Novosti online

И свиње у предизборној кампањи

Председник Лиге паора Војводине и члан Председништва Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ) Милош Шибул изјавио је јуче да ће свињарство у Србији бити уништено уколико је тачно да је Управа за ветерину недавно издала 40 дозвола за увоз 300.000 свиња.

Он је у писаној изјави достављеној медијима оценио да свињарство у Србији већ мучи муку са ниском ценом и позвао Министарство пољопривреде Србије да хитно одговори на питање ЛСВ да ли су издате дозволе за увоз свиња. Како је пренела Бета, Шибул је апеловао на Владу Србије и министарство да, ако су одобрили такав увоз, ту одлуку хитно обуставе.

– Ова власт већ дуже време најављује долазак немачке компаније за производњу меса „Тенис” која треба да ради и производи и од које ће домаћи произвођачи наводно имати користи. Зашто онда Министарство пољопривреде пре доласка тог истог „Тениса” уништава те индивидуалне произвођаче и коме је у интересу да уништи те људе – навео је он.

У министарству пољопривреде на оптужбе ЛСВ-а одговорили су да „брoj издaтих дoзвoлa зa увoз никако нe пружa тaчну инфoрмaциjу o ствaрним кoличинaмa кoje су увeзeнe”.

– Прошле године реализован увоз свиња био је десет пута мањи од укупног броја свиња за која су издата решења. Издали смо рeшeњa за увоз 2.221.596 свињa, а увезено је 217.200 свињa свих кaтeгoриja – наводи се у одговору „Политици”. Нa oснoву пoдaтaкa грaничнe вeтeринaрскe инспeкциje, у прва два месеца ове године увоз је мањи него у истом периоду прошле године. Од почетка 2016. до јуче издата су решења за увоз 133.650 свиња, што не значи да ће толико животиња и бити увезено истиче се у одговору.

– Упрaва зa вeтeрину нe oдлучуje o тoмe дa ли ћe Србиja увoзити свињскo мeсо или нe, већ само рeшaвa зaхтeвe купаца у склaду сa зaкoнoм и свojим oвлaшћeњимa, а поштујући пoтписaне мeђунaрoдне спoрaзуме – кажу у министарству пољопривреде.

Увоз свињског меса и суноврат сточарства за Србију свакако није новост нити је од јуче. Месо се због нижих цена, све више увози из ЕУ. У првих 11 месеци 2015. године увезли смо укупно 14.200 тона овога меса. Према речима аналитичара Војислава Станковића Србија има и велики увоз животиња, али статистика није поуздана и не може се тачно рећи колико је међу њима прасића (такозвани назимци, тежине од 20 до 60 килограма) који се користе за тов, а колико зрелих свиња за клање.

– Претпоставка је да је индустрија већим делом увезла свиње за клање. Две трећине тог меса остало је на домаћем тржишту и у највећој мери било пласирано кроз трговинске ланце – каже Станковић.

И поред огромних домаћих вишкова на увоз свиња и свињског меса Србија је прошле године потрошила око 100 милиона долара, не рачунајући сухомеснате производе и друге сировине на кланичну индустрију. Са друге стране домаћи вишкови су огромни због чега је држава, у два наврата, била принуђена да организује интервентни откуп. После кукуруза производња свињског меса је на другом месту у оствареној бруто вредности домаће производње. Аграрни аналитичари упозоравају да се прекомерним увозом не оставља простор за домаће фармере.

———————————————————————-

Представници „Тениса” данас са Вучићем

Представници немачког произвођача свиња „Тенис” стижу у Србију и како незванично сазнајемо планирано је да се данас састану са премијером Александром Вучићем.

Долазак овог произвођача најављује се већ годину дана, али до сада ништа конкретно није предузето нити договорено. Меморандум о разумевању између Владе Србије и „Тениса” потписан је у априлу прошле године. Тада је најављено да немачки „аграрни гигант” намерава да закупи укупно око 15.000 хектара земљишта, за почетак изгради пет фарми а касније и кланице и фабрику сточне хране. Као потенцијалне локације помињане су Панчево, Вршац, Житиште, Зрењанин и Кикинда. Незванично се помињало да је вредност инвестиције око 400 милиона евра. Најаве доласка европског „краља меса” изазвале су велика негодовања домаћих пољопривредника који су упозоравали да се измене Закона о закупу пољопривредног земљишта раде како би страни инвеститори, а посебно „Тенис”, имали предност при дугорочном закупу најбољих ораница у Србији.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh