Gradovi

Jagland: Zakoni o kleveti ne treba da ućutkaju medije

STRAZBUR – Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland pozvao je danas, uoči Svetskog dana slobode medija 3. maja, svih 47 zemalja članica SE da obezbede da njihovi nacionalni zakoni o kleveti ne dovedu do samocenzure medija i ne oslabe javnu debatu.

„Svedoci smo zabrinjavajućih trendova da neke vlade zloupotrebljavaju tužbe za klevetu u političke svrhe i da proizvoljna primena zakona o kleveti rezultuje zatvorskim kaznama za novinare, a primećeni su i pokušaji obustavljanja zakonskih reformi za dekriminalizaciju klevete“, navodi se u saopštenju SE.

„Od ključne je važnosti za demokratiju da mediji vrše svoj posao kontrole i kritike onih koji su na vlasti. Obavljajući tu svoju funkciju čuvara, njihova prava garantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima moraju u potpunosti da se poštuju, unutar granica koje je ta Konvencija postavila“, naveo je Jagland.

On je istakao da zakoni o kleveti i njihova primena ne bi trebalo da imaju negativan efekat na slobodu govora.

„Pri izradi zakona ili zakonskih amandmana, vlade treba da uzmu u obzir to što je Evropski sud za ljudska prava saopštio da su zatvorske kazne kompatibilne sa Konvencijom samo u veoma izuzetnim slučajevima, odnosno kad su prekršena druga osnovna prava, kao na primer u slučaju govora mržnje ili podsticanja na nasilje“, navodi se u saopštenju.

Jagland je dodao da je takođe od ključne važnosti da „kazne za klevetu koje predviđa građanski zakon budu proporcionalne“ i da „ne mogu da se koriste za ućutkivanje medija“.

Kleveta se sve više dekriminalizuje u većini evropskih zemalja, a i kad je kažnjiva, kazne se retko primenjuju, naveo je Jagland dodajući, međutim, da je poslednjih godina značajno porastao broj tužbi i preterano visokih odšteta, često mnogo većih od predviđenih novčanih kazni.

Komitet ministara Saveta Evrope je u svojim Smernicama za zaštitu novinarstva i osiguranju bezbednosti novinara i drugih medijskih radnika zatražio od članica da razmotre domaće zakone i prakse koje se tiču medijskih sloboda, kako bi oni bili u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Foto – Tanjug video, ilustracija

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh