Novosti online

Хилари Клинтон стрес лечи класиком, а Трамп рокенролом

У јеку трке кандидата Републиканске и Демократске партије за номинацију на председничким изборима у САД највише пажње се посвећује њиховим ставовима и обећањима, али неки медији баве се и музичким укусом политичара.

Протеклих месеци писало се о коришћењу па и злоупотреби музике у предизборне сврхе, али и о подршци одређених музичких звезда кандидатима. На ред је дошло и медијско истраживање шта потенцијални кандидати воле да слушају. Магазин „Ролингстоун” је дошао до закључка да је музички укус кандидата прилично шаренолик- од класике, преко попа, до рокенрола и хипхопа.

„Љутим” противницима у Демократској странци – Хилари Клинтон и Бернију Сандерсу заједничка је љубав према класичној музици. Сандерс на свом ајпеду има све Бетовенове симфоније, а Клинтонова слуша класику јер је „опушта када размишља о стресним стварима”. Бивша прва дама одрасла је на „Битлсима”, „Стонсима”, „Дорсима” и групи „Ху”, а током колеџа незаобилазни су били Елвис Присли и састав „Супримс”. Клинтонова се диви дамама из различитих жанрова, попут Лорете Лин, Селене Гомез, Лане Дел Реј и Лејди Гаге, а нарочито мегазвезди Бијонсе: „Желим да будем тако добра председница, каква је Бијонсе певачица”, изјавила је једном приликом.

Њен партијски противкандидат Сандерс се и сам опробао у музици. Још 1987, док је био градоначелник Бурлингтона снимио је касету названу по легендарној протестној песми- „We Shall Overcome”, на којој је „дао” своје виђење фолк химни: „This Land Is Your Land”, „Where Have All the Flowers Gone?”… Међутим, музички продуцент Тод Локвуд изјавио је недавно како сенатор из Вермонта „нема осећај за мелодију и ритам”, што не спречава Сандерса да ужива и у такозваном „Мотаун звуку”, односно у музици извођача, којим су снимали за ову издавачку кућу, а нарочито „Супримсима” и „Темптејшнсима”. Признао је да воли и саставе „АББА” и „Би џиз”. Као и њујоршки рок састав „Вемпајер викенд”, који и свира на његовим скуповима, а фаворит му је и Нил Јанг, који га и подржава.

90.000 долара за песме пре митинга
Педесетак минута пре изласка Трампа на бину, присталице на митинзима су „принуђене” да слушају његов музички избор. Осим композиција из „Мачки” и „Фантома из опере”, Трампове присталице слушају и нумеру Паваротија, Елтона Џона и „Ролингстонсе”, без којих не може да прође ниједан скуп, а милијардер је, због претњи тужбама, из свог избора морао да уклони нумере Нила Јанга, састава Р.Е.М и Адел.Хилари Клинтон није се бавила осмишљавањем музике за скупове, већ је тај задатак поверен једној консултантској фирми из Портланда за цифру од 90. 000 долара. Њене присталице слушају 13 песама: од латино-попа Џенифер Лопез, хитова Кејти Пери или Кели Кларксон, до рока („The Fighter” састава „Gym Class Heroes”).

Такмаци Републиканске партије имају потпуно различит музички укус. Сенатор са Флориде Марко Рубио окренут је хипхопу, док је његов противкандидат из Тексаса Тед Круз опчињен кантријем. Иако јеодрастао слушајући рок, све се променило после терористичких напада на Њујорк, објаснио је у интервјуу за Си- Би- Ес: „Није ми се свидело како је рокенрол реаговао на 11. септембар. Кантри уметници су реаговали емотивно, и тад сам рекао-ово су моји људи. Од 2001. сам кантри фан”.

Због састава „Африка бамбата” и Грендмастер Флеша Рубио је заволео реп. Покојни Тупак Шакур је неприкосновен за Рубија, с обзиром да му је омиљена плоча „All Eyez on Me”: „Музика коју су Доктор Дре и Тупак радили деведесетих мени је најдража”, изјавио је Рубио, који, додуше, воли и новију музику- Питбула, Дрејка, Викенда…

„Нико није принети Нилу Јангу”, говорио је пре десетак година тренутно најпопуларнији, али и најконтроверзнији кандидат за председника САД међу републиканцима, Доналд Трамп. Иако га Јанг не подноси, њујоршки бизнисмен ће увек бити фан канадског музичара, као и класичног рокенрола. „Аеросмит”, Елтон Џон, Пол Макартни и Мајкл Џексон су још неки од извођача које воли да слуша. Кандидат који готово сваким својим гестом прави медијски циркус, долио је „уље на ватру” изјавивши недавно да је у школи ударио професорку музичког, јер „није знала ништа о музици…”

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh