Novosti online

Кад се сања добар сан

Према последњим истраживања стања здравља становника Србије, 32,9 одсто анкетираних изјавило је да се против несанице бори узимањем таблета за спавањеИма ли лека за будне ноћи, питање је које мучи свакога ко би све дао за добар и окрепљујући сан. За ову столећима знану муку, која је морила и многе историјске личности, попут Наполеона или Стаљина, медицина нема ефикасно решење. Али се зато „шарени” часописи, али и озбиљни дневни листова, овом темом редовно баве.

Препоруке у виду 12 корака за бољи сан недавно је објавио британски лист „Гардијан”, уз податак да несаница погађа једну од три особе на нивоу светске популације. Листу (евентуално) корисних савета саставио је проф. Ричард Вајсман са Универзитета у Хертфордширу.

У Србији не постоје подаци колико је особа које мучи несаница, али по последњим резултатима истраживања здравља становништва 32,9 одсто грађана је изјавило да је узимало средства за спавање. Највише их је у старосној доби између 55 и 64 године (14 одсто), али и 2,3 одсто млађих од 23 године.

Проф. др Александар Дамјановић, психијатар и директор Клинике за психијатрију Клиничког центра Србије, подсећа да се у медицини развила посебна дисциплина – сомнологија, наука о спавању.

– У Америци и Канади постоје доктори који се само баве поремећајима спавања. Несаница се може јавити на много различитих начина: од немогућности да се утоне у сан, преко ноћних прекида до раног јутарњег буђења. Различите студије су показале да недостатак сна може да доведе до низа психосоматских болести: од пада имунитета до проблема са крвним притиском. Несаница је и један од првих показатеља депресије – каже наш саговорник.

Он каже да ћемо у бројним новинским саветима како да излечимо несаницу пронаћи увек и неко зрно истине. Међутим, др Дамјановић истиче да у Србији постоје добри лекари, пре свега психијатри и неуролози, који се баве поремећајима спавања и много је корисније од њих потражити савет и добити разрађен план како се несаница може победити. Он помиње да лечење често започиње такозваном хигијеном спавања (која наравно не подразумева чисту постељину).

– Особа која има проблем са несаницом треба да из свог окружења уклони све ствари које ремете сан. На пример, да се не гледа телевизија пред спавање или да сурфује интернетом – набраја наш саговорник.

Несаница може да буде и проблем сам за себе, али и симптом деменције, депресије, схизофреније или паничних напада. Зато треба потражити стручну помоћ.

Др Дамјановић каже да је дужина спавања често генетски предодређена: некој особни је довољно и само пет сати ноћног сна да буде орна и одморна за дневне активности, а некоме је потребно и 10 часова. Наш саговорник је заговорник комбиновања пилула за спавање и онога што свако утврди да му прија да лакше усни и боље спава: топло млеко, опуштање или физичка активност.

– Процењујем да у Србији најмање 20 одсто људи пати од несанице и то сигурно има везе са егзистенцијалним проблемима које „вртимо” по глави када увече легнемо у кревет – каже др Дамјановић.

12 корака за добар ноћни сан

Избегавајте плаву светлост екрана

Када су очи изложене плавој светлости телевизијског или компјутерског екрана, таблета или смарт телефона, мозак производи мање мелатонина, хормона задуженог за квалитетан ноћни сан. Два сата пре одласка на починак покушајте да не користите ове уређаје или барем смањите осветљеност екрана.

Купање пре спавања

Туширање или купање прво подигне па спусти температуру тела, што организму шаље сигнал да сте спремни за спавање

Заборавите на алкохол

Заблуда је да мале количине алкохола помажу да се брже утоне у сан. Напротив, пићенце може бити узрок хркања које ремети спавање.

Правило 90 минута

Мозак током ноћи пролази кроз неколико циклуса. Сваки од њих траје 90 минута, а најбољи осећај се постиже када се пробудимо при крају циклуса. Дакле, уколико желите да се пробудите у 8 ујутру требало би заспати око 23, најкасније пола сата пред поноћ.

Заморите ум

Иако научници још увек процењују ефикасност старог савета да бројите овце, ипак се слажу да се брже утоне у сан ако је мозак уморан. Покушајте да бројите уназад од 100, или да по азбуци ређате државе или воћке

Списак послова „за сутра”

Ако вам набрајање обавеза које вас чекају сутра мори мозак пред спавање, препорука је да крај узглавља држите блокче у које ћете записати послове за наредни дан

Чаробно зевање

Глумите зевање:некима успева да на тај начин преваре своје тело, уз сугестију да се очи једва држе отвореним, а тело постаје све теже.

Ситне самопреваре

Покушајте на силу да останете будни и да држите очи отворене (али није дозвољено гледати ТВ или читати), па ће вам се приспавати. Мала ноћна музика

Изаберите омиљену тиху музику, која ће вас асоцирати да је време за кревет и сан. Временом ће мозак повезивати ту музику са спавањем.

Не вреди само лежати

Ако смо током ноћи будни више од 20 минута, боље је устати, него се превртати по постељи. Можете да слажете пазл или да попуњавате модерне бојанке за одрасле. Игрице на компјутеру не долазе у обзир.

И лежање без сна је одмор

Бдење у кревету и претурање проблема по глави доводи до анксиозности, а сан нестаје у таквом духовном виру. Утеха је и да је опуштено лежање у кревету одмор.

Спавање „на парче”

Многе особе спавају четири, па уз једночасовну паузу још четири сата. Има научника који верују да је и овакво сегментирано спавање добро за стање ума ако нема бољег сна.

Извор лист „Гардијан”

Link Izvora

Klikni za komentar

Odgovori

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Na Vrh