Društvo

Интернет превара од Абуџе, преко Ниша, до Ливерпула

 

Када је неко дуго година адвокат, навикнут је да се сусреће са свакојаким друштвеним извитопереностима, па би требало да буде посебно опрезан и да не наседа лако на преваре.

Наведено важи и за нашу саговорницу, познатог адвоката из Ниша, коју ћемо означити само иницијалима С.С.

Адвокат С.С. се бави дуго адвокатским послом и заступала је оптужене и друге странке у безброј кривичних предмета. Међутим, наведено је није спасило преваре коју нам је укратко описала.

„У октобру 2015. године, примила сам мејл од своје блиске сараднице и другарице из Лондона. У мејлу је писало да је моја другарица слетела у Енглеску и да ју је задесила тешка непријатност – украдена јој је торбица са свим документима, новцем, кредитном картицом и мобилним телефоном. Једино су јој остале фотокопије пасоша и других докумената које је, сасвим правилно, сачинила пре поласке на пут и понела одвојено од оригинала.“

„Другарица из интернет кафеа на аеродрому у Лондону моли да јој путем Вестерн униона пошаљем 560 британских фунти како би могла да се врати у земљу. Мејл је потпуно исти као и други мејлови које сам раније примала од своје другарице, углавном у пословне сврхе – исто писмо, фонт, начин обраћања, фразе… Интернет адреса је припадала мојој другарици, а, уз мејл, добила сам и њену фотографију, као што је уобичајено. Поред тога, знала сам да моја пријатељица намерава да отпутује у иностранство.“

„Шта ћу друго, брзо одем до града, купим у мењачници тражену суму новца и пошаљем пријатељици како је тражила. Мејлом сам обавестила пријатељицу да је новац послат, а добила сам, убрзо, и мејл у коме ми се пријатељица захваљује.“

„Тек после недељу дана сам се сусрела са својом пријатељицом и схватила шта се десило. Моја другарица се, у време слања новца, већ вратила у земљу. Очигледно сам преварена!“

„Заједно смо поднеле кривичну пријаву Посебном тужилаштву за високотехнолошки криминал и поступак је покренут против непознатих починилаца. Резултати су, на жалост, изостали.“

Тако је С.С., управо због своје племенитости, остала без 560 фунти стерлинга. Поступивши у најбољим намерама и по високим моралним начелима, наша саговорница је постала жртва преваре.

„Ради се о врло професионалној превари.“, каже С.С., и додаје: “Међутим, превара је могла бити раскринкана једним обичним телефонским позивом. У жељи да што пре помогнем другарици, пропустила сам да предузмем ту меру опреза, и насела на превару. Препоручујем свакоме да у сличној ситуацији, ма како позив за помоћ био драматичан, прво провери о чему се ради, па да потом пошаље новац.“.

Како бисмо стекли потпуну слику о овом интернет неделу, обавили смо разговор и с власником интернет налога који је искоришћен за слање мејла у коме се тражи новац. Ради се о познатом привреднику, дипломираном економисти из Ниша с богатим пословним искуством, коју ћемо означити само иницијалима Д.Ћ.

„У тренутку када је превара изведена“, каже Д.Ћ., „ја сам већ била у земљи. Баш тог дана сам остала до касно за рачунаром јер сам састављала извештаје за једну институцију у Београду с којом сарађујем. Последњи мејл сам послала око један сат и тридесет минута после поноћи.“

„Ујутру око девет и тридесет, пробудио ме је телефон. Сарадница из Београда ме пита где се налазим и да ли ми стварно треба новац. У разговору схватим да су све интернет адресе у институцији из које је стигао телефонски позив, добиле мејл с мог службеног налога исте садржине – пошаљите ми 560 британских фунти.“

„Покушала сам, одмах, да приступим свом налогу на интернету, али је исти био потпуно блокиран. Отишла сам у Полицију, у службу специјализовану за високотехнолошки криминал. Пријавила сам шта се десило, али полицајци нису могли да ми помогну да приступим свом интернет налогу. Морала сам да нађем стручњака који ми је помогао да одблокирам свој интернет налог.“

„Испоставило се да је с мог налога послат мејл свим интернет налозима с којима сам икада разменила мејлове. Преварено је двоје мојих пријатеља – адвокат С.С. и мој друг из Пирота. Превара је потекла из Нигерије, из главног града Абуџе, а починиоци не знају српски језик јер су користили компјутерски програм за превођење. Новац је исплаћен преварантима у Ливерпулу.“

„Знам за још тежи случај сличне преваре. Мој сарадник из Београда се, пре неколико година, нашао у сличним околностима као ја. Међутим, поред тога што је неколико његових пријатеља уплатило новац преварантима, мој пријатељ никако није могао да одблокира свој интернет налог. На крају, добио је уцењивачку поруку у којој се од њега тражи новац да би му његов сопствени мејл био доступан!“

„После ових догађаја, боље сам заштитила свој интернет налог. Често мењам лозинку за приступ налогу. Препоручујем свакоме да предузме исте мере опреза.“

Да се придружимо и ми поукама које упућујемо читаоцима, нарочито млађима међу њима.

Интернет налог виспреног и високообразованог привредника је искоришћен да би се преварио искусни адвокат. На исти начин би могао да буде преварен свако, а нарочито деца и омладина.

Према томе, опрез на интернету увек мора да постоји. Заштитне шифре које се често мењају, одговарајући програми и избегавање сумњивих сајтова морају да буду манири сваког корисника интернета, а нарочито оних млађих.

Поврх тога, све што постоји на интернету треба упоредити са стварним животом. Сетите се пропуста наше саговорнице СС. Само један обичан телефонски позив би променио читаву ствар.

Српска децо, што интернет читате,

Из овога, поуку имате.

На интернету лажу, варају и краду,

У сваком, широм света граду.

Не наседајте, децо, на преваре свакојаке,

Већ користите лозинке и друге алате.

Ниш, јул 2018. године

Текст и фото: Љубомир Костић

(Израду овог медијског садржаја суфинансирало је Министарство културе и информисања Републике Србије. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не одражавају  ставове органа који је доделио средства)

 

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh