Novosti online

Холивудска болница платила хакерима откуп података у биткоинима

Медицински центар у Лос Анђелесу платио је 17.000 долара хакерима који су 12 дана држали под контролом болничку компјутерску мрежу тражећи откуп да би вратили систем.

Напад на Холивудски презбитеријански медицински центар десио се 5. фебруара када су хакери злоћудним програмима заразили компјутере тако да запослени уопште нису могли да комуницирају на тај начин нити су имали приступ дигитализованим документима.

Особље је у новонасталој ситуацији морало да се врати на оловку и папир, телефон и факс, седам година пошто је Обамина влада започела дигитализацију медицинске документације у САД.

И полиција плаћала криминалцима
Прошле године полиција у једном градићу у Масачусетсу платила је „откључавање” компјутера 500 долара, пошто пет дана ни савезне ни државне агенције нису могле да декриптују документе заражене вирусом. То је био последњи у низу случајева да је нека мања америчка полицијска станица платила откуп сајберкриминалцима.

Хакери обично траже исплату у биткоинима и сличним криптовалутама којима је теже ући у траг него класичном новцу. У случају полиције из Масачусетса нападачи су тражили да се биткоини пошаљу преко Тора, технологије која отежава да се открије физичка локација на коју иде новац.

Обично се траже износи од неколико стотина долара, мада у случају великих компанија или владиних агенција то може да буде знатно више, јер нападачи процењују да ће они пристати на већи износ да би повратили податке.

Осим што се особље враћало на уписивање података оловком, најхитније случајеве су морали да шаљу у суседне болнице, а неки су морали да се возе до удаљених болница због анализа које нису могли да добију у ситуацији када компјутерски систем не функционише.

Директор Ален Стефанек одбацио је као преувеличане медијске наводе о откупу. У почетку се помињала сума од 3,4 милиона долара у биткоинима које наводно траже руски хакери. Исплаћено је 40 биткоина, што одговара вредности од 17.000 долара. Малвер је деловао тако што је закључао све фајлове, а новцем се заправо плаћао кључ за декрипцију.

„Најлакши и најефикаснији начин да повратимо систем и административне функције био је да платимо тај откуп и добијемо кључеве за дешифровање”, рекао је директор и истакао да брига о пацијентима није доведена у питање, као ни болничка документација.

Према писању „Лос Анђелес тајмса”, представници болнице обавестили су лосанђелеску полицију о нападу прошле седмице. Портпаролка савезне полиције, Еф-Би-Аја, потврдила је да је биро преузео истрагу о хакерском нападу, али није хтела да говори о детаљима случаја.

Стручњак за сајбербезбедност Фил Либерман прокоментарисао је за америчке медије да су хакерски напади у којима се тражи откуп чести, али да болнице нису уобичајена мета.

„Никад нисам чуо да је неко на овај начин покушао да онеспособи рад болнице. Животи су угрожени и такав чин је за жаљење. Здравствене установе су почеле више да воде рачуна о дигиталној безбедности”, рекао је за „Лос Анђелес тајмс”.

Овај здравствени центар са 430 кревета у власништву је једне јужнокорејске компаније.

По савезним законима, америчке болнице морају да пријаве потенцијално компромитовање здравствених података више од 500 људи. Од 2010. године више од 158 установа, међу којима су болнице и осигуравајућа друштва, пријавили су да су хаковани или да су имали проблеме са информационим технологијама због којих су компромитовани подаци о пацијентима.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh