Gradovi

Ima li spasa propalom projektu Tesla banka?

ZAGREB – Tesla banka, koja je od osnivanja, 2011. godine, radila neprofitabilno, gomilajući gubitke u poslovanju, mogla bi da pređe u ruke letonske firme „RTB Capital“.

U hrvatskim Narodnim novinama, naime, objavljen je poziv za vanrednu skupštinu akcionara, na kojoj bi trebalo da bude doneta odluka da firma „RTB Capital“, registrovana u Letoniji, postane većinski vlasnik Tesla štedne banke, putem dokapitalizacije od 20 miliona kuna (2,6 miliona evra), prenosi Tportal.

Kako se navodi u pozivu, „RTB Capital“ već ima 9,0 odsto osnivačkog kapitala Tesla banke, u novembru 2015. su dokapitalizovali tu finansijsku instituciju sa 952.000 kuna (124.000 evra), ali je utvrđeno da je potrebno dodatno povećanje osnovnog kapitala radi ispunjenja propisanih standarda EU.

Tesla štedna banka osnovana je kao srpsko-hrvatski bankarski projekat 2011. godine dokapitalizacijom „A štedno-kreditne banke“ u Zagrebu, na inicijativu Srpskog narodnog veća, s ciljem, kako je tada navedeno, da se finansijski pomogne povratak srpskih izbeglica u Hrvatsku.

Vlada Vojvodine je, preko pokrajinskog Fonda za ravoj, uložila u osnivanje te banke 1,5 miliona evra, a tadašnja republička Vlada premijera Mirka Cvetkovića 1,7 miliona evra.

Pored republičkog i pokrajinskog fonda za razvoj, u priču su ušle i hrvatske firme: fabrika ulja „Zvijezda“ sa oko 500.000 evra, „Končar“ sa oko 400.000, zatim „Sladorana“ Županja, „Đuro Đaković“…

Pokazalo se da je to nedovoljan obim kapitala, da je potrebna dokapitalizacija za koju akcionari nisu bili spremni, tako da je banka od početka radila neprofitabilno, gomilajući gubitke u poslovanju.

Pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman obavestio je javnost u novembru 2014. da je Pokrajinska vlada „donela odluku kojom se pridružuje Fondu za razvoj Republike Srbije u prodaji akcija Tesla štedne banke u Zagrebu ponuđaču ‘B2 Holding AS’ iz Osla, iz Norveške.

On je tada naveo da je „B2 Holding AS“ iz Osla dao ponudu od 8,73 evra po akciji, ali da je nakon pregovora dobijena nova ponuda od 13,2 evra po akciji, tako da će akcije Fonda za razvoj Republike Srbije i AP Vojvodine biti prodate za milion evra.

To je oko trećine sredstava koja su republički i pokrajinski fond u trenutku osnivanja uložili u Tesla banku.

Predstavnici opozicije u Skupštini Vojvodine u to vreme, posebno poslanici iz Srpske napredne stranke, isticali su da je Tesla banka jedan u nizu propalih projekata vojvođanske vlade i Demokratske stranke i tražili utvrđivanje odgovornosti za trošenje budžetskog novca.

U maju 2013. godine, Pokrajinski odbor DS S je pozvao predsednika Vlade Vojvodine Bojana Pajtića da građanima objasni „koliko je novca bačeno na propali projekat Tesla banke i koliko će građane da košta novi finansijski debakl“.

Umesto odgovora, iz Pajtićevog režima stizale su, kako je tada saopštila DS S, uvrede i optužbe da se izmišlja afera tamo gde je nema i da je sa Tesla bankom sve u redu.

Prema pisanju Tportala, ukoliko deoničari Tesla banke donesu odluku o dokapitalizaciji u korist kompanije RTB Capital, letonska firma će postati većinski deoničar s udelom od preko 50 odsto vlasništva.

„Uz odluku o dokapitalizaciji, deoničari bi trebalo da prihvate i odluku o većem broju članova i novom sastavu Nadzornog odbora Tesla štedne banke, čiji je dosadašnji predsednik Zlatko Milikić iz Beograda u septembru prošle godine podneo ostavku“, navodi se u tekstu.

Ako se ta odluka prihvati, Nadzorni odbor Tesla štedne banke imao bi pet članova, među kojima su tri koja treba da dobiju potvrdu Skupšne – Heiki Murula iz Estonije, Hristijan Delev iz Makedonije i Juri (Yury) Kireev iz Srbije, prenosi Tportal.

Foto Tanjug, N. Milošević, ilustracija

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh