ZLATIBOR – Veliki broj starih sudskih predemta, koji su na izvršenje čekali i po nekoliko godinja, uvođenjem profesije izvršitelja u pravosudni sistem Srbije počeo je da se smanjuje, što pokazuje podatak da su izvršitelji prošle godine rešili za 42 odsto više predmeta nego 2012, 2013. i 2014. zajedno.
Kako je na godišnjem savetovanju izvršitelja na Zlatiboru istakla predsednica Komore izvršitelja Aleksandra Trešnjev izvršitelji su od 364.754 primljena predmeta rešili 318.040 predmeta.
Ipak, kako je naglasila u razgovoru s novinarima, osim rezultata najveći doprinos uvođenja profesije izvršitelja predstavlja podizanje stepena finsnsijske discipline što doprinosi stvaranju povoljne investicione klime i uslova za privredni rast.
„Sva nastojanja države u cilju privlačenja stranih investicija ne mogu imati svrhu ukoliko privredni ambijent ne bude stabilan, a poverioci sigurni sa svojim investicijama i ukoliko nemaju izvesnost za efikasnu naplatu svojih potraživanja“, smatra Trešnjev.
Ona je podstila da je profesija izvršitelja uvedena u pravosudni sistem Srbije 2012, kada je bilo imenovano 59 izvršitelja, a da ih je danas 239, kao i 13 zamenika izvršitelja i više od 1.400 službenika u kancelarijama izvršitelja.
“U 2015, samo po osnovu PDV-a, u budžet Srbije uplaćeno je više od 4,5 milijardi dinara”, dodala je Trešnjev.
POMOĆNICA MINISTRA u Ministarstvu pravde Nela Kuburović, odgovarajući na pitanja novinara, dodala je da novi Zakon o izvršenju s primenom počinje prvog jula i da mu je cilj da omogući rešavanje oko 1,6 MILIONA starih izvršnih predmeta koji se nalaze u sudovima.
Govoreći o novinama u zakonu Kuburović je istakla da je predviđeno kao mogućnost da se poverioci izjasne, ukoliko to žele, da svoj predmet prenesu izvršiteljima u nadležnost, konstatujući da su se izvršitelji pokazali efikasnijim u sprovođenju izvršenja od sudova.
Prema njenim rečima, a u cilju rasterećenja sudova, izvršiteljima je povećana nadležnost, ali i odgovornost.
“Sva izvršenja sprovodiće izvršitelji, osim onoga što je ostalo na sudu, kao što je postupak u porodičnim sporovima ili vraćanje zaposlenih na rad. S većim ovlasćenjima povećana je i njihova odgovornost, ne samo disciplinski”, rekla je Kuburović.
Kako je objasnila proces nadzora nad radom izvršitelja sprovodiće Ministarstvo pravde i Komora izvršitelja.
Ona je dodala i da novi zakon predviđa mnogo strože kriterijume za imenovanje izvršitelja.
“Propisuju se teži uslovi za njihovo imenovanje, a izvršitelji koji do sada nisu imali položen pravosudni ispit moraće to da učine do početka 2018”, poručila je Kuburović.
Foto Tanjug/ O.Toskić, ilustracija