Novosti online

Испитује се узрок стомачних тегоба ђака

Шта је узрок стомачних тегоба код 16 ученика Основне школе „Радоје Домановић” са Новог Београда знаће се када се заврше анализе узорака које је јуче узео Градски завод за јавно здравље. Епидемиолошки тим ове институције прикупио је брисеве са радних површина, руку радника, али и узорке оброка који је послужен у продуженом боравку. Да би се утврдило због чега су деца у среду увече по повратку кући имала здравствене проблеме, данас ће им бити узети и узорци столице.

– Деца су добро, нема нових случајева и немају температуру. Од око 160 малишана, колико их је јело у боравку, њих петнаестак је осетило стомачне тегобе и отишло код лекара, а двоје или троје имало је јаче симптоме као што су дијареја и повраћање. Једно дете примало је инфузију. Нико од лекара није написао да је реч о тровању, али сам после сазнања о томе што се догодило позвао Градски завод за јавно здравље и санитарну инспекцију. Сада чекамо резултате – објашњава Горан Шоботовић, директор школе „Радоје Домановић, и додаје да други ђаци нису имали никакве проблеме.

Деци је, каже Шоботовић, у продуженом боравку послужена храна добављача фирме „Муви кичн”. На јеловнику је, каже, била паста са пилетином.

– Деца имају посебне оброке, односно свако од њих добија посебно паковање хране и есцајг за једнократну употребу. Јело није „на кутлачу”, већ свако од њих добија запаковани ручак. Школа нема директног контакта са храном. Сервирка само деци помаже да скину фолију са паковања – објашњава Шоботовић, додајући да је инспекција узела брисеве из школске трпезарије, али и да је посетила добављача.

Из фирме „Муви кичн” јуче нису желели да коментаришу ову ситуацију и инсистирали су да се пре доношења било каквог закључка сачекају резултати анализа.

Незванично, кажу да тегобе која су деца имала немају везе са њима јер је, како додају, у среду испоручено око 600 оброка у неколико школа и нико од ђака из других установа није осетио симптоме попут малишана из „Радоја Домановића”.

Храна коју су доставили овим установама била је иста – упакована у једнократне посуде и херметички затворена. Како истичу, уз 169 оброка колико је испоручено овој новобеоградској осмолетки, достављена су им и два вишка, као узорци, који се иначе остављају и у самој фирми. Те узорке је за анализу узео Градски завод за јавно здравље.

Сличних ситуација било је неколико пута у претходних шест година.

Проблеме попут повраћања, па и повишене температуре код 40 малишана из чукаричког вртића „Плава птица”, као и код још шездесетак девојчица и дечака предшколског и школског узраста, у децембру 2016. године, изазвао је норо вирус. Реч је о ентеровирусу који напада систем органа за варење, а манифестује се мучнином, повраћањем, ретком столицом и повишеном температуром. Преноси се прљавим рукама загађеним вирусом.

Било је ипак и ситуација када је узрок стомачних проблема било тровање. Најдрастичније је било у јесен 2013. У предвечерје 30. октобра те године Београд је потресла вест да масовне идентичне тегобе има више од 100 ђака из шест осмолетки. Већина школараца тада је два сата после ручка, на коме су јели шпагете болоњез, осетила болове у стомаку, после чега је убрзо имала мучнину и дијареју.

Да нешто и те како не ваља указивала је чињеница да су деца из различитих општина и да је све школе снабдевао исти добављач „Златна варош”. Коначан збир деце са идентичним тегобама после неколико дана био је 250 њих из 12 школа.

Само неколико месеци касније, у пролеће 2014. године, 14 ученика ОШ „Стеван Сремац” из Борче затражило је помоћ лекара због болова у стомаку, вртоглавице и мучнине на које су се пожалили у току великог одмора. У први мах деловало је да је тегобе изазвао сок који су сви они пили, али у међувремену су те претпоставке одбачене.

Секретаријат је указао да је одељење за превентивну заштиту утврдило да је у ОШ „Стеван Сремац” незадовољавајуће хигијенско стање у просторијама изнајмљеним пекари где су куповани производи. Међутим, у школи и пекари су то демантовали.

Нови просветни аларм упалио се у јесен 2017. када се на стомачне проблеме после оброка у школи пожалило око 150 ђака из више школа. Сумња је пала на макароне са болоњез сосом. На макароне као узрок тровања деце незванично се сумњало јер су то јело добављача „Кетеринг и бејк” конзумирали ученици ових школа. Достављање хране тада је привремено обустављено, а фирму „Кетеринг и бејк” посетиле су надлежне службе.

Тада су надлежни у Министарству просвете нагласили да овакве ситуације не би смеле да се дешавају, али и да треба централизовати набавку хране.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh