Novosti online

Хоћемо ли моћи да претражујемо „гугл мапе” на „хуавеј” телефону

Рат између два технолошка гиганта, компанија „Гугл” и „Хуавеј”, можда неће толико погодити кориснике који већ имају телефоне овог кинеског произвођача, али ће то и те како осетити они који купе неку од наредних верзија хуавеј уређаја. Њима пре свега неће бити доступна гугл продавница, нити ће моћи да преузму и користе апликације као што су џи-мејл, јутјуб, мапа и сличне.

– Они који већ користе хуавеј телефоне, имају инсталиран андроид оперативни систем и користе гугл сервисе моћи ће и убудуће да га користе, али ће вероватно проблем настати када покушају да ажурирају неку апликацију – објашњава један ИТ стручњак.

У „Телекому Србија” кажу за „Политику” да њихови корисници у овом моменту немају разлога за бригу.

– Наставићемо да пратимо ситуацију, а са нашим партнером, компанијом „Хуавејом” у редовној смо комуникацији – наводе у овој компанији поводом вести да „Гугл” планира да ускрати „Хуавеју” лиценцу за коришћење андроид оперативног система.

Поменути ИТ струњак са којим је „Политика” разговарала сматра да „Гуглу” сигурно није у интересу да прекида сарадњу са „Хуавејом”, једним од највећих произвођача мобилних телефона. Али, морају да поштују одлуку своје владе, која је „Хуавеју” и још 68 кинеских компанија увела санкције јер угрожавају националну сигурност и америчке интересе. Они су на „црној листи” извоза, чиме им је онемогућено да купују робу произведену у САД.

Да раскид ове сарадње није у пословном интересу две компаније потврђује и јучерашње „Гуглово” саопштење у коме се наводи да ће наставити сарадњу са кинеским „Хуавејем” током наредних 90 дана, убрзо након што су САД привремено ублажиле неке трговинске рестрикције уведене другом највећем светском произвођачу паметних телефона, јавља тв мрежа Си-Ен-Би-Си.

Овај потез, како оцењује америчка телевизија, представља неочекиван и драматичан заокрет тог америчког технолошком конгломерата.

„Гугл” је у недељу објавио да ће прекинути везе са „Хуавејем” да би испоштовао одлуку Вашингтона према којој је кинески телеком гигант стављен на такозвану „црну листу”. Међутим, убрзо након тога, америчко Министарство трговине саопштило је да је издало деведесетодневну дозволу америчким компанијама из сектора мобилне телефоније и провајдерима широкопојасног интернета да сарађују са „Хуавејем” како би постојећа мрежа остала у функцији и како би се корисници заштитили од безбедносних ризика. Ово изузеће омогућава „Гуглу” да до 19. августа шаље софтвере за ажурирање хуавеј телефона који користе његов оперативни систем андроид.

Слободан Аћимовић, професор Економског факултета у Београду, сматра да одлука „Гугла” да ускрати „Хуавеју” лиценцу за коришћење андроид оперативног система неће на дужи рок угрозити „Хуавеј”.

Ова компанија је већ позиционирана на америчком континенту и са некима од држава већ има потписане све споразуме о развоју мреже пете генерације.

– Можда ће оваква олука краткорочно утицати на коришћење хуавеј телефона али верујем да ће Кинези убрзо осмислити и инсталирати нови оперативни систем. У Кини уосталом и нису доступни гугл, џи-мејл, вибер, али они имају своју апликацију ви чет. Кина је напредовала и није онаква каква је била пре 40 година. У сваком случају ово је политички индукован рат и ниједан рат није добар – каже Аћимовић.

Међутим, струњак за ИТ, са којим смо такође разговарали на ову тему сматра да би „Хуавеј” могао да буде у великом проблему, јер развијање оперативног система захтева велики рад и време. За развој андроида била је потребна деценија уз ангажовање више од 10.000 стручњака широм света.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh