Novosti online

Кад љубав сломи срце

Ко­ли­ко сте пу­та има­ли до­жи­вљај да ће вам ср­це пре­пу­ћи од ту­ге на­кон емо­тив­ног гу­бит­ка, као да вам не­ко из­во­ди опе­ра­ци­ју на отво­ре­ном ср­цу без ане­сте­зи­је? Ис­тра­жу­ју­ћи ра­зор­ни ути­цај емо­тив­них ка­та­стро­фа на здра­вље, дан­ски кар­ди­о­ло­зи до­шли су до за­кључ­ка да осо­бе ко­је ту­гу­ју по­сле смр­ти парт­не­ра или рас­ки­да ду­го­го­ди­шње ве­зе има­ју по­ви­ше­ни ри­зик од здрав­стве­них про­бле­ма са ср­цем.

Ре­зул­та­ти њи­хо­ве сту­ди­је, ко­ји су не­дав­но об­ја­вље­ни у он­лајн ча­со­пи­су „Отво­ре­но ср­це” (Open He­art), по­ка­за­ли су да је ри­зик од арит­ми­је за 41 од­сто ве­ћи код осо­ба ко­је па­те од син­дро­ма сло­мље­ног ср­ца.

Смрт па­рт­не­ра мо­же да про­у­зро­ку­је по­ре­ме­ћај у ра­ду ср­ца по­тен­ци­јал­но опа­сан по жи­вот, упо­зо­ри­ли су дан­ски кар­ди­о­ло­зи и до­да­ли да су нај­ве­ћем ри­зи­ку из­ло­же­не осо­бе ко­је су мла­ђе од 60 го­ди­на и чи­ји је парт­нер из­не­на­да умро.

Ри­зик од ин­фарк­та ми­о­кар­да нај­ве­ћи је осам до 14 да­на на­кон гу­бит­ка парт­не­ра, а на­кон тог пе­ри­о­да знат­но па­да.

Про­фе­сор др Ви­ше­слав Ха­џи-Та­но­вић об­ја­шња­ва да син­дром сло­мље­ног ср­ца ни­је си­но­ним за ин­фаркт и не пред­ста­вља „пре­двор­је” ср­ча­ног уда­ра – то је ста­ње ср­ца иза­зва­но ви­со­ким сте­пе­ном емо­ци­о­нал­ног стре­са, ко­ји до­во­ди до на­гле ср­ча­не сла­бо­сти. Про­ла­зног је ка­рак­те­ра и тра­је 48 са­ти до не­де­љу да­на.

– Син­дром сло­мље­ног ср­ца ја­сно по­ка­зу­је по­ве­за­ност и ути­цај емо­ци­ја на рад ср­ца: овај син­дром пре­по­зна­ли су и на­ши пе­сни­ци, ко­ји су га у сво­јим пе­сма­ма опи­си­ва­ли ре­чи­ма „мај­ци је од ту­ге ср­це пре­пу­кло”, „ср­це ме бо­ли због те­бе”… Нај­че­шћи узро­ци син­дро­ма сло­мље­ног ср­ца је­су: стрес иза­зван гу­бит­ком во­ље­не осо­бе, јед­но­стра­ни рас­кид љу­бав­не ве­зе, не­вер­ство, раз­вод бра­ка, не­срећ­на љу­бав, али и по­слов­ни не­у­спех и са­зна­ње да је осо­ба обо­ле­ла од те­шке бо­ле­сти – ука­зао је др Ви­ше­слав Ха­џи-Та­но­вић.

Наш са­го­вор­ник на­по­ми­ње да је ва­жно раз­у­ме­ти да се у ста­њу ве­ли­ког стре­са лу­чи адре­на­лин, ко­ји до­во­ди до су­же­ња крв­них су­до­ва.

– Због то­га син­дром сло­мље­ног ср­ца пре све­га ка­рак­те­ри­ше бол у пре­де­лу груд­не ко­сти, ко­ји ли­чи на бол од ср­ча­ног ин­фарк­та, за­тим осе­ћај сте­за­ња и при­ти­ска на груд­ни кош, као и не­до­ста­так ва­зду­ха, не­све­сти­ца, вр­то­гла­ви­ца, гла­во­бо­ља, пре­ска­ка­ње ср­ца и ње­гов убр­за­ни рад. Из­ра­же­ни су и пси­хич­ки про­бле­ми у ви­ду апа­ти­је, ту­ге, без­вољ­но­сти, де­пре­си­је и осе­ћај да је жи­вот без­вре­дан без из­гу­бље­не во­ље­не осо­бе – об­ја­снио је Ха­џи-Та­но­вић.

Ме­ђу­тим, иако симп­то­ми сло­мље­ног ср­ца ли­че на ин­фаркт ми­о­кар­да, основ­на раз­ли­ка је у то­ме што ср­ча­ни удар узро­ку­је за­че­пље­ње крв­них су­до­ва, због че­га је про­ток кр­ви оте­жан, а ср­ча­ни ми­шић сла­би, док код син­дро­ма сло­мље­ног ср­ца па­ци­јен­ти не мо­ра­ју да има­ју ни­ка­квих за­че­пље­ња или про­бле­ма с кр­во­то­ком – уме­сто то­га до­ла­зи до при­вре­ме­ног сла­бље­ња ср­ча­ног ми­ши­ћа због „пре­до­зи­ра­ња” хор­мо­ни­ма.

Због то­га „сло­мље­но ср­це” мо­же у пот­пу­но­сти да се опо­ра­ви и вра­ти у нор­ма­лан рад, док на­кон ср­ча­ног уда­ра здрав­стве­ни ста­тус „ше­фа кр­во­то­ка” ви­ше ни­ка­да ни­је исти. Илу­стра­тив­ни до­каз те­зе да су же­не не­жни­ји пол је­сте и ста­ти­сти­ка кли­ни­ке Ме­јо, ко­ја по­ка­зу­је да су да­ме се­дам и по пу­та под­ло­жни­је син­дро­му сло­мље­ног ср­ца, и то по­сле 50. го­ди­не жи­во­та, јер њи­хо­во ср­це има ма­ње ре­цеп­то­ра за адре­на­лин, ко­ји је глав­ни хор­мон стре­са.

– Мо­ји нај­че­шћи па­ци­јен­ти би­ли су ти­неј­џе­ри са кла­сич­ним зна­ци­ма син­дро­ма сло­мље­ног ср­ца због јед­но­стра­ног рас­ки­да и не­уз­вра­ће­не љу­ба­ви, али и мај­ке ко­је су из­гу­би­ле де­цу и ни­су ви­де­ле да­љи сми­сао жи­во­та – ис­та­као је др Ви­ше­слав Ха­џи-Та­но­вић.

И док ле­ка­ри ис­ти­чу да се син­дром сло­мље­ног ср­ца успе­шно ле­чи уко­ли­ко се осо­ба на вре­ме вра­ти ле­ка­ру и по­ста­ви пра­ва ди­јаг­но­за, пси­хо­ло­зи ће до­да­ти да се сло­мље­но ср­це нај­бо­ље ле­чи – но­вом љу­ба­вљу.

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh