Novosti online

Избеглице и ЕУ – решење близу?

Три дана пре самита Европске уније и Турске у Бриселу појачавају се дипломатски напори да се пронађе заједнички језик и дође до плана за решење највеће избегличке кризе која погађа Европу од Другог светског рата.

Број избеглица који из Турске стижу у Грчку сваки дан је све већи – тренутно их целој земљи има око 32.000, а на прелазу Идомени према Македонији 11.000.

За то време у Европи се” ломе копља” о томе да ли по сваку цену очувати Шенгенски споразум или затворити границе, како смањити прилив избеглица и како помоћи балканским земљама дуж избегличке руте.

Француска и Немачка сагласиле су се да би избеглице које беже од рата у Сирији требало да остану у том региону и да Европска унија мора да заштити своје спољне границе, изјавили су данас француски председник Франсоа Оланд и немачка канцеларка Ангела Меркел после састанка у Паризу.

Оланд је оценио да Француска и Немачка делују „у истом духу и са истом вољом” у решавању мигрантске кризе и поручио да ће Француска, као што је и обећала, прихватити 30.000 миграната.

Председник Европског савета Доналд Туск приводи крају интензивну вишедневну турнеју у оквиру које је већ обишао Беч, Љубљану, Загреб, Скопље и Атину.

Он данас борави у Турској, а поподне стиже у Београд.

Туск је у четвртак у Анкари рекао да је број миграната који преко Егејског мора долазе на територију Европске уније из Турске „и даље је превисок”.

„Сагласили смо се да је прилив избеглица и даље превисок и да је неопходна даља акција”, рекао је Туск у Анкари на заједничкој конференцији за новинаре са турским премијером Ахметом Давутоглуом.

Он је истакао да је на Турској да одлучи на који начин је најбоље да постигне смањење тог прилива.

Туск је нагласио да са Турском нису договорени „никакви бројеви” о мерама за смањење прилива нелегалних миграната у Европу и поручио да је циљ да се „потпуно елиминише тај феномен”.

Давутоглу је, с друге стране, оценио да ће се прилив сиријских избеглица, који у Европу долазе из Турске, смањити уколико споразум о прекиду непријатељстава у Сирији остане на снази.

Туск се нашао на удару критика УНХЦР због упозорења економским мигрантима да не долазе у Европу.

Шеф представништва УНХЦР за Европу Венсан Коштел, критиковао је данас тај приступ, истакавши да већина њих долази из зона сукоба, а не у потрази за послом.

У међувремену, УНХЦР је данас предложио шефовима држава чланица ЕУ план у шест тачака за решавање избегличке кризе, упозоривши да се ситуација нагло погоршава у Грчкој где је „заробљено” око 30.000 људи.

Предлог агенције УН за избеглице укључује и успостављање центара ЕУ у свакој држави чланици који би требало да „преузму одговорност у име целе Европе за регистрацију људи њихово распоређевиња према договореном систему”, изјавила је на конференцији за новинаре у Женеви портпаролка УНХЦР Мелиса Флеминг.

Истовремено, високи комесар за избеглице Филипо Гранди је позвао да се 10 одсто сиријских избеглица распореди широм света у наредних три месеца.

Британски „Фајненшел тајмс” пише да је ЕУ близу преломног договора с Анкаром по којем ће сви мигранти који нису из Сирије, а стигну до грчких острва, бити враћени у Турску, док грчка агенција АНА тврди да је Турска већ пристала да прихвати повратак економских миграната.

Грчка агенција се позива на изворе ЕУ који су јој данас казали да ће оваква одлука Анкаре бити укључена у изјаву са самита ЕУ-Турска који се у понедељак одржава у Бриселу.

За то време, Аустрија и Немачка се и даље се споре око политике према избеглицама, пошто Беч дневним контингентима жели да заустави талас избеглица, а Берлин то критикује тражећи даљу политику отворених врата.

Аустрија одбацује критике из Немачке и тврди да је Берлин одавно увео квоте за прихват избеглица.

Аустријски канцелар Вернер Фајман и министар одбране Петер Доскоцил раније су упозорили да Аустрија не сме постати чекаоница за избеглице које желе у Немачку.

Немачка влада је саопштила да не ограничава улазак избеглица и да не „делује на основу дневних квота”.

У међувремену, огласио се и македонски министар спољних послова Никола Попоски позвавши суседну Грчку да премести хиљаде миграната заглављених на својој страни границе у адекватније прихватне центре.

Албански премијер Еди Рама поручио је да његова земља неће дизати зидове, премда неће ни отварати границе за избеглице.

Мађарски премијер Виктор Орбан каже да је Мађарска прва држава која је предузела независну акцију како би сузбила илегалну миграцију и једна је од најзаштићенијих чланица ЕУ.

Боље је да појединачне земље независно предузимају акцију него да европска заједница седи скрштених руку, рекао је Орбан радију Кошут.

Он је изразио збуњеност одлуком Грчке да допусти милионе неконтролисаних улазака из Турске и оценио да је немогуће разумети зашто Грци превозе мигранте са острва до копна, преноси МТИ.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh