализу и плегије“ општине Пожега, због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

 

Осумњичени се терети да је закључио Уговор о извођењу грађевинских радова за адаптацију објекта „Друштва за церебралну парализу, дечију парализу и плегије“ са самосталном грађевинском радњом, без претходно расписане јавне набавке мале вредности.

 

Сумња се да је он на бланко папиру исписао три наводне понуде заинтересованих извођача предметних радова, које стварно нису достављене, након чега је Уговор, вредности 1.535.508 динара склопио са једном самосталном грађевинском радњом, као наводним најповољнијим понуђачем.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Нишу,по налогу Посебног  одељења за сузбијање корупције нишког Вишег јавног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против вршиоца дужности одговорног лица Завода за трансфузију крви у Нишу, због постојања основа сумње да је починила кривична дела злоупотреба службеног положаја и фалсификовање службене исправе.

 

Осумњичена се терети да је искоришћавањем службеног положаја, невршењем службене дужности и прекорачењем границе службеног овлашћења,  од априла до маја ове године ангажовала  приватно лице да окречи просторије Завода за трансфузију крви.

 

Осумњичена је знала да лице које је ангажовала нема регистровану радњу за обављање ове делатности.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против корупције у Зајечару, по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу, поднели су кривичну пријаву против бившег одговорног лица акционарског друштва „Тина“ Књажевац због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

 

Осумњичени се терети да је децембра 2008. године,  у својству одговорног лица АД „Тина“ , уговорио и продао две машине за обраду дрвета за 5.386.880 динара, иако је те машине претходно заложио код једне банке за добијени кредит, који није вратио.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против корупције Нови Сад, по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције новосадског Вишег јавног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против руководиоца јавног предузећа „Пошта Србије“ Сремска Митровица рејон Шид, због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

 

Осумњичена се терети да је поступила супротно важећим прописима који регулишу пословање „Пошта Србије“ и обавила  уплату 12 постнет упутница у износу од 937.000 динара на име једног корисника, чиме је оштетила јавно предузеће „Пошта Србије“.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Јагодини, по налогу Посебног одељења за борбу против корупције Вишег јавног тужилаштва у Краљеву, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица једног предузећа у Ћуприји, због постојања основа сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

 

Осумњичени, како се сумња, није обављао службену дужност,која се огледа у организовању,  контроли и праћењу процеса производње и набавке и није на адекватан начин организовао складиштење нарученог репроматеријала од стране добављача, нити је извршио контролу утрошка.

 

На тај начин дошло је до неоправданог утрошка боје за лакирање готових производа, чиме је предузеће оштећено за 100.000 евра.

 

***

 

Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, по налогу  Посебног одељење за сузбијање корупције београдског Вишег јавног тужилаштва, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица јавног предузећа „Електрокосмет“ и одговорног лица хидроелектране „Газиводе“ из Зубиног потока  због постојања основа сумње да су починили кривично дело злоупотреба службеног положаја.

 

Сумња се да је одговорно лице ЈП „Електрокосмет“ , од децембра 2013. године  године до данас, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем граница службених овлашћења, закључио Анекс Уговора о раду за непостојеће радно место са неприпадајућим коефицијентом обрачуна зараде у непостојећем завању за одговорном лицу хидроелектране „Газиводе“.

 

Осумњичени је, како се сумња, то урадио супротно систематизацији послова и радних задатака јавног предузећа за водоснабдевање и за производњу и дистрибуцију електричне енергије „Ибар“ Зубин поток и јавног предузећа „Електрокосмет“ из Приштине са седиштем у Београду.

 

Осумњичено одговорно лице хидроелектране „Газиводе“, од стране предузећа Ибар-Лепенац из Приштине, већ је било ангажовано на истим пословима у хидроелектрани „Газиводе“, а осумњичено одговорно лице ЈП „Електрокосмет“ је са тим било упознато.

 

На тај начин одговорно лице „Електрокосмета“  омогућило је противправну имовинску корист одговорном лицу хидроелектране „Газиводе“, за неприпадајућу зараду у износу од 4.765.782 динара а за колико је оштећен ЈП „Електрокосмет“.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Бору, по налогу Основног јавног тужилаштва у Мајданпеку, поднели су кривичну против двојице запослених у РТБ „Бору“ због постојања основа сумње да су починили кривична дела непредузимање мера заштите на раду и изазивање опасности необезбеђењем мера заштите на раду.

 

Сумња се да је један од осумњичених поред напомене на техничку неисправност камиона истим задужио и упутио на радни задатак возача, који je поред сазнања да су на возилу неисправне кочнице, прихватио радни задатак и превозио раднике и алат на површинском копу.

 

Сумња се да осумњичени возач, приликом маневрисања возилом уназад није могао да заустави возило, услед чега је дошло до пристискања једног радника, који је задобио тешке телесне повреде.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Лесковцу, по налогу Основног јавног тужилаштва у Лесковцу, поднели су кривичну пријаву против мушкарца (1959) из Власотинца, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољен промет акцизних производа .

 

Он се сумњичи да  је набавио у циљу даље продаје 105 килограма резаног дувана који је пронађен у породичној кући и импровизованом складишту осумњиченог. На овај начин осумњичени је оштетио буџет Републике Србије за износ од 344.715 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Пазару, по налогу Основног јавног тужилаштва у Новом Пазару  поднели су кривичну пријаву против 33-годишњег мушкарца из околине Новог Пазара, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело недозвољен промет акцизних производа.

 

Приликом претреса стана и других просторија осумњиченог, пронађено је 252 бокса цигарета без акцизних маркица укупне вредности 453.600 динара, намењених даљој продаји, за које није плаћена акциза у укупном износу од 170.528 динара, за колико је оштећен буџет Републике Србије.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Смедереву, по налогу Основног јавног тужилаштва у Смедереву поднели су кривичну пријаву у против одговорног лица једног такси предузећа због постојања основа сумње да је извршио кривична дела пореска утаја , фалсификовање службене исправе и повреда права по основу рада и права из социјалног осигурања.

 

Осумњичени се терети да,  у периоду од фебруара 2017.године до краја те године, није пријавио приход од остварених услуга такси вожњи и није извршио пријављивање 15 радника на обавезно социјално и здравствено осигурање, избегавајући плаћање пореских обавеза.

 

На овај начин оштетио је буџет Републике Србије за износ од 2.476.158 динара.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Смедереву, по налогу Основног јавног тужилаштва у Смедереву поднели су кривичну пријаву против одговорног лица једног предузећа због постојања основа сумње да је извршио кривична дела превара , фалсификовање службене исправе и повреда права по основу рада и права из социјалног осигурања.

 

Како се сумња, он је током марта 2016. године извршио преузимање јабука од две особе у укупној количини од 15.000  килограма вредности 650.000 динара, доводећи их у заблуду да ће преузето воће бити исплаћено од стране његовог предузећа по претходно договореној цени, иако је знао да је његово предузеће у блокади.

 

Такође, осумњичени је током 2015. и 2016. године у свом привредном друштву ангажовао радника кога није пријавио на обавезно осигурање.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Сомбору, по налогу Основног јавног тужилаштва у Сомбору, поднели су кривичну пријаву против две особе запослене у ЈП “Србијагас“ Нови Сад, због постојања основа сумње да су извршиле кривично дело несавестан рад у служби .

 

Једна осумњичена је пропустила да изврши надзор, на шта је била обавезна, над радом друге осумњичене која није контролисала исправност закљученог уговора ЈП „Србијагас“ са купцем где је спорни уговор престао да важи 31.12.2015. године, а купцу је настављена испорука и фактурисање гаса по одредбама тог уговора.

 

На овај начин оштећено је ово привредно друштво у износу од 18.281.707 динара, колико је додатно требало бити фактурисано да је закључен нови уговор у складу са одлукама Надзорног одбора ЈП “Србијагас“.

 

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Сремској Митровици по налогу Основног јавног тужилаштва у Новом Саду, у сарадњи са Пореском полицијом, поднели су кривичну пријаву против  одговорног лица ДОО „Милобрај“ због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореска утаја тако што је у намери да делимично избегне плаћање акцизе и пореза на додату вредност, у периоду од 17.01.2017. године до 03.12.2017.године, извршио куповину базних уља у количини од 844.720 литара, које није употребио у сврху индустријске производње, већ је ставио у промет.

 

Да би то прикрио осумњичени је сачинио неистините рачуне о продаји базних уља одређеним привредним друштвима које је евидентирао у књиговодственим и пореским евиденцијама свог привредног друштва, при чему није извршио обрачун акцизе и пореза на додату вредност.

 

На овај начин је избегао плаћање акцизе у укупном износу од 53.929.431 динара, као и пореза на додату вредност у износу од 10.785.886 динара. Такође, избегао је плаћање јавних прихода у укупном износу од 64.715.317 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици, по налогу Основног јавног тужилаштва у Суботици, поднели су кривичну пријаву против  једне особе из Суботице, због постојања основа сумње да je извршила кривично дело неовлашћено бављење одређеном делатношћу.

 

Како се сумња, она је у периоду новембар 2017 – мај 2018. године у Суботици, на својој адреси пребивалишта, организовала смештај и негу осам старих особа уз новчану накнаду од око 12.000 динара месечно по особи, без потребних дозвола Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, остваривши укупну противправну имовинску корист у износу од 672.000 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Суботици, по налогу Основног јавног тужилаштва у Суботици, поднели су кривичну пријаву против 22-годишњег мушкарца из Београда због постојања основа сумње да je извршио кривично дело недозвољена трговина.

 

Осумњичени се терети да је, превозио у срху даље продаје, текстилну робу вредности од око 2.000.000 динара, без пратеће документације.

***

Припадници Министартва унутрашњих полсова у Суботици, по налогу Основног јавног тужилаштва у Суботици, поднели су кривичну пријаву против 61-годишњег мушкарца из околине Новог Пазара, због постојања основа сумње да je извршио кривично дело недозвољена трговина и четрнаест кривичних дела неовлашћена употреба туђег пословног имена и друге посебне ознаке робе или услуга.

 

Осумњичени се терети да је, лажно брендирану текстилну робу четрнаест познатих произвођача, укупне вредности од око 6.000.000 динара, за коју није поседовао пратећу документацију,  превозио у аутобусу, ради даље продаје.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Ужицу, у сарадњи са Сектором пореске полиције у Ужицу, по налогу Основног јавног тужилаштва у Пожеги, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица  „YUBE“ DOO  Пожега, због постојања основа сумње да је извршила кривично дело пореска утаја.

 

Осумњичена се терети да је, у намери да избегне плаћање пореза на додату вредност, у периоду од 30.01.2015. године до 18.12.2017. године у фактурама за извршене услуге које је „YUBE“ DOO  Пожега испоставило одређеним привредним друштвима у укупном износу од 38.240.760 динара, није исказала ПДВ у укупном износу од 7.648.152 динара у свом пословном књиговодству као и у поднетим пореским пријавама филијали Ужице.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих полова у Зајечару, по налогу Основног јавног тужилаштва у Зајечару, поднели су  кривичне пријаве против лекара специјалисте Здравственог центра Књажевац због постојања основа сумње да је извршио кривично дело фалсификовање службене исправе, као и против  медицинске сестре због постојања основа сумње да је извршила кривично дело фалсификовање  службене  исправе у  подстрекавању.

 

Осумњичена се терети да је подстрекла  осумњиченог лекара да у  извештај  стационарне  установе  унесе  неистините податке и  без прегледа  препише  терапију  њеном супругу леком „бромазепам“,  овери га  печатом  и  потписом  и заведе  у  протокол   амбулатних  прегледа.

 

Супруг осумњичене је  извештај  однео  у  Полицијску  станицу  Књажевац  како би  правдао  поседовање  лека  „бромазепам“, који  је полиција код њега пронашла.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Врању у сарадњи са Пореском управом у Врању, по налогу Основног јавног тужилаштва у Врању, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица једног ресторана у околини Бујановца због постојања основа сумње да је извршио кривично дело пореска утаја.

 

Осумњичени се терети да, од  октобра до децембра 2017.године, у намери да потпуно или делимично избегне плаћање пореза, није пријавио законито стечени приход чиме је избегао плаћање пореских  обавеза у укупном износу од 1.434.872 динара.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Зрењанину, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, поднели су кривичну пријаву против радника Рибарског газдинства „Ечка“, због постојања основа сумње да je извршио кривично дело проневера у обављању привредне делатности.

 

Осумњичени се терети да је од септембра до октобра 2017. године у намери да себи прибави противправну имовинску корист присвојио новац и робу који су му поверени у раду у укупном износу од 318.132 динара, оштетивши РГ “Ечка“ за наведени износ.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Зрењанину, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, поднели су кривичну пријаву против запослене у ТР „Капетанија 023“ Зрењанин, због постојања основа сумње да je извршила кривично дело проневера у обављању привредне делатности.

 

Осумњичена се терети да је у јулу 2017. године, у намери да себи прибави противправну имовинску корист присвојила новац и робу који су јој поверени у раду у укупном износу од 418.000 динара, оштетивши ТР “Капетанија 023“ Зрењанин за наведени износ.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Ваљеву, по налогу Основног јавног тужилаштва у Ваљеву, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица предузећа „Индмес“ доо Ваљево, одговорног лица предузећа „Голуб 014“ доо Ваљево и одговорног лица предузећа „Veldesign“ доо Београд у којем је као Радна јединица пословала продавница „Златне руке“ Београд, због постојања основа сумње да су извршили кривична дела фалсификовање службене исправе, неовлашћено бављење одређеном и производња и стављање у промет шкодљивих производа .

 

Осумњичена лица предузећа „Индмес“ и „Голуб 014“ се терете да су током 2016. године сачинили фалсификоване декларације о произвођачу и рачуне, без сагласности надлежног државног органа и без извршеног прегледа од стране овлашћеног ветеринара, произвели и ставили у промет више килограма димљене роштиљске кобасице, коју су продали предузећу „Veldesign“.

 

Наведено предузеће је вршило даљу продају заражених производа, чијим конзумирањем је од трихинелозе оболело 10 особа.

 

Сачињену документацију осумњичени нису евидентирали у пословним књигама. Коришћена је касније приликом контроле од стране надлежних инспекцијских служби како би лажно приказали да су пословали у складу са прописима и како би накнадно прикрили своју одговорност за стављање у промет шкодљивих производа.

 

***

Припадници Министартва унутрашњих послова у Ваљеву, у сарадњи са Сектором пореске полиције, по налогу Основног јавног тужилаштва у Ваљеву, поднели су кривичну пријаву против одговорног лица привредног друштва «Kompakt tim» д.о.о. због постојања основа сумње да је извршио кривична дела пореска утаја и фалсификовање службене исправе.

 

Осумњичени се терети да је у периоду од октобра 2014. године до априла 2016. године фиктивне фактуре приказивао као прaве у пословним књигама о наводној набавци добара, на основу чега је лажно приказивао ПДВ у износу од 3.676.398 динара, као претходни порез са правом на одбитак, прибавивши противправну имовинску корист и наневши штету буџету Републике Србије у наведеном износу.

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Ваљеву, по налогу Основног јавног тужилаштва у Ваљеву, поднели су кривичну пријаву против полицијског службеника запосленог у Полицијској управи за град Београд и још једне 50-годишње особе из Београда, због постојања основа сумње су извршили кривична дела фалсификовање службене исправе и превара у покушају.

 

Осумњичени се терете  да су током марта и априла 2018. године сачинили пуномоћје којим 50-годишњи мушкарац овлашћује осумњиченог полицајца  да у његово име може да закључи уговор о купопродаји непокретности стана на Дивичибарама, на којем су фалсификовали потпис и печат јавног бележника , да би то приложили другом јавном бележнику приликом овере уговора о купопродаји непокретности доводећи у заблуду купца да уплати износ капаре за наведену непокретност, иако су знали да нису власници поменуте непокретности.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Jагодини, по налогу Основног јавног тужилаштва у Деспотовцу, поднели су кривичну пријаву против бившег одговорног лица Надзорног одбора комуналног стамбеног предузећа „Стан“ Деспотовац и бившег одговорног лица ЈП за Подземну експлоатацију угља Ресавица, због постојања основа сумње да је извршио кривично дело непријављивање имовине и давање лажних података о имовини.

 

Осумњичени се терети да је, у периоду од 2013. до 2016. године, Агенцији за борбу против корупције дао лажне податке о имовини  и приходима, а у намери да их прикрије и то – 191.220 евра, 53.068 америчких долара и 3.845.096 динара, као и гаражу у површини од 13.65 м2 у Београду.

 

Осумњичени се налази на издржавању казне која му је изречена због кривичног дела примање мита.

 

***

Припадници Министарства унутрашњих послова у Крушевцу, по налогу Основног јавног тужилаштва у Крушевцу, поднели су кривичну пријаву против 30-годишњег мушкарца због постојања основа сумње да је  извршио кривично дело недозвољена трговина.

 

Сумња се да је он, у временском периоду од јуна 2016. године до марта 2018.године набавио и преко једног интернет сајта оглашавао продају и неовлашћено продао робу у укупној вредности од 952.000 динара на територији Републике Србије.

 

Видео материјал можете преузети са ФТП сервера Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

 

 

Београд

Број: 415/18

  1. јун 2018. године

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh