Novosti online

И брат косовског премијера трасирао балканску руту

Да ли је неко могао да помисли да је у „спонтаном таласу” миграната који су са Косова још од лета 2014. први пробијали лед на балканској изгегличкој рути и преко војвођанских њива прелазили илегално у Мађарску, осносно Европску унију – били и бројни чланови породице косовског премијера Исе Мустафе? У суботу је обелодањено да је рођени брат косовског премијера Рагип Мустафа са породицом у јуну прошле године тражио азил у Немачкој, након што је 2014. то покушао и у Француској. Како тврди приштински портал „Инсајдери”, Рагип је потписивао папире за азил баш у тренутку док је Иса у Берлину убеђивао канцеларку Ангелу Меркел да је Косово сигурно и добро за живот и да људи немају разлога да са њега беже.

Рагип Мустафа, како је пре два дана појаснио његов брат Иса, није у Немачку бежао као економски мигрант, већ из здравствених разлога. Портал „Инсајдери” је открио да је један од два брата Исе Мустафе затражио азил у две земље Европске уније, Француској и Немачкој. Приштински новинар и уредник овог портала Вехби Кајтази, који је после тога добио претње од премијера Мустафе, написао је да су Немачка и Француска одбиле његов захтев.

„Он је тражио азил у време када је премијер Мустафа посетио Немачку. Премијер је изразио емпатију за талас миграције”, записао је Кајтази и додао да је Рагип заједно са групом миграната тражио азил баш у време док је Иса био у посети Берлину, први пут као премијер Косова. Меркелова му је тада рекла да косовски азиланти немају шансе за азил у Немачкој, јер само један проценат њих добије позитиван одговор.

Премијер Косова и вођа Демократске лиге Косова Иса Мустафа ипак је признао је да се његов брат придружио избегличком таласу 2015. године. На својој „фејсбук страници” Мустафа је написао да је његов брат Рагип, заједно са својом децом и великим бројем земљака, ушао у западну Европу такозваном балканском рутом. „Прочитао сам да мој брат тражи азил како би добио медицинску помоћ. То је тачно”, је Иса Мустафа.

Премијеров брат са породицом ушао је илегално у ЕУ преко Србије и Мађарске пре него што ће Орбан у јесен 2015. изградити ограду на граници са Србијом. „Што се тиче мигрантског таласа, желим да будем отворен. Моји нећаци и нећаке отишли су, али су се вратили. Ово показује да су чланови моје породице суочени са истом судбином као и сви други грађани”, написао је премијер Мустафа додавши да је његов брат ипак оперисан у Тирани, а да се у Приштину вратио крајем прошле године.

Илегални мигрантски талас са Косова почео је изненада у лето 2014. и у њему је учествовало више десетина хиљада људи. Како су тврдили тада, Косово су напуштали незадовољни социјалном и економском и политичком ситуацијим. Први талас забележен је у јулу и августу 2014. године, и трајао је до септембра. У њему је отишло више од 80.000 Албанаца са Косова, а према подацима немачких власти, како пишу медији у Приштини, статус азиланата у Немачкој затражило је 65.300 Албанца са Косова.

У јануару 2015. дошло до још једног таласа и процењује се да је за нешто више од пола године Косово напустило преко 100.000 људи, који су углавном отишли у Немачку и Француску. Посланик покрета „Самоопредељење” Иљир Деда у Скупштини Косова је рекао да је покрајину напустило чак 120.000 Албанаца. Сви они, исто као и избеглице из арапског света, границу Србије и мађарске прелазили су илегално, провлачећи се кроз ограде, њиве, шуме. Користили су локације где има мање полиције и војске.

На неки начин, овај први талас са Косова послужио је као „путоказ”, па можда чак и генерална проба за неупоредиво већи број избеглица које су касније почеле да пристижу из Турске. Албански илегални мигранти са Косова показали су онима који су после њих преплавили такозвану балканску руту како се може илегално прећи граница. Осим што су неки од њих провели извесно време у мађарским азилантским камповима, нису имали проблеме са законом. Мањи део враћен је на Косово, тврде Политикини извори у Приштини, док је већина остала у Немачкој и Француској, где чекају да се реши њихов статус. Талас избеглица са Косова покренут је из чудноватих разлога и исто је нагло престао. Али не пре него што је Приштина добила од Брисел аобећање о скорој визној либерализацији. Исто обеећање сада је добила и Анкара.

———————————————————-

Новинар Кајтази: Мустафа ми прети

Приштински новинар и уредник портала „Инсајдери” Вехби Кајтази објавио је да му је премијер Косова Иса Мустафа у телефонском разговору претио „да ће скупо платити” објављивање текста о томе да је премијеров брат затражио азил у Немачкој и Француској. Кајтази је на Фејсбуку објавио да га је у телефонском разговору у недељу око 17 часова Мустафа упитао „зар ниси имао чиме друго да се бавиш сем мојим братом”, наводно је рекао Мустафа након чега је спустио слушалицу.

Претходно је премијер Мустафа потврдио тачност информација објављених на порталу „Инсајдери”. Мустафа је казао да је његов брат оперисан у Тирани и да је његово стање тешко. Такође, он је написао да су његови унуци и други рођаци крајем 2014. године напустили Косово. „То говори да и чланови моје породице деле судбину других грађана Косова. Због тога се као премијер ангажујем да се пронађе решење, да се либерализују визе, да се обезбеде инвестиције за стварање радних места, да се побољша здраствени систем, како би мање грађана лечење тражило ван земље”, написао је Мустафа.

Бета

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh